Czy niezadowolony sąsiad może zablokować budowę? Nowe prawo budowlane

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Wprowadzone jesienią zmiany w prawie budowlanym okazały się być niekorzystne dla sąsiadów, którzy zechcą zablokować inwestycję powstającą obok nich. Wszystko przez niewielką z pozoru korektę w definicji obszaru oddziaływania.

Obszar oddziaływania obiektu

Dotychczas obszar oddziaływania budynku był definiowany na podstawie odrębnych przepisów wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Usunięcie frazy „w zagospodarowaniu’’ może prowadzić do ułatwienia drogi inwestorom przez to, że usunięta została jedna ze stron postępowania dotyczącego pozwolenia na budowę. Dotychczas obejmowało ono też właścicieli, użytkowników i użytkowników wieczystych nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Dotychczas sytuacje sporne kończyły się przed sądami administracyjnymi, teraz ustawodawca przyspieszył proces budowy, ale ograniczył prawa sąsiadów inwestycji.

Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?

Dodatkowe zmiany objęły też między innymi:

  • zmianę schematu projektu budowlanego (podział na trzy części),
  • umożliwienie legalizacji niektórych samowoli budowlanych,
  • doprecyzowanie wymagań dotyczących pozwolenia na budowę lub budowy na zgłoszenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Mała sypialnia w bloku – jak ją urządzić?
/
Mała sypialnia w bloku – jak ją urządzić?
Nie zawsze można sobie pozwolić na dużą i przestronną sypialnię. Zwłaszcza w nowym budownictwie mieszkania buduje się raczej w takim stylu, aby zapewnić duży salon, podczas gdy sypialnia jest zwykle mała
Jak zmienić wygląd swojego salonu za 100 złotych? Podpowiadamy!
/
Jak zmienić wygląd swojego salonu za 100 złotych? Podpowiadamy!
Prowadzisz własny salon kosmetyczny i zastanawiasz się jak niewielkim kosztem poprawić jego wygląd, aby zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z Twoich usług? Przedstawiamy kilka trików na udekorowanie przestrzeni w Twoim salonie niewielkim kosztem za jedyne sto złotych, które możesz uzyskać dzięki skorzystaniu z pożyczek ekspresowych!
Jak korzystnie wynająć mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
/
Jak korzystnie wynająć mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Chcesz korzystnie wynająć mieszkanie? Jeśli robisz to po raz pierwszy, cały proces może być stresujący. Sprawdź, o czym należy pamiętać!