Popyt na magazyny. Lepiej zbudować czy wynająć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadząc działalność handlową lub produkcyjną na większą skalę, niezbędna jest przestrzeń do pracy i przechowywania produktów. Rosnący popyt na powierzchnie magazynowe sprawia, że mamy do wyboru dużą ilość obiektów na wynajem. Czy opłaca się to bardziej niż wybudowanie własnego magazynu? W tym artykule analizujemy za i przeciw obu rozwiązań.

Z jednej strony posiadanie własnego magazynu eliminuje miesięczne koszty wynajmu. Co więcej, mamy też świadomość „bycia na swoim” i możliwość dysponowania przestrzenią tak, jak nam się podoba. Z drugiej strony jednak, w okresach ewentualnego przestoju, kiedy magazyn jest pusty, koszty jego utrzymania mogą prowadzić do strat. Jakie rozwiązanie najlepiej przyjąć?

Plusy i minusy wynajmu magazynu

W pierwszej kolejności skupimy się na zaletach i wadach wynajmowania magazynu, z racji tego, iż w dobie kryzysu firmy szczególnie cenią sobie elastyczność i w związku z tym wynajem staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Oto kilka kluczowych kwestii.

Powierzchnia magazynowa dostępna od ręki

Jeżeli zależy Ci na czasie i potrzebujesz przestrzeni dla swoich produktów, to wynajem okaże się odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy. Zależnie od wielkości obiektu, budowa nowego magazynu może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy i jeżeli nie możesz pozwolić sobie na oczekiwanie na powierzchnię magazynową, wówczas wybór wydaje się jednoznaczny. 

Elastyczne rozwiązanie

Prowadząc firmę, nastawiamy się na sukces i zyski. Jednak w sytuacji, zwłaszcza niepewnej ekonomicznie, mogą zdarzyć się przestoje i okresy, kiedy powierzchnia magazynowa będzie stać pusta. Wówczas wynajmowany magazyn zaoszczędzi nam niepotrzebnych kosztów. Również w przypadku, gdy zmuszeni bylibyśmy do zamknięcia, czy zawieszenia na jakiś czas naszej działalności – wtedy nie martwimy się koniecznością utrzymywania lub sprzedaży niepotrzebnego budynku.

Comiesięczne koszty wynajmu

Głównym minusem wynajmu magazynu jest konieczność comiesięcznego opłacania kosztów z racji korzystania z czyjejś powierzchni. Posiadając własny magazyn również liczymy się z comiesięcznymi kosztami, takimi jak opłaty eksploatacyjne i media, jednak sam czynsz może wygenerować różnicę kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie w przypadku większych powierzchni.

Zalety budowy własnego magazynu

Budowa własnego magazynu to większa inwestycja na początek, jednak w zależności od modelu biznesowego, w dłuższej perspektywie może okazać się bardziej opłacalna.

Ograniczenie kosztów w dłużej perspektywie

Tak jak było wspomniane wyżej, jeżeli nasza firma potrzebuje dużej powierzchni magazynowej, wówczas koszt comiesięcznego czynszu w przypadku wynajmu mógłby okazać się na tyle wysoki, że na dłuższą metę wynajem przestanie się opłacać. Zwłaszcza w przypadku firm produkcyjnych i dużych przedsiębiorstw, których przyszłość zapowiada się stabilnie, budowa własnego magazynu okazuje się lepszym rozwiązaniem.

Dodatkowe obowiązki

Posiadając własny magazyn mamy komfort „bycia na swoim”, jednak z drugiej strony musimy liczyć się z większą ilością obowiązków idących za prowadzeniem własnego obiektu tego rodzaju. Zarządzanie obiektem i konieczność przystosowywania go do zmieniających się co jakiś czas wymagań to kwestie, które należy wziąć pod uwagę, analizując opłacalność prowadzenia własnego magazynu.

Zdj. główne: Steve Johnson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Młyny Gdańskie już w sprzedaży
/
Młyny Gdańskie już w sprzedaży
Apartamenty premium inwestycji Młyny Gdańskie są już w sprzedaży! Zobacz, czym charakteryzuje się ta wyjątkowa inwestycja.
Poradnik obsługi i utrzymania akcesoriów kuchennych dla restauratorów
/
Poradnik obsługi i utrzymania akcesoriów kuchennych dla restauratorów
Odkryj praktyczne wskazówki dotyczące odpowiedniej obsługi i utrzymania akcesoriów kuchennych, które zapewnią doskonałą jakość serwowanych potraw i dłuższą żywotność sprzętu.
Jakie poszycie na dach wybrać?
/
Jakie poszycie na dach wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań dotyczących tego, jak wykończyć dach.