Remont elewacji. Jak przeprowadzić prace remontowe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Elewacja jest bardzo ważna nie tylko ze względów estetycznych, lecz również funkcjonalnych – pomaga zachować ciepło wewnątrz budynku oraz jest zabezpieczeniem przeciwwilgociowym dla całego budynku. Prace remontowe najczęściej obejmują nie tylko naprawę zniszczonej elewacji, ale również termoizolację budynku.

Co warto zrobić przed przystąpieniem do prac remontowych?

Najczęściej elewacja wymaga naprawy po około 10 latach użytkowania. Jest to konieczne nie tylko przez zużywanie się materiałów, lecz również przez uszkodzenia spowodowane przez inne elementy budynku (np. wadliwe orynnowanie) lub niewłaściwe użytkowanie budynku.

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić, czy orynnowanie budynku jest szczelne, czy woda spływa prawidłowo do studzienki kanalizacyjnej. Jeśli podczas remontu elewacji będą przeprowadzane prace termoizolacyjne, to bardzo często należy również przerobić orynnowanie.

Sprawdzenie stanu elewacji budynku

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić stan ścian zewnętrznych – czy nie ma na nich żadnych rys lub pęknięć, które mogą wskazywać na złe przywiązanie budynku do fundamentów. Jeśli na budynku znajdują się pęknięcia, to przed przystąpieniem do prac remontowych należy przeprowadzić inspekcję techniczną budynku i naprawić je podczas wykonywania prac remontowych. Dzięki temu można uniknąć ponownego pojawienia się pęknięć. Drobne rysy lub niewielkie pęknięcia można zamaskować i nie stanowią one zagrożenia dla nośności budynku.

Bardzo często na tynkach znajdują się zawilgocenia, które spowodowane są:

  • złą wentylacją pomieszczeń,
  • złą hydroizolacją łazienki i kuchni,
  • skraplaniem się pary w przewodach spalinowych.

Przed przystąpieniem do prac remontowych warto również sprawdzić poziom wilgotności tynku, ponieważ przykrycie wilgotnego tynku może mieć bardzo poważne konsekwencje dla stanu budynku.

Na zewnętrznych ścianach nieruchomości bardzo często osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które muszą być zawsze dokładnie usunięte za pomocą dostępnych preparatów chemicznych i wysokociśnieniowej myjki.

remont elewacji
Photo by Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images

Jak zmienić wygląd elewacji?

Najprostszym sposobem na zmianę wyglądu elewacji jest jej pomalowanie. Można to zrobić, jeśli jest ona w dobrym stanie – ma niewielkie rysy lub małe ubytki, które należy pokryć tynkiem i dopiero zabezpieczyć zaprawą tynkarską. Najlepszymi farbami do malowania budynku są farby silikatowe lub do renowacji budynków.

Najpowszechniejszym sposobem na remont elewacji jest ocieplenie budynku połączone z tynkiem cienkowarstwowym. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się styropian lub wełna pokryta tynkiem cienkowarstwowym.

>> Przeczytaj także: Ocieplanie elewacji styropianem

Elewacja może zostać urozmaicona różnymi dekoracjami np. gzymsami i pilastrami. Zdobienia najczęściej wykonywane są wokół okien. Tego typu dekoracje wykonywane są z gotowych utwardzonych styropianowych elementów.

Remont elewacji krok po kroku

  1. Mycie ścian i usunięcie znajdujących się na nich zanieczyszczeń.
  2. Naniesie na elewację preparatu, który niszczy pleśń i grzyby.
  3. Usunięcie pozostałych zanieczyszczeń z elewacji.
  4. Naniesienie na elewację preparatu grzybobójczego.
  5. Malowanie elewacji po całkowitym wyschnięciu gruntu (około 24 godz.).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje śrub – jak czytać oznaczenia?
/
Rodzaje śrub – jak czytać oznaczenia?
Chcesz zgłębiać tajniki majsterkowania lub musisz zrobić na własną rękę mały remont? Z pewnością będziesz potrzebował śrub! Zobacz, jak czytać ich oznaczenia, by zawsze dobierać odpowiednią śrubę do swojego celu.
Na jakie ceny wynajmu lokali mogą liczyć inwestorzy we Wrocławiu?
/
Na jakie ceny wynajmu lokali mogą liczyć inwestorzy we Wrocławiu?
Chcesz wynająć lokal inwestycyjny? Przeczytaj o cenach lokali we Wrocławiu.
Dom czy mieszkanie – co wybrać?
/
Dom czy mieszkanie – co wybrać?
Wybór między domem a mieszkaniem to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć w życiu. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie rozważyć, co dla nas jest najważniejsze i co najlepiej odpowiada naszym potrzebom.