Leasing mieszkania. Czy warto wziąć mieszkanie w leasing?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing to pojęcie, które kojarzy Ci się głównie z samochodami? Wbrew pozorom może także dotyczyć nieruchomości. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat leasingu mieszkania. Być może będzie to dla Ciebie korzystniejsza opcja, niż wynajęcie go albo wzięcie kredytu i zakup. Niezbędne informacje znajdują się poniżej!

Leasing mieszkania – czym jest, co oznacza?

O ile o leasingu samochodu słyszał prawie każdy, o tyle już o leasingu mieszkanie prawie nikt. To rozwiązanie nie jest jeszcze za bardzo popularne w naszym kraju, ale szybko może się to zmienić. Co zatem kryje się pod pojęciem leasingu mieszkania? Wszystko dokładnie określa Kodeks cywilny. Najprościej mówiąc, jest to prawo do użytkowania mieszkania przez określony czas oraz za określoną kwotę, czyli za tak zwane raty leasingowe. Wysokość wszystkich rat musi być co najmniej równe cenie nieruchomości bądź wynagrodzeniu z tytułu jej nabycia przez leasingodawcę. Jeśli zaś chodzi o okres obowiązywania umowy, to nie ma określonych ram, więc może trwać nawet kilkanaście lat.

Czym różni się leasing mieszkania od wynajmu długoterminowego?

Po wyżej opisanej definicji trudno jest stwierdzić, czym tak naprawdę różni się leasing mieszkania od wynajmu długoterminowego. Owszem, w obu przypadkach pobierana jest comiesięczna rata, jednak największą różnicą jest to, że z każdą wpłaconą ratą jesteśmy bliżej do uzyskania własności nieruchomości. Po zakończeniu umowy leasingu mamy prawo do wykupu mieszkania – po ustalonej cenie. Co ważne, mamy do tego prawo, ale wcale nie musimy z niego skorzystać. To nie jest obowiązkowe. Natomiast w przypadku wynajmu, gdy umowa się kończy, to możemy albo podpisać nową, albo zwolnić mieszkanie i poszukać innego. Nie mamy żadnego prawa do niego.

Dla kogo jest leasing mieszkania – czy tylko dla przedsiębiorcy, czy może też dla osoby fizycznej?

W Kodeksie cywilnym pojęcie leasingu mieszkania dotyczy przedsiębiorców, jednak to nie oznacza, że z tej opcji nie mogą skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Mogą i wówczas mamy do czynienia z leasingiem konsumenckim – reguluje to ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców z 2011 roku. To szansa przede wszystkim dla osób, które nie mogą albo nie chcą zaciągnąć kredytu hipotecznego w banku.

Leasing mieszkania a kredyt i zdolność kredytowa

Precyzując kwestie leasingu mieszkania w porównaniu do kredytu, trzeba jasno powiedzieć, że ten pierwszy jest droższy. Jeśli więc mamy zdolność kredytową i wymagany wkład własny, weźmy kredyt, to po prostu nam się bardziej opłaci.

Jednak sytuacja się zmienia, gdy nie mamy wystarczających środków na pokrycie wymaganego przez bank wkładu własnego – najczęściej w wysokości 20% wartości nieruchomości – albo gdy nie mamy szans na przyznanie kredytu. W przypadku leasingu również potrzebny jest wkład własny, ale mniejszy, a na decyzję czekamy tylko trzy dni.

Co ważne, leasing mieszkania w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową, więc jeśli potrzebujemy kredytu na inny cel, możemy się o niego starać. Dodatkowo też podczas leasingowania nieruchomości możemy odliczyć koszty wykończenia, remontu oraz wyposażenia.

Zdj. główne: Patrick Perkins/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny materiał na stół podczas świątecznych spotkań?
/
Jak wybrać idealny materiał na stół podczas świątecznych spotkań?
Przygotowanie świątecznego stołu zaczyna się od wyboru materiału, który połączy styl z funkcjonalnością. Odkryj, jakie opcje są najlepsze do stworzenia niezapomnianej atmosfery przy rodzinnym stole.
We Wrocławiu powstanie największy obiekt mixed-use
/
We Wrocławiu powstanie największy obiekt mixed-use
Już w połowie stycznia tego roku był ukończony stan surowy największego kompleksu budynków typu mixed-use we Wrocławiu o nazwie Quorum. Sprawdź, co będziesz mógł tam znaleźć!
Nieruchomości własne, czyli jakie? Poznaj ofertę firmy KRUK!
/
Nieruchomości własne, czyli jakie? Poznaj ofertę firmy KRUK!
Sprawdź, czy warto je kupić i na co możesz liczyć, decydując się na to rozwiązanie!