Domy typu stodoła – funkcjonalność i ergonomia?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domy typu stodoła są coraz bardziej popularne. Częściej pojawiały się w budownictwie w USA, gdzie takie domy faktycznie były aranżowane ze stodoły. Obecnie również nowe budownictwo posiada takie projekty, które swoim wyglądem przypominają stodołę. Czy takie budynki mają sens?

Jakie są zalety domów typu stodoła?

Dom typu stodoła posiada wiele zalet. Przede wszystkim ma wysoki sufit, co daje nam możliwość powieszenia długich lamp i żyrandoli. Również łatwiej nam będzie zagospodarować jedną ścianę np. na półki czy inne meble. Sam dom o takim wyglądzie na pewno bardzo wyróżni się na tle innych budynków w okolicy. Domy typu stodoła mają interesujące rozwiązania architektoniczne. Jednym z ciekawszych może być antresola umieszczona nad salonem. Sprawia ona, że niewykorzystane pod sufitem miejsce staje się bardziej użyteczne. Można umieścić na niej naszą sypialnię czy gabinet. Jest to idealne rozwiązanie również dla domów typu stodoła o niewielkim metrażu np. dla rodziny z jednym dzieckiem bądź dla pary, czy singla. Antresola sprawdzi się jako dodatkowa i otwarta przestrzeń, która doda nam miejsca, ale nie zabierze takiej architekturze jej przestronności i poczucia swobody.

Co ciekawe wiele domów typu stodoła ma również swoje miejsce na taras lub balkon. Jeśli chodzi o taras, to jest to wyznaczona w projektach część budynku, w której najczęściej znajduje się pokój dzienny, czy też salon lub jadalnia. Na taras prowadzą duże, przeszklone drzwi, które idealnie dopełniają przestrzeń, a także dają nam poczucie swobody oraz przestronności. Wpuszczają również do środka wiele naturalnego światła. Wielu nowoczesnych architektów, którzy znają się na ciekawych trendach, proponuje również zabudowane balkony wychodzące wprost z dachu. Pozwalają one na umieszczenie balkonu również na górze budynku, by osoby będące na antresoli także mogły skorzystać z dodatkowej przestrzeni. W takich obiektach mieszkalnych również zdarzają się klasyczne balkony, które wychodzą poza ramy nieruchomości oraz nie są zabudowane. W ten sposób nadają domowi bardziej tradycyjnego wyglądu.

Wysoki sufit w budynku typu stodoła bardzo dobrze nadaje się do umieszczenia w nim ciekawych rozwiązań, takich jak system rekuperacji. Odzyskiwanie ciepła z już ogrzanego powietrza jest bardzo ekologicznym sposobem na oszczędność energii. By taki system mógł działać, potrzebny jest często dość wysoki sufit, aby mogły być w nim umieszczone wszystkie przewody i rury. Dom typu stodoła ma bardzo dużo miejsca przez wysoki sufit, dlatego jest idealny na zamontowanie w nim właśnie takiego systemu rekuperacji. Nieruchomości tego typu mają również dachy o dość sporej powierzchni, dzięki czemu można na nich umieścić kolektory słoneczne.

Wady domów typu stodoła

Dom typu stodoła najczęściej ma ograniczoną ilość przestrzeni. Podział pokojów wygląda tak, że na dole znajduje się kuchnia połączona z salonem, łazienka oraz mały pokój np. sypialnia, a na górze można umieścić jedynie antresolę. Ze względu na wysoki koszt stawiania kolejnych ścian działowych właściciele takich domów godzą się na mniejszą ilość pokoi. Dodatkowo należy pamiętać, że takie budynki mają dość wysokie sufity, przez co trudniej nam będzie samodzielnie zamontować lampy, czy też pomalować belki. Do takich prac konieczna będzie specjalna ekipa z długimi drabinami. Wysokie sufity to również problem, jeśli chodzi o ogrzewanie całego budynku. Jeżeli nie zdecydujemy się na panele słoneczne lub kolektory oraz system rekuperacji, ogrzewanie domu może nas słono kosztować. Również zamontowanie odpowiednich okien i ich późniejsza wymiana mogą być dość kosztowne, ponieważ do budynków z tak wysokimi ścianami potrzebne są nam okna wykonywane na wymiar. Nie warto oszczędzać ani na nich, ani na ich montażu, ponieważ przez tak dużą powierzchnię okna może wydostawać się ciepło, a zły montaż grozi powstaniem mostków cieplnych.

Przed decyzją, czy chcemy mieć taki dom, musimy sprawdzić:

  • jakie będą koszty ogrzewania;
  • czy możemy w naszym projekcie domu stworzyć dodatkowe pokoje na dole;
  • jaki jest koszt wybudowania antresoli;
  • czy można dodać balkon na górze;
  • jaki producent okien na wymiar ma najlepszą jakość oraz cenę.

Dom typu stodoła robi ogromne wrażenie i ma wiele plusów. Przede wszystkim pozwala na umieszczenie systemu rekuperacji dzięki wysokiemu sufitowi, robi ogromne wrażenie i daje poczucie przestrzeni oraz pozwala na umieszczenie w nim romantycznej antresoli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
/
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Dowiedz się, dlaczego ubezpieczenie mieszkania może być kluczowe dla ochrony Twojego majątku.
Home staging. Od czego zacząć i jak na tym zarobić?
/
Home staging. Od czego zacząć i jak na tym zarobić?
Szukasz pomysłu na biznes, który nie wymaga dużych nakładów finansowych? Home staging może okazać się strzałem w dziesiątkę! Zobacz, jak zacząć.
Jak dbać o meble skórzane?
/
Jak dbać o meble skórzane?
Aby cieszyć się ich komfortem oraz wyglądem potrzebna jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Warto dowiedzieć się, jak o nie dbać i czym najlepiej konserwować.