Sprzedaż mieszkania przez agencję nieruchomości — co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób decyduje się na samodzielną sprzedaż mieszkania. Część jednak angażuje agencję nieruchomości. Które rozwiązanie jest lepsze? Kiedy warto samemu poszukać kupca, a kiedy przez agencję? Sprawdź!

Czy warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdarza się, że samodzielna sprzedaż mieszkania może przebiec szybciej, gdyż jest mniej kosztowna dla nabywcy, a przez to takie nieruchomości cieszą się zazwyczaj większym zainteresowaniem potencjalnych kupców. 

Bywa też jednak tak, że proces sprzedaży mieszkania nie przebiega zgodnie z naszym planem. Kupujący wycofuje ofertę, jest problematyczny, nie możecie dojść do porozumienia w kwestii umowy — kłopotliwych sytuacji może być naprawdę sporo. W takim przypadku wsparcie pośrednika nieruchomości jest nieocenione, gdyż to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za kontakt z kupującym i ustalanie z nim wszelkich szczegółów,

Sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości – to musisz wiedzieć

Zanim zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości, warto wiedzieć, na jaki zakres wsparcia możesz liczyć. Pośrednik nieruchomości powinien zająć się następującymi kwestiami:

  • przygotowanie i wystawienie ogłoszenia (osoba, która zajmuje się zawodowo sprzedażą mieszkań, jest w stanie przygotować chwytliwe ogłoszenie, dodatkowo wie, na jakich portalach warto je wystawić, gdyż zna rynek i z doświadczenia potrafi powiedzieć, jaki typ nieruchomości sprzedaje się najlepiej w danym serwisie);
  • kontakt ze sprzedającym (w ogłoszeniu będzie podany numer telefonu do pośrednika, więc to na nim ciąży obowiązek przeprowadzania pierwszych rozmów z zainteresowanymi, umawiania terminów spotkań itp.);
  • formalności związane z przeniesieniem własności (sprawdzi stan prawny mieszkania, podpowie, jakie dokumenty będą niezbędne do sprzedaży mieszkania i które z nich musisz zgromadzić).

Koszt sprzedaży mieszkania przez pośrednika

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić, z jakim kosztem musisz się liczyć. Oczywiście cena usługi jest uzależniona od wielu czynników, w tym miejscowości, w której sprzedajemy nieruchomość i indywidualnego cennika danego pośrednika. Jednak najczęściej prowizja dla agencji czy pośrednika pobierana jest zarówno od kupującego, jak i sprzedającego. Najczęściej jej wysokość określana jest procentowo i zwykle wynosi 2–3% wartości transakcji.

Na co uważać podczas współpracy z biurem nieruchomości?

Korzystaj z usług agencji nieruchomości tylko wtedy, gdy zawrzesz z nimi umowę pośrednictwa. W umowie muszą być wyszczególnione wszystkie obowiązki i prawa obu stron (czyli sprzedającego i pośrednika). Jeśli jakiś zapis umowy jest dla Ciebie niejasny, koniecznie go skonsultuj z pracownikiem agencji lub prawnikiem.

Pamiętaj, by w umowie pośrednictwa znalazł się zapis o możliwości wycofania się z podpisanej umowy. Dokładnie określcie okres wypowiedzenia umowy i konsekwencje, jakie to za sobą niesie. 

I na sam koniec jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia. Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości. Koniecznie ustalcie, czy prowizja dla agencji ma być naliczana kwotowo, czy procentowo od wartości sprzedaży (wówczas najlepiej zaznaczyć, że będzie ona naliczana procentowo od ostatecznej ceny sprzedaży — dzięki temu pośrednikowi będzie bardzo zależeć na sprzedaży mieszkania za odpowiednio wysoką kwotę).

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Afiliacyjny marketing – to musisz wiedzieć!
/
Afiliacyjny marketing – to musisz wiedzieć!
Co to jest marketing afiliacyjny? Jakie ma zalety? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule!
Fala najemców na biurowce w Krakowie
/
Fala najemców na biurowce w Krakowie
Interesujesz się rynkiem nieruchomości i zastanawiasz, jak wygląda sytuacja wśród najemców powierzchni biurowych w Krakowie? Sprawdź, jak pandemia zmieniła rzeczywistość najmu w stolicy Małopolski!
Porównanie ekologicznych paliw: korzyści i wady stosowania biomasę jako alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii
/
Porównanie ekologicznych paliw: korzyści i wady stosowania biomasę jako alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii
Dowiedz się, jak ekologiczne paliwo w postaci biomasy staje się realną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Poznaj korzyści i wady zastosowania tego rozwiązania.