Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Remont zabytkowej nieruchomości może stać się nie lada wyzwaniem dla inwestora. Jakie są formy ochrony? Co trzeba wiedzieć o remoncie budynku wpisanego do rejestru zabytków?

Jakie są formy ochrony zabytków?

Jeśli inwestor chce nabyć zabytkową nieruchomość, to powinien wiedzieć, że zwykły remont może być bardzo kosztowny i może okazać się dużym wyzwaniem inwestorskim – wszystko jest zależne od formy ochrony zabytków.

Formami ochrony zabytków są:

  • wpis do rejestru zabytków,
  • wpis do gminnego rejestru zabytków,
  • wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa,
  • uznanie za pomnik historii.

Status oraz zakres ochrony zabytku można sprawdzić w Krajowym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków lub w Księdze Wieczystej nieruchomości.

Formalności związane z remontem budynków zabytkowych

Prawo budowlane art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 07.07.1994 r.  (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 ze zm.; dalej: „PB”) określa remont jako przeprowadzanie robót budowlanych, które mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego, lecz nie będących pracami konserwatorskimi. Dopuszcza się również użycie innych materiałów niż w stanie pierwotnym.

Aby przeprowadzić remont obiektu wpisanego do rejestru budynków zabytkowych, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć pozwolenie na przeprowadzanie prac wydane przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

rynek Wrocław
Photo by Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Koszt remontu budynku zabytkowego

Odrestaurowane zabytkowe nieruchomości mogą stać się obiektami wysokiej klasy, ponieważ stare budowle mają bardzo duży potencjał. W ostatnim czasie panuje trend na renowację zabytków i wykorzystanie ich zalet marketingowych.

Choć cena zakupu budynku zabytkowego może być niewielka (np. w miejscowości Kromolice, pod Krotoszynem w Wielkopolsce zabytkowy dworek z 1860 roku został wyceniony na 360 tys. zł), to koszt renowacji może być nawet kilkakrotnie większy. Na wycenę remontu wpływ ma forma ochrony zabytku – jeśli znajduje się w rejestrze, to nie będzie można przeprowadzić prac bez konserwatora zabytków, co powoduje znacznie większe koszty.

Ochrona zabytku a nadanie jej nowych funkcji 

Jeśli inwestor chce wyremontować zabytek w celu nadania mu innych funkcji użytkowych np. jako miejsce siedziby firmy lub hotel, to przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien zapoznać się z formą ochrony oraz jej zakresem. Warto również sprawdzić dokumentację nieruchomości, ponieważ bardzo często zdarzają się w niej braki, co wpływa na zwiększenie kosztów inwestycji.

W Polsce najczęściej stosowane są dwie formy ochrony zabytków, czyli wpis do rejestru zabytków lub wpis w gminnej ewidencji zabytków – jest to mniejszy zakres ochrony i jego forma sprecyzowana jest w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Jeśli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, to renowacja takiego obiektu wymaga pozwolenia od konserwatora zabytków. Aby otrzymać taką zgodę, inwestor musi złożyć wniosek, w którym zostanie opisany zakres prac wraz z harmonogramem. W dokumencie należy również wskazać osobę, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzanie prac. Do wniosku należy również dołączyć akt własności nieruchomości. Jeśli konserwator nie wyrazi zgody, to inwestor może złożyć wniosek w trybie odwoławczym.

Niestety wymogi konserwatora zabytków przekładają się na wzrost kosztów remontu poprzez użycie odpowiednich materiałów, np. cegły klinkierowej. Wymagania konserwatorskie dotyczą bardzo często również stolarki okiennej i drzwiowej.

Dotacje na remont budynku zabytkowego

Inwestor, który chce wyremontować budynek zabytkowy, może wystąpić o dotację, która może pokryć nawet 100% wartości inwestycji. O dotację na remont zabytkowego budynku można wystąpić do:

  • budżetu miasta – większość dużych miast w Polsce daje dotacje na renowacje budynków zabytkowych, choć najczęściej dotyczy to głównie kamienic;
  • Funduszu Unijnego – wysokość dotacji jest zależna od zakresu prac oraz obiektu, którego dotyczą. Najczęściej jest to około 50% kosztów remontu, choć można otrzymać również 100% zwrotu kosztów. Wypłata dotacji unijnej nastąpi dopiero po odbiorze nieruchomości przez konserwatora zabytków;
  • z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – najczęściej dotacja wynosi 50% kosztów, lecz w szczególnych przypadkach jest możliwe uzyskanie 100% finansowania remontu budynków zabytkowych.

>> Zobacz też: Mieszkanie w kamienicy – plusy i minusy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest SOKA-BAU w Niemczech? 
/
Czym jest SOKA-BAU w Niemczech? 
W tym artykule dowiesz się więcej na temat SOKA-BAU i jakie korzyści może ona przynieść pracownikom w Niemczech.
Jak skutecznie wykorzystać taśmy pakowe z nadrukiem do promocji swojego sklepu internetowego?
/
Jak skutecznie wykorzystać taśmy pakowe z nadrukiem do promocji swojego sklepu internetowego?
Odkryj skuteczne metody promocji Twojego sklepu internetowego za pomocą taśm pakowych z nadrukiem. Dowiedz się, jak ta prosta technika może zwiększyć Twoją widoczność i zyski.
Wąska działka. Co warto wiedzieć przed zakupem?
/
Wąska działka. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Wąska działka jest wyzwaniem podczas budowy domu, ale nie tylko. Problematyczne może być też jej zagospodarowanie i ulokowanie poszczególnych stref w ogrodzie. Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem.