Dom energooszczędny 2021. Co się zmieni?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc zbudować dom energooszczędny, musisz zwrócić uwagę również na prawne regulacje i przepisy. Zarówno w roku 2014, jak i 2017 zmianie uległy przepisy budowlane, którymi należy się kierować. W tym roku prawo budowlane ponownie doczekało się nowelizacji. O czym możesz nie wiedzieć?

Zmiany w prawie budowlanym

Z dniem 1 stycznia 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące budynków energooszczędnych. Zmiany te określane są jako norma WT2021 (warunki techniczne) lub też standard energetyczny WT2021. Mówiąc w skrócie, dotyczą one przede wszystkim zmniejszenia współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych, modernizacji kotłów grzewczych, ale także ograniczenia zapotrzebowania budynków na energię elektryczną. 

W normie WT2021 wskazana jest także wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla ścian i okien. Wszystkie te nowelizacje mają wpłynąć na to, by energooszczędne domy były jeszcze bardziej przyjazne środowisku, a korzystanie z nich faktycznie miało przynieść znaczące zmiany w kwestii korzystania ze źródeł energii odnawialnych i naturalnych.

Jakie źródło energii wybrać?

To jedno z najważniejszych pytań, na które odpowiedzi szukasz, gdy planujesz budowę energooszczędnego domu. Pompa ciepła? Kocioł gazowy? Kocioł węglowy? Które z tych rozwiązań sprawdzą się w domu energooszczędnym… i które w ogóle będą możliwe? Ze względu na zmiany w zapisach prawnych i wzroście współczynnika Ep (jest to ilość energii nieodnawialnej, przypadająca na dany budynek), kotły węglowe i kotły gazowe nie będą w stanie sprostać nowym wymogom.

Istnieje oczywiście droższe rozwiązanie, jakim jest zakup nowoczesnego kotła gazowego czy węglowego, o wiele lepszą opcją jest jednak inwestycja w odnawialne źródła energii. Nazywane jest to inwestycją nie bez powodu. Choć zamontowanie pompy ciepła lub paneli fotowoltaicznych nie należy do najtańszych rozwiązań, w planach na najbliższe lata bardzo łatwo zauważysz, że wydatki zwrócą się z nawiązką. Już po 15 latach dom będzie… zarabiać sam na siebie! Jest to doskonałe, przyszłościowe rozwiązanie.

Zmiany w prawie budowlanym wyjdą więc wszystkim na dobre – nie tylko środowisku i gospodarce, ale przede wszystkim właścicielom nieruchomości. Jeżeli dopiero budujesz dom, czy to z zamysłem mieszkania w nim w przyszłości, czy też sprzedaży, zamontowanie źródeł odnawialnej energii jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować. 

Pamiętaj, że choć teraz mógłbyś zakupić drogi, nowoczesny kocioł gazowy i spełniać wymagane normy, to za kilka lat może być on kompletnie do wymiany. Oznaczać to będzie kolejne koszty, których możesz uniknąć już teraz.

Przeczytaj też: https://propertylook.pl/budowa-i-remont/jak-oswietlic-industrialne-wnetrza/

Zdjęcie główne: Expect Best/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są najlepsze materiały do budowy domu?
/
Jakie są najlepsze materiały do budowy domu?
Wybór materiałów do budowy domu jest kluczowym elementem w procesie budowania i wpływa na wiele czynników, takich jak wytrzymałość, trwałość, izolacja cieplna i akustyczna, a także koszt budowy. Ostatecznie najlepsze materiały do budowy domu zależą od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także lokalizacji, klimatu i warunków geologicznych.
Zabawki dla przedszkoli
/
Zabawki dla przedszkoli
Musisz kupić zabawki dla przedszkoli? Nie zastanawiaj się dłużej, tylko zapoznaj z naszymi hitowymi propozycjami. Sprawdź, o jakich mowa!
Podstawy tworzenia trwałych konstrukcji drewnianych – jak wybrać odpowiednie mocowania?
/
Podstawy tworzenia trwałych konstrukcji drewnianych – jak wybrać odpowiednie mocowania?
Odkryj tajniki dobrego budownictwa drewnianego, dowiedz się, jakie mocowania wybrać, aby Twoja konstrukcja przetrwała przez lata. Poznaj techniki, które zapewnią długotrwałość Twoim budowlanym projektom.