Lokale do wynajęcia. Jak znaleźć najkorzystniejszą opcję?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Decyzja o właściwym wyborze nieruchomości często przekłada się na sukces lub porażkę firmy. Czym kierować się podczas wyboru lokalu do wynajęcia?

Lokalizacja lokalu dostosowana do rodzaju działalności

Podczas wybierania lokalu dla firmy najważniejsze jest jego położenie w obrębie miejscowości. Bardzo ważne jest czy lokal znajduje się centrum, czy na obrzeżach miasta, na jakim osiedlu, jakie firmy znajdują się wokół.

Każda z lokalizacji powinna być przeznaczona dla innego typu biznesu. Sklep z odzieżą najlepiej sprawdzi się na osiedlu. Nowoczesny apartamentowiec jest świetną lokalizacją np. na biuro rachunkowe.

Dojazd do lokalu

Podczas wybierania lokalu użytkowego warto wziąć pod uwagę dojazd do nieruchomości. Jeśli firma będzie prowadziła obsługę klienta, to musi być do niej dobra droga oraz odpowiednia liczba miejsc parkingowych. Taki klient musi bez problemu trafić do lokalu, niezależnie od tego, czy za pomocą komunikacji miejskiej, czy własnego samochodu.

Jeśli właściciel firmy nie planuje obsługiwać klientów z zewnątrz, lecz na pewno będzie chciał rozwijać firmę, czyli zatrudniać pracowników, to warto im ułatwić dojazd do firmy. Bardzo wiele osób szukających pracy zwraca uwagę na drogę do pracy.

Im lokal jest położony bliżej centrum, tym jego cena jest wyższa. W centrum bardzo często jest również problem z miejscami parkingowymi, dlatego potencjalni klienci lub pracownicy będą mieli problem z parkowaniem pojazdu. Obecnie dla wielu ludzi miejsce parkingowe jest priorytetem podczas wybierania firmy, w której będą pracować.

Parter czy piętro – co będzie najlepsze?

Umiejscowienie lokalu w budynku ma znaczenie dla charakteru firmy. Jeśli jest to lokal usługowy np. kosmetyczka lub fryzjer, to taki lokal powinien znajdować się na parterze budynku. Jeśli to będzie biuro rachunkowe, to może znajdować się na innych piętrach.

Jaką powierzchnię lokalu wybrać?

Powierzchnia lokalu jest uwarunkowana typem działalności, która będzie w niej realizowana. Podczas wybierania lokalu należy sprecyzować, czy będą w takim lokalu przyjmowani klienci, czy będą tam organizowane spotkania z pracownikami.

Wybór pomieszczenia, w którym będą przyjmowani klienci jest kwestią bardzo złożoną. Powierzchnia takiego miejsca powinna być dostosowana do liczby zatrudnionych osób oraz rodzaju klientów. Każdy pracownik powinien mieć około 5 m2 przestrzeni dla siebie, aby móc efektywnie i wydajnie pracować.

Wybierając lokal warto sprawdzić również przepisy, które precyzują, jaki jest minimalny metraż np. powierzchni biurowych, powierzchni socjalnych itp.

Photo by eakrin from Freepik.com

Wielkość i kształt pomieszczeń

Bardzo duże znaczenie ma wielkość i kształt pomieszczeń. Metraż, rozkład okien i grzejników, to wszystko wpływa na możliwości aranżacyjne danego lokalu. Najlepiej przed wynajęciem lokalu rozrysować jego plan, umieszczając na nim wszystkie meble.

Czy wynajem lokalu musi spełniać wymogi prawne?

Ustawodawca określił wymogi, jakie powinny spełniać firmy m.in. z branży gastronomicznej oraz beauty. Najważniejsze z nich dotyczą wymagań sanitarnych i higienicznych w lokalach. Przepisy określają jakie pomieszczenia muszą znaleźć się w takim lokalu.

Bardzo dużą ilość wymogów muszą spełnić przedszkola. W przepisach sprecyzowane jest, jakie wymiary powinna mieć sala zabaw dla dzieci, miejsce do spania, toalety oraz zaplecze kuchenne.

Aby uniknąć wpadki związanej z wynajmem lokalu niedopasowanego do działalności gospodarczej, przed podpisaniem umowy o wynajem warto zasięgnąć porady w odpowiednim wydziale urzędu miasta.

>> Przeczytaj także: Jak wygląda wycena nieruchomości i ile kosztuje?

Czy w wynajmie są dodatkowe koszty?

Wybierając lokal do wynajęcia należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę wynajmu, lecz również wysokość czynszu i innych opłat dodatkowych m.in. koszt ogrzewania oraz czy lokal wymaga remontu.

Możliwość adaptacji przestrzeni

Większość firm musi dostosować lokal do rodzaju prowadzonej działalności. Przeprowadzenie tych zmian należy uzgodnić z właścicielem. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, czy może przeprowadzić dostosowanie lokalu do potrzeb swojej firmy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak udekorować modny ogród – inspiracje i pomysły
/
Jak udekorować modny ogród – inspiracje i pomysły
Jakie produkty wybrać i czym się kierować podczas dobierania poszczególnych akcesoriów? Kilka pomysłów przedstawimy w dzisiejszym tekście.
Kto może składać wnioski o kredyt preferencyjny?
/
Kto może składać wnioski o kredyt preferencyjny?
Nie stać Cię na zakup mieszkania na komercyjnych warunkach? W ramach programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego możesz otrzymać preferencyjny kredyt na budowę mieszkania.
Jak profesjonalne projektowanie i montaż systemów wentylacyjnych wpływa na komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach
/
Jak profesjonalne projektowanie i montaż systemów wentylacyjnych wpływa na komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach
Poznaj, jak specjalistyczne projektowanie i instalacja systemów wentylacyjnych zwiększa komfort i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Poczuj różnicę, którą profesjonalna wentylacja może wnosić do twojego domu, biura czy obiektu przemysłowego.