Czemu służy nawożenie?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aby roślina dobrze rosła i cieszyła twoje oczy, musi mieć dostęp do składników odżywczych. Sama gleba nie zawsze jest jej w stanie je dostarczyć. Właśnie wtedy zastosować należy nawozy. 

Czy nawozy z magnesem są konieczne?

W każdej roślinie magnez spełnia bardzo ważne funkcje, ponieważ wpływa on na jakość plonów. Niestety, w wielu rejonach kraju ogromnym problemem jest jego niska zawartość w glebie. Jeśli materii organicznej jest niewiele w podłożu, magnez zostaje wypłukany w głąb profilu glebowego, a co za tym idzie, rośliny nie mają do niego dostępu.

Magnez jest bardzo ważny, ponieważ wchodzi on w skład cząsteczki chlorofilu, który odpowiada za zielone zabarwienie liści, zwiększające zdolność do fotosyntezy.  Ponadto niedobór tego pierwiastka powoduje spadek jakości plonu. Może doprowadzić także do zahamowania rozwoju roślin, a ich korzenie mogą się zmniejszyć i wysuszyć. Nawozy zawierające magnez są więc koniecznie dla wszystkich roślin uprawnych. Jeśli szukasz odpowiedniego nawozu, zajrzyj na stronę https://arkop.pl/nawozy/nawozy-magnezowe/

Dlaczego warto stosować nawozy wapniowe? 

Wapń to drugorzędny składnik dla roślin, jednak mimo wszystko jest on niezbędnym elementem gleby. Nawozy wapniowe, jak i wapniowanie gleby wpływa na skuteczność upraw i żyzność gleby, a ponadto:

  • Wapń poprawia odczyn pH gleby;
  • Nawozy wapniowe poprawiają zdrowotność roślin i biologiczną aktywność gleby;
  • Nawozy wapniowe poprawiają strukturę gleby oraz ułatwiają rozkład substancji organicznej na elementy przyswajalne  dla roślin.

Pamiętaj o tym, że nawozy wapniowe działają powoli. Ważne jest dlatego, aby stosować je regularnie w mniejszych dawkach, a nie używać na raz dużych dawek w celu wyrównania niedoboru wapnia i odczytu. Nadmiar wapnia oraz zasadowy odczyn gleby także mogą poważnie zagrozić roślinom. Niewłaściwa gospodarka wapnem u roślin może być związana z niedoborem boru w glebie. Zwracaj uwagę, aby przed rozpoczęciem nawożenie zawsze analizować skład gleby.

Innymi nawozami, na które warto zwrócić uwagę, są chelaty nawozowe. Jest to cała grupa nawozów mikroelemontowych. Dzięki nim rośliny mogą lepiej i szybciej pobierać składniki odżywcze. Forma chelatu pozwala na doskonałą mierzalność i rozpuszczalność w wodzie, a ponadto stabilność w szerokim zakresie pH. 

Jeśli nie jesteś pewny, jakiego rodzaju nawóz powinieneś stosować, udaj się po poradę do bardziej doświadczonych osób. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Antony Trivet

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne ubrania dla swojego maluszka?
/
Jak wybrać idealne ubrania dla swojego maluszka?
Sprawdź nasze praktyczne porady i wskazówki, jak skompletować garderobę dla swojego dziecka. Dowiedz się, czego szukać, aby zapewnić najwyższą jakość, komfort i styl dla swojego maluszka.
Proste patenty na zabezpieczenie budowy
/
Proste patenty na zabezpieczenie budowy
Planujesz budowę, a może już ją rozpocząłeś? Sprawdź, co zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei materiałów budowlanych! Poznaj sposoby na zabezpieczenie terenu budowy.
Jak wybrać idealne rozwiązanie do ogrzewania domu bez użycia drewna?
/
Jak wybrać idealne rozwiązanie do ogrzewania domu bez użycia drewna?
Dowiedz się, jakie są najbardziej efektywne i przyjazne dla środowiska alternatywy dla tradycyjnych systemów ogrzewania na drewno. Wybierz idealne rozwiązanie do ogrzewania Twojego domu.