Jakie oświetlenie wybrać do biura?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia biura. Właściwe oświetlenie stanowiska pracy wpływa na bezpieczeństwo, wydolność wzrokową, a także poprawia wydajność pracowników. Ważne jest również oświetlenie zewnętrzne – należy zagwarantować optymalną widoczność pieszym i kierowcom na parkingu firmowym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrać odpowiednie lampy.

Oświetlenie wewnętrzne

W miejscu pracy warto wykorzystać nowoczesne systemy oświetleniowe, które pozwolą na komfortowe funkcjonowanie w ciągu dnia i po zmroku. Ciekawym rozwiązaniem, które może zastąpić archaiczną technologię rastrową, są systemy LED. Należą do nich m.in. kasetony led, które wyróżniają się ze względu na swoją elegancję i energooszczędność. Warto postawić na minimalistyczne lampy, które wpasują się w każdą przestrzeń i przy których produkcji kierowano się przede wszystkim funkcjonalnością.

Kasetony led, ze względu na lekkość i wytrzymałość, mogą zostać wykorzystane jako uzupełnienie sufitów modułowych, sprawdzą się także do sufitów podwieszanych gipsowymi płytami. Na rynku dostępne są modele standardowe, a także wodoodporne oraz emitujące łagodniejsze światło. Dla pełnego komfortu pracy dobrze jest wybrać neutralną i najbardziej zbliżoną do naturalnego temperaturę barwową światła – pozwoli to uniknąć przemęczenia oczu. 

Oświetlenie stanowiska pracy 

Poza oświetleniem głównym powinno się, w zależności od specyfiki pracy, zadbać również o oświetlenie miejscowe. Najlepiej, jeśli stanowisko pracy będzie łączyć oświetlenie naturalne ze sztucznym. Praca biurowa obejmuje wiele godzin dziennie spędzanych w skupieniu nad dokumentami, przy komputerze lub przy innych czynnościach wymagających dodatkowego źródła światła. Warto wiedzieć, że niedostatek światła wymieniany jest w grupie szkodliwych i niebezpiecznych czynników występujących w procesie pracy.

Pracodawca, organizując stanowisko do pracy biurowej, zobowiązany jest zapewnić pracownikowi oświetlenie o natężeniu min. 500 luksów. Stanowisko pracy z monitorem należy doświetlić, korzystając np. z lamp biurkowych albo stojących. Zarówno do powierzchni open space, jak i gabinetów sprawdzą się również tuby sufitowe. Ta forma opraw oświetleniowych zdobywa coraz większą popularność, dzięki ruchomym głowicom, które pozwalają na dowolne ukierunkowanie emitowanego przez nie światła.

Oświetlenie zewnętrzne 

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę aspekt wydajności energetycznej. Wiele firm funkcjonuje w trybie zmianowym, przez co parkingi i ulice dojazdowe – ze względów bezpieczeństwa – muszą być oświetlone przez całą dobę. Intensywny pobór energii elektrycznej przekłada się na wysokie koszty, a przy tym jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Dlatego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne, do jakich należą m.in. inteligentne oświetlenie czy technologia LED.

W przestrzeni publicznej dobrze sprawdzą się latarnie uliczne led, które są wyposażone w żarówki dużo bardziej żywotne od standardowych, dzięki czemu nie tylko pobierane jest mniej energii, ale również generuje się mniejszą ilość odpadów. Warto rozważyć także lampy solarne, których działanie oparte jest na technologii fotowoltaicznej, pozwalającej konwertować energię słoneczną w prąd. Rozwiązania oświetleniowe tego typu są bardziej przyjazne dla portfela i środowiska.

Zdj. główne: freddie marriage/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny fotel uszak dla komfortowego wypoczynku
/
Jak wybrać idealny fotel uszak dla komfortowego wypoczynku
Odkryj, jak wybierać fotel uszak, aby dawał Ci komfort i relaks. Przeczytaj o kluczowych aspektach, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu!
Czy zielony dach to dobry pomysł dla twojego domu?
/
Czy zielony dach to dobry pomysł dla twojego domu?
Rozważasz ekologiczne rozwiązania dla swojego domu? Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z posiadania zielonego dachu – od oszczędności energii po poprawę bioróżnorodności lokalnej.
Czy warto montować klimatyzację w Polsce?
/
Czy warto montować klimatyzację w Polsce?
Czy rzeczywiście zainstalowanie klimatyzacji jest skutecznym i dobrym przedsięwzięciem? Przekonasz się o tym, czytając poniższy artykuł.