Artykuł sponsorowany
Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego w dzisiejszych czasach to niezwykle trudne zadanie, które stawia przed rolnikiem coraz więcej wyzwań. Warunki klimatyczne, sytuacja gospodarcza w kraju oraz rosnąca inflacja sprawiają, że prowadzenie gospodarstwa to coraz mniej opłacalny biznes. Na szczęście nowoczesne technologie pomagają zminimalizować te problemy i zwiększyć produktywność oraz dochodowość gospodarstwa rolnego. Zobacz, jakie są to urządzenia.
Hodowla zwierząt to jeden z filarów polskiego rolnictwa. Podstawą do utrzymania trzody, bydła i drobiu w dobrym zdrowiu i najlepszej formie, jest ich odpowiednie karmienie. Przygotowywanie dużych ilości paszy dla zwierząt na dużym gospodarstwie zajmuje naprawdę dużo czasu i wymaga ciężkiej pracy. Często wiąże się to również z koniecznością zatrudnienia pracowników, którzy zajmą się tym etapem oporządzania inwentarza. Parnik do ziemniaków to doskonałe urządzenie do przygotowywania dużych ilości paszy dla trzody chlewnej. Inwestycja w parniki pozwala znacząco skrócić czas gotowania paszy i zmniejszyć nakład pracy, jakiego wymaga gotowanie ziemniaków bez parnika.
Drób w odpowiednich warunkach stosunkowo łatwo się rozmnaża. Nie każde zapłodnione jajko stanie się jednak zdrowym kurczakiem czy innym ptakiem. Kury odrzucają czasem swoje jaja lub nie są w stanie wysiadywać ich w odpowiedni sposób, by młode mogły się wykluć. Inkubator do jaj pozwala uratować zapłodnione jajka i zapewnia im warunki odpowiednie do rozwoju i wyklucia. Dzięki zastosowaniu inkubatora można wykluczyć wiele chorób drobiu i wad rozwojowych, wynikających z rozwijania się w niedostatecznych warunkach. Inkubator zwiększa też ilość młodych wyklutych z jajek, ponieważ dzięki panującym w nim warunkom, mniej zarodków obumiera na samym początku rozwoju. Prowadzi to do łatwego i taniego powiększenia inwentarza, a tym samym zwiększenia zysków z hodowli drobiu. Nieważne, czy kury hodujesz na jajka, mięso czy zajmujesz się hodowlą okazów rasowych na wystawy, inkubator na pewno podniesie dochodowość Twojego biznesu.
Ważnym elementem diety bydła są świeże zioła i trawy. Wypasanie krów na łące czy wybiegu zapewnia im odpowiednią ilość ruchu, pozwala uzupełnić dietę o świeże produkty oraz dostarcza rozrywki i zapobiega chorobom behawioralnym, takim jak na przykład stereotypia. Im bardziej różnorodna i zbilansowana jest dieta krów, tym lepszej jakości mleko dają, a dzięki temu Twoje produkty będą bardziej wartościowe. Zwierzęta nie mogą być jednak puszczone na łące samopas. Jest to zagrożenie dla ich bezpieczeństwa oraz dla otoczenia, na przykład upraw sąsiadów, które mogłyby zostać zdewastowane przez stado. Podczas wybiegu bardzo przydatny jest pastuch elektryczny, który pomaga utrzymać zwierzęta w granicach ustalonych przez gospodarza. Taśma ogrodzenia jest pod napięciem, które razi zwierzę delikatnym impulsem prądu. Nie jest to bodziec bolesny, jednak wywołuje dyskomfort na tyle silny, że bydło nie przekracza granicy pastucha. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wypasać swoje zwierzęta bez szczególnego nadzoru przez długi czas. Nie musisz przejmować się, że stado się rozejdzie, ani zatrudniać osoby do wypasania bydła.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay