Remont elewacji. Jak przeprowadzić prace remontowe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Elewacja jest bardzo ważna nie tylko ze względów estetycznych, lecz również funkcjonalnych – pomaga zachować ciepło wewnątrz budynku oraz jest zabezpieczeniem przeciwwilgociowym dla całego budynku. Prace remontowe najczęściej obejmują nie tylko naprawę zniszczonej elewacji, ale również termoizolację budynku.

Co warto zrobić przed przystąpieniem do prac remontowych?

Najczęściej elewacja wymaga naprawy po około 10 latach użytkowania. Jest to konieczne nie tylko przez zużywanie się materiałów, lecz również przez uszkodzenia spowodowane przez inne elementy budynku (np. wadliwe orynnowanie) lub niewłaściwe użytkowanie budynku.

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić, czy orynnowanie budynku jest szczelne, czy woda spływa prawidłowo do studzienki kanalizacyjnej. Jeśli podczas remontu elewacji będą przeprowadzane prace termoizolacyjne, to bardzo często należy również przerobić orynnowanie.

Sprawdzenie stanu elewacji budynku

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić stan ścian zewnętrznych – czy nie ma na nich żadnych rys lub pęknięć, które mogą wskazywać na złe przywiązanie budynku do fundamentów. Jeśli na budynku znajdują się pęknięcia, to przed przystąpieniem do prac remontowych należy przeprowadzić inspekcję techniczną budynku i naprawić je podczas wykonywania prac remontowych. Dzięki temu można uniknąć ponownego pojawienia się pęknięć. Drobne rysy lub niewielkie pęknięcia można zamaskować i nie stanowią one zagrożenia dla nośności budynku.

Bardzo często na tynkach znajdują się zawilgocenia, które spowodowane są:

  • złą wentylacją pomieszczeń,
  • złą hydroizolacją łazienki i kuchni,
  • skraplaniem się pary w przewodach spalinowych.

Przed przystąpieniem do prac remontowych warto również sprawdzić poziom wilgotności tynku, ponieważ przykrycie wilgotnego tynku może mieć bardzo poważne konsekwencje dla stanu budynku.

Na zewnętrznych ścianach nieruchomości bardzo często osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które muszą być zawsze dokładnie usunięte za pomocą dostępnych preparatów chemicznych i wysokociśnieniowej myjki.

remont elewacji
Photo by Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images

Jak zmienić wygląd elewacji?

Najprostszym sposobem na zmianę wyglądu elewacji jest jej pomalowanie. Można to zrobić, jeśli jest ona w dobrym stanie – ma niewielkie rysy lub małe ubytki, które należy pokryć tynkiem i dopiero zabezpieczyć zaprawą tynkarską. Najlepszymi farbami do malowania budynku są farby silikatowe lub do renowacji budynków.

Najpowszechniejszym sposobem na remont elewacji jest ocieplenie budynku połączone z tynkiem cienkowarstwowym. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się styropian lub wełna pokryta tynkiem cienkowarstwowym.

>> Przeczytaj także: Ocieplanie elewacji styropianem

Elewacja może zostać urozmaicona różnymi dekoracjami np. gzymsami i pilastrami. Zdobienia najczęściej wykonywane są wokół okien. Tego typu dekoracje wykonywane są z gotowych utwardzonych styropianowych elementów.

Remont elewacji krok po kroku

  1. Mycie ścian i usunięcie znajdujących się na nich zanieczyszczeń.
  2. Naniesie na elewację preparatu, który niszczy pleśń i grzyby.
  3. Usunięcie pozostałych zanieczyszczeń z elewacji.
  4. Naniesienie na elewację preparatu grzybobójczego.
  5. Malowanie elewacji po całkowitym wyschnięciu gruntu (około 24 godz.).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i stosować chemię do utrzymania czystości w twoim basenie ogrodowym?
/
Jak prawidłowo wybrać i stosować chemię do utrzymania czystości w twoim basenie ogrodowym?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrać i bezpiecznie stosować odpowiednie produkty chemiczne, aby zapewnić czystość i długotrwałą żywotność Twojego basenu ogrodowego.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wady i zalety
/
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wady i zalety
Rozważasz kupno mieszkania? Dowiedz się, jakie są największe wady i zalety nieruchomości z rynku pierwotnego i tych z drugiej ręki.
Czego potrzebujesz do utrzymania czystości na zapleczu swojego biznesu?
/
Czego potrzebujesz do utrzymania czystości na zapleczu swojego biznesu?
Czystość na zapleczu jest tak samo ważna, jak czystość reszty obiektu. Podpowiadamy, jak ją utrzymać!