Jak oświetlić industrialne wnętrza?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Industrialne pomieszczenia są niezwykle stylowe i oryginalne. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom możesz stworzyć ciekawą i odważną przestrzeń. Ważną rolę przy takim wystroju odgrywa oświetlenie. Podpowiadamy, jak najlepiej je dobrać. 

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Styl industrialny jest bardzo charakterystyczny i łatwo go rozpoznać we wnętrzach, jeśli zna się jego podstawowe założenia. Jedną z wyróżniających się cech jest surowe wykończenie. Występują tam elementy, wykonane z materiałów takich jak cegły, beton, szkło, kamień, czy metal. W industrialnych pomieszczeniach dominują chłodne odcienie. Na podłodze często wykorzystuje się drewno, które jest stylizowane na postarzane. Jeśli chodzi o kwestię mebli, to stawia się na oryginale i odważne modele. Odsłonięte zostają przeróżne rury i kable, żeby nadać wnętrzom ciekawego klimatu. Nie jest to styl, który jest dla każdego, jednak jest on bardzo popularny, ponieważ pozwala na swobodę i na eksperymentowanie z wystrojem. 

Na samym początku styl industrialny pojawiał się w dużych przestrzeniach, szczególnie w budynkach mieszkalnych, powstałych w starych fabrykach i magazynach. Wtedy głównie dominowały otwarte pomieszczenia, które nie miały wyraźnego podziału na kuchnię, czy sypialnię. Teraz ten styl występuje nawet w mniejszych mieszkaniach. Czasami wystarczy parę elementów, takich jak na przykład odpowiednie oświetlenie, żeby odmienić oblicze wnętrza. 

Oryginalne lampy wiszące

Lampy zawieszone na suficie mogą być ciekawą dekoracją. Nawiązują one bardzo często do tych, które znajdowały się w dawnych halach. Wiele popularnych modeli ma też widoczne żarówki i prostą konstrukcję. Niejednokrotnie są one wykonane z metalu lub ze szkła. Ich design nawiązuje nieraz do geometrycznych konstrukcji. Najczęściej występują w kolorze czarnym, stalowym i w odcieniach miedzi. Niektórzy decydują się także na złote elementy. Jeśli chcesz sprawić, aby wnętrze wydawało się przytulniejsze, to zainwestuj w żarówki, które dają ciepłe światło.

Jeśli pomieszczenie jest duże i wysokie, możesz zaopatrzyć się w długie, wiszące lampy. Ciekawy efekt dają, jeśli poszczególne ich części są zawieszone asymetrycznie, na różnych długościach. Na takich żyrandolach pojawiają się też drewniane elementy, na przykład w postaci belki, na której zawieszone są żarówki. Do tego typu pomieszczeń idealnie sprawdzą się również tuby sufitowe. Wtedy dadzą nieco bardziej minimalistyczny efekt, ale nadal będą doskonale się nadawały. Nowoczesny wygląd zapewniają lampy, przypominające metalowe klatki i odwrócone misy. 

Industrialne kinkiety 

Kinkiety to elementy, które bardzo przydadzą się w pomieszczeniach industrialnych. Dobrze wyglądają one na surowych, ceglanych ścianach. Mogą być ciekawym uzupełnieniem do lamp sufitowych. Możesz nieco zainspirować się nimi, wybierając takie w podobnym stylu. Wtedy stworzą one spójny oraz przemyślany charakter. Jeśli chcesz uzyskać oryginalną aranżację, postaw na wyróżniające się kinkiety. 

Często wybieraną opcją są lampy na ścianę, które nawiązują do stylu vintage. Nie mają zbyt wielu zdobień, ich charakterystyką jest prosta, ale i mocna forma. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalny kinkiet, który przypomina swoim wyglądem reflektor. Praktyczne są takie lampy, które mają długie, regulowane ramię. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowywanie światła do swoich obecnych potrzeb. Do swojego industrialnego mieszkania lub domu możesz wybrać też kinkiety bez klosza. Wtedy są zakończone tylko drobną żarówką, która tworzy interesujący efekt. Tego typu lampki są genialnym pomysłem na ożywienie wnętrza i stworzenie niepowtarzalnego klimatu.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o BHP w halach przemysłowych?
/
Jak dbać o BHP w halach przemysłowych?
W fabrykach i dużych zakładach przemysłowych bardzo łatwo może dojść do wypadków przy pracy. Przepisy BHP mają za zadanie wyznaczać zasady, które ograniczają możliwości wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Podpowiadamy, jak dbać o BHP w halach produkcyjnych.
Jak nowoczesne fotele pikowane wpływają na styl i atmosferę Twojego domu?
/
Jak nowoczesne fotele pikowane wpływają na styl i atmosferę Twojego domu?
Porozmawiajmy o wpływie nowoczesnych foteli pikowanych na atmosferę i wystrój Twojego domu. Dowiedz się, jak te unikalne meble mogą zmienić Twój dom, dając mu charakter i elegancję.
Jak efektywnie zarządzać ogrzewaniem w domu dzięki systemowi strefowemu?
/
Jak efektywnie zarządzać ogrzewaniem w domu dzięki systemowi strefowemu?
Zarządzaj ciepłem w domu efektywnie i ekonomicznie. Poznaj korzyści płynące z użycia strefowego systemu ogrzewania i dowiedz się, jak go skutecznie zastosować.