Działki i domki z ogródkiem – nowy trend w czasie pandemii

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie coraz więcej Polaków zainteresowanych jest zakupem działki lub domu z ogródkiem. Wspomniana tendencja ma duży związek z epidemią koronawirusa. 

Wielu osobom dom kojarzy się z wolnością i swobodą. Mogą w każdej chwili wyjść do ogrodu i pooddychać świeżym powietrzem. Męczy już je zgiełk wielkiego miasta. W związku z tym szukają innego rozwiązania. Wielu klientów rezygnuje z zakupu mieszkania w centrum na rzecz domu na spokojnym osiedlu.

ogródek
Photo by andreas160578 from: Pixabay.com

Dlaczego działki i domy cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Skrawek prywatnej zieleni zdecydowanie ułatwia życie w izolacji. Pozwala w ciekawy sposób spędzić czas wolny i spożytkować nadmiar dziecięcej energii. Mieszkając w domu, nie jesteś ograniczony regulaminem wspólnoty. Nie musisz też słuchać dźwięków dobiegających z mieszkań sąsiadów. Dodatkowo łatwiej wygospodarujesz kącik do pracy. Jeśli jest ciepło, możesz nawet przenieść się z zawodowymi obowiązkami do przydomowego ogródka. 

Polacy zniechęceni kolejnymi ograniczeniami wprowadzanymi przez rząd w związku z pandemią, coraz częściej szukają domu na sprzedaż lub gotowego projektu. Męczy już ich izolacja i dzielenie z domownikami ograniczonej przestrzeni. Marzą o tym, by odpocząć na łonie natury. Takie rozwiązanie przypadło do gustu przede wszystkim rodzinom z małymi dziećmi. Maluchy mogą swobodnie bawić się w ogrodzie, a nie na publicznym placu zabaw. Dzięki temu nie trzeba im przypominać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Na co zwracają uwagę klienci przy zakupie nieruchomości?

Ogromną popularnością cieszą się energooszczędne, nowoczesne domy z dużym ogrodem. Klienci zwracają uwagę, czy nieruchomość jest tania w eksploatacji. Sprawdzają też, jak wygląda dojazd do pracy, szkoły lub na uczelnię.

Jak pokazują badania, epidemia zmieniła preferencje kupujących. Coraz więcej osób szuka działek rekreacyjnych, na których mogłyby odpocząć po pracy. Na ten moment trudno jest jeszcze określić, czy ten trend będzie trwały. Eksperci podkreślają jednak, że kwarantanna wymusiła zmianę stylu życia. 

W ostatnim czasie ceny domów wzrosły. Wpływa na to nie tylko większy popyt, lecz także wyższe koszty budowy. Warto przypomnieć, że materiały budowlane i działki cały czas drożeją. Ekipy również dyktują wyższe ceny.

Według badań popyt na działki rekreacyjne i budowlane wcale nie słabnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się peryferia, na których powstają nowoczesne osiedla domków jednorodzinnych, dobrze skomunikowane z resztą miasta.

Jak wybrać działkę budowlaną?

Marzysz o tym, by kupić działkę? Zastanawiasz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Kluczową rolę odgrywa lokalizacja. Oprócz tego, sprawdź, jak wygląda droga dojazdowa. Pamiętaj, że działka powinna mieć przynajmniej 700 mkw. powierzchni i 22 m szerokości. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź stan prawny działki. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, zapoznaj się z planami rozwoju i zagospodarowania okolicy. Dzięki temu upewnisz się, że koło Twojego upragnionego domu nie będzie biegła autostrada.

Pamiętaj, by do zakupu działki podejść metodycznie. Nie podejmuj ostatecznej decyzji pod wpływem emocji. Sprawdź, czy w pobliżu znajdują się sklepy, szkoła i przychodnia. Zobacz, czy działka jest dobrze skomunikowana z resztą miasta. Oblicz, ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy. Sprawdź, czy do domu będzie prowadzić droga publiczna. Jeśli nie, musisz się liczyć z dodatkowymi formalnościami. 

Zapoznaj się ze stanem prawnym działki budowlanej

Znalazłeś upragnioną działkę? W takim razie nadeszła idealna pora na zapoznanie się z dokumentami. Pamiętaj, że nawet jeśli sprzedający zarzeka się, że jest jedynym właścicielem, warto to sprawdzić. Kluczową rolę odgrywa tutaj księga wieczysta. Zawiera informację, do kogo rzeczywiście należy działka. Oprócz tego możesz w niej sprawdzić, czy teren nie jest obciążony hipoteką lub innymi wierzytelnościami.

Jeżeli sprzedawca daje Ci do wglądu wypis z księgi, sprawdź, jaka widnieje na nim data. Upewnij się, że został wystawiony maksymalnie trzy miesiące wcześniej. W przeciwnym razie poproś o nowy wypis. Co ważne, takie informacje możesz też sprawdzić samodzielnie. Znajdziesz je w Elektronicznym Rejestrze Ksiąg Wieczystych. Ponadto takie dane udostępnia wydział ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy mając swoją firmę warto korzystać z obsługi prawnej?
/
Czy mając swoją firmę warto korzystać z obsługi prawnej?
W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć korzystanie z usług prawnika lub kancelarii prawnej jako wsparcia dla Twojego biznesu.
Okres wypowiedzenia wynajmu lokalu przy umowie na czas określony
/
Okres wypowiedzenia wynajmu lokalu przy umowie na czas określony
Gdzie znajdziemy okres wypowiedzenia najmu przy umowie na czas określony oraz w jakich wypadkach umowa ta może zostać zerwana natychmiast? Sprawdź!
Co warto wiedzieć o projektowaniu wnętrz?
/
Co warto wiedzieć o projektowaniu wnętrz?
Projektowanie wnętrz to dziedzina, w której specjaliści zajmują się tworzeniem funkcjonalnych i estetycznych aranżacji przestrzeni mieszkalnych, biurowych czy użytkowych. Wiedza i doświadczenie projektantów pozwalają im na stworzenie unikalnych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.