Rodzaje działek. Co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na polskim rynku występuje kilka rodzajów działek gruntowych. Każda z nich ma nieco inne przeznaczenie oraz wartość. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat oraz to, co musisz wiedzieć przed zakupem.

Zakup działki może okazać się sporym wyzwaniem. Nie na każdej możesz też postawić dom. Dlatego przed zakupem ziemi koniecznie sprawdź klasyfikację działki oraz rodzaj gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jakie więc rodzaje działek występują na polskim rynku nieruchomości?

Działka budowlana

Jest to działka, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona pod budowę. Według oznaczeń gruntów budowlanych działki dzielą się także na tereny zabudowy jednorodzinnej (MN), tereny zabudowy wielorodzinnej (MW) oraz tereny pod zabudowę usługową (U). Ile kosztuje taka działka? Zależy to przede wszystkim od wielkości, lokalizacji oraz doprowadzenia mediów. Poglądowo, mała działka z dala od miasta to koszt około 20 000 zł. Jednak jeśli będzie ona „sypialnią” niedaleko wielkiego miasta, to jej cena może nawet osiągnąć kilkaset tysięcy złotych. 

Działka rekreacyjna

Czyli inaczej działka ROD. Jest to teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną lub rekreacyjno-wypoczynkową. Trzeba jednak zaznaczyć, że na działce rekreacyjnej można budować jedynie domki letniskowe, czyli takie, które nie są przeznaczone do całorocznego mieszkania. Działkę tę możesz jednak przekształcić w działkę budowlaną, wymaga to jednak wielu procedur. W tym celu musisz przede wszystkim przedstawić wniosek o zmianę gruntu w MPZP.

Działka rolna

Są to grunty, które w ewidencji gruntów i budynków zostały uznane za użytki rolne. Dzieli się je na grunty orne (oznaczenie R), sady (S), łąki trwałe (Ł), pastwiska trwałe (Ps), grunty rolne zabudowane (Br), grunty pod stawami (Wsr), grunty pod rowami (W), grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lzr). Działka rolna jest dużo tańsza niż działka budowlana, dlatego też wiele osób zastanawia się, czy można budować na niej domy. Istnieje taka możliwość, jednak procedura odrolnienia terenu wymaga ogromnej ilości formalności. Inaczej wygląda to w przypadku działki rolno-budowlanej, czyli takiej, na której można wyróżnić część rolną i część pod zabudowę. Często jest nazywana działką rolną zabudowaną. Jednak to, w którym dokładnie miejscu można postawić dom, w tym przypadku zależy od MPZP. Warunek jest też taki, że działka nie może być mniejsza niż 1 hektar.

Działka siedliskowa 

To teren, na którym znajdują się obiekty budowlane, które są częścią gospodarstwa rolnego, czyli tak zwana zabudowa siedliskowa. Według ustawy są to budynki bezpośrednio powiązane z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, czyli budynki gospodarcze, a także domy jednorodzinne. Jak więc widzisz, możesz postawić dom na takiej działce, ale jedynie w przypadku, gdy jesteś rolnikiem, a projekt budynku jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania zewnętrznego. 

Działka leśna

To grunt o powierzchni przynajmniej 0,1 ha pokryty uprawami leśnymi tj. drzewami, krzewami i runem leśnym. Czy możesz jednak wybudować na nim dom? W szczególnych wypadkach odlesienie działki jest możliwe. Niemniej jednak wymaga ono wielu formalności i poniesienia dodatkowych kosztów, co często okazuje się nieopłacalne.

Działka inwestycyjna

Ostatnim rodzajem działki gruntowej jest działka inwestycyjna. Do tego typu działek należą działka przemysłowa i działka usługowa. Są to grunty przeznaczone pod budowę magazynów lub fabryk.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować teren pod budowę szamba?
/
Jak przygotować teren pod budowę szamba?
Prawidłowa budowa szamba powinna podejmować przede wszystkim odpowiednio przygotowany teren pod zabudowę. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na kilka przypadków.
Aranżacja łazienki – niezbędne wyposażenie
/
Aranżacja łazienki – niezbędne wyposażenie
Czy istnieje przepis na idealną łazienkę? Sprawdź, o co musisz zadbać, by cieszyć się funkcjonalnym, estetycznym pomieszczeniem w swoim domu lub mieszkaniu.
Jakie są typy lamp sufitowych?
/
Jakie są typy lamp sufitowych?
Lampy sufitowe są jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Są one nie tylko praktyczne, ale także stanowią dekoracyjny element każdego pomieszczenia. Dzięki lampom sufitowym możemy uzyskać odpowiednie oświetlenie w domu czy w biurze, które będzie służyło do pracy czy do relaksu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów lamp sufitowych, które można dopasować do stylu pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji.