Prezydent RP podpisał ustawę umożliwiającą kredytobiorcom polskich banków skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych – odroczenia spłaty zobowiązań. Jednak z tej formy wsparcia mogą skorzystać tylko kredytobiorcy, którzy spełnią warunki określone w regulaminie. Komu przysługują wakacje kredytowe, jak złożyć wniosek o odroczenie płatności i na jak długo można to zrobić?
Wakacje kredytowe to przewidziany prawem mechanizm przyznawania odroczenia spłaty kredytu mieszkaniowego (hipoteki). W czasie trwania „wakacji” kredytobiorca nie musi wpłacać ani podstawy raty, ani odsetek. Jedynym obciążeniem mogą być składki ubezpieczeniowe, jeśli wynikają z warunków konkretnej umowy kredytowej.
Należy pamiętać, że banki mogą oferować własne mechanizmy odroczonych płatności, których zasady różnią się od tych ustanowionych przez ustawę. Normy te będą istnieć równolegle, a klient ma prawo do korzystania z każdej z nich. Jednocześnie w przypadku ewentualnych sprzeczności wakacje kredytowe mają pierwszeństwo przed wewnętrznymi regulaminami bankowymi.
Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych dotyczy tylko kredytów hipotecznych. Dodatkowo dostęp do odroczonej spłaty kredytu mieszkaniowego ogranicza kilka warunków:
Jednocześnie prawo nie określa żadnych kryteriów dochodowych ani limitów obciążenia. Nie jest więc wymagane potwierdzenie faktu trudnej sytuacji finansowej kredytobiorcy.
Oprócz tych, którzy nie spełniają warunków podstawowych, z odroczenia nie będą mogły skorzystać także:
W zamyśle autorów ustawy nie pozwoli to nieuczciwym kredytobiorcom na skorzystanie z wakacji kredytowych.
Łącznie wakacje kredytowe mogą obejmować do 8 rat. Jednocześnie prawo ustanawia kilka ważnych przedziałów czasowych:
Skorzystanie z wakacji kredytowych oznacza, że termin spłaty zobowiązania przedłuża się automatycznie (bez zmiany umowy lub podpisywania do niej aneksu). Jeśli odroczenie zostanie na przykład wystawione na 3 miesiące, całkowity okres kredytowania zostanie przedłużony o 3 miesiące.
Na koniec warto wspomnieć, że choć Biuro Informacji Kredytowej RP wyjaśniło, że wykorzystanie urlopu będzie uwzględniane w historii kredytowej, ale nie będzie wpływać na ocenę zdolności kredytowej, to trudno przewidzieć, jak w rzeczywistości do tej kwestii podejdą banki.
Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com