Szybkie sprzątanie po remoncie – odkurzacze budowlane. Na co zwrócić uwagę?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakończenie prac nie pozwala jeszcze w pełni cieszyć się efektem remontu. Zanim to nastąpi, trzeba jeszcze posprzątać nagromadzony pył, kurz i zanieczyszczenia budowlane. W tym celu najlepiej sprawdzi się odkurzacz budowlany, który idealnie zbiera zarówno suche, jak i mokre zabrudzenia. 

Odkurzacz budowlany, czyli jaki? 

Odkurzacze budowlane, pomimo tego, że działają podobnie jak ich klasyczne odpowiedniki, przystosowane są do usuwania zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić zwykłe modele. Takie odkurzacze posiadają zazwyczaj o wiele lepszy filtr oraz większą moc, dzięki której sprzątanie przebiega o wiele sprawniej. 

Co oznaczają poszczególne klasy odkurzaczy budowlanych? 

Odkurzacze budowlane, nazywane także przemysłowymi, podzielone są na klasy pod względem tego, do usuwania jakich zanieczyszczeń są przeznaczone. Wyróżnia się klasę: 

  • L – przeznaczoną do zbierania pyłów; idealnie sprawdza się w przypadku oczyszczania powierzchni po pracach tynkarskich i wykończeniowych;
  • M – przeznaczoną do zbierania kruszywa po wyburzeniu ścian, pyłów oraz gipsu i farb;
  • H – do zadań specjalnych; takie odkurzacze posiadają specjalne filtry, które sprawiają, że sprzątanie nawet takich substancji jak ołów, kadm czy azbest jest bezpieczne dla zdrowia. 

W przypadku sprzątania po pracach remontowych w mieszkaniu lub domu w zupełności wystarczy jednak odkurzacz klasy L. 

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza do sprzątania po remoncie? 

Podczas planowania zakupu odkurzacza budowlanego warto zwrócić uwagę na pięć najistotniejszych parametrów, które pozwolą z niego korzystać bez żadnych przeszkód. 

Moc urządzenia 

Najważniejszym z nich jest moc urządzenia. Odkurzacz przemysłowy powinien cechować się mocą w zakresie od 1200 do 1800 W. Dla porównania klasyczny odkurzacz domowy posiada najczęściej moc około 400 W. Warto pamiętać, że to właśnie od tego parametru zależy, jak szybko będą usuwane zanieczyszczenia – bowiem im większa moc odkurzacza, tym silniejsze jego zasysanie. 

Zasięg przewodu zasilającego

Kolejną kwestią jest długość przewodu zasilającego, który im dłuższy, tym lepszy. Długi przewód można zawsze zawinąć i spiąć, z kolei ten za krótki będzie generował wiele problemów i konieczność częstego zmieniania kontaktu, co będzie niezwykle frustrujące. 

Wielkość pojemnika na odpady 

W zależności od wybranego modelu odkurzacze przemysłowe posiadają pojemniki zbierające odpady lub specjalne wzmacniane worki. Niezależnie od typu zawsze należy zwrócić uwagę na ich pojemność. Odpady budowlane szybko zapełnią niewielki worek lub pojemnik, dlatego najlepiej stawiać na modele zapewniające ponad 40 litrów pojemności – to znacznie ograniczy konieczność ich częstego opróżniania. 

Łatwość użytkowania i trwałość 

Odkurzacze budowlane najczęściej cechują się dużą wagą, dlatego warto sięgać po te modele, które wyposażone są w kółka lub specjalne wózki ułatwiające ich przemieszczanie. Istotne jest także, z jakich materiałów wykonana jest sama obudowa odkurzacza. Powinna być trwała i odporna na uszkodzenia, najlepiej wzmacniana metalowymi elementami. 

Akcesoria w zestawie 

Ostatnią kwestią, którą należy mieć na uwadze przy zakupie odkurzacza budowlanego, są dołączone do niego akcesoria. Bardzo często w wielu sklepach można trafić na korzystne cenowo oferty. Należy jednak na nie uważać, gdyż bardzo często okazuje się, że obejmują jedynie odkurzacz z podstawową szczotką. W przypadku modeli budowlanych przydatne okazują się natomiast wszelkiego rodzaju końcówki ułatwiające dostęp do trudnych miejsc czy też teleskopowe rury umożliwiające regulację ich długości. 

Wśród najpopularniejszych i najtrwalszych modeli odkurzaczy budowlanych wymienia się takie marki jak Makita, Dewalt, Karcher czy Bosch. To ich najlepiej poszukać w sklepie, gwarantują bowiem trwałość urządzeń i ich pełne przystosowanie do wymagających warunków, jakie panują we wnętrzach po ich wykończeniu lub przeprowadzeniu remontu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Działka nad jeziorem. Wady i zalety
/
Działka nad jeziorem. Wady i zalety
Czy działka nad jeziorem to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę przed kupnem? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
/
Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
Przeobrażenia na rynku biurowym - przedsiębiorcy będą musieli sięgnąć po nowe, elastyczne rozwiązania. Zobacz prognozy najnowszych raportów!
Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?
/
Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?
Chcesz wyremontować budynek zabytkowy? Przeczytaj, co warto o tym wiedzieć.