Lista dokumentów, które musisz uzyskać przed rozpoczęciem budowy

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu jest dla wielu z nas jednym z największych marzeń. Niestety jeszcze na długo przed nią musimy rozpocząć kompletowanie koniecznych do jej rozpoczęcia dokumentów i pozwoleń. Sprawdź, jakie dokumenty musisz mieć przed rozpoczęciem budowy. 

Projekt domu

Na samym początku powinniśmy kupić gotowy projekt domu lub zwrócić się do biura architektonicznego z prośbą o jego stworzenie zgodnie z naszymi wytycznymi i przepisami budowlanymi. W drugim wypadku musimy się jednak liczyć z dłuższym terminem akceptacji projektu. 

W projekcie architektonicznym muszą znajdować się poniższe elementy: 

  • mapa wraz z oznaczeniem granic terenu,
  • sposób odprowadzania ścieków/umieszczenie przydomowej oczyszczalni,
  • plan zieleni oraz układ komunikacyjny,
  • plan uzbrojenia terenu,
  • rozmieszczenie i obrys budynków.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy

To tak naprawdę pierwszy i najistotniejszy dokument, który musimy zdobyć, zanim rozpoczniemy prace budowlane. Pomoże zorientować się, jaki status ma posiadana przez nas działka według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na tym etapie najlepiej, jeśli ma ona przeznaczenie budowlane — wtedy wystarczy złożyć wniosek w Wydziale Architektury w odpowiednim Urzędzie Gminy o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego i uiścić opłatę w wysokości ok. 100 zł. Dokument powinniśmy dostać od ręki lub w przeciągu kilku dni roboczych.

Jeśli teren, na którym znajduje się nasza działka nie posiada MPZP, wtedy musimy zdobyć decyzję o warunkach zabudowy, o którą wniosek składamy również w Wydziale Architektury w UG. Tu jednak musimy już posiadać gotowy projekt domu.

Warunki o możliwości przyłączenia do sieci

Kolejny krok, który musimy wykonać, to zdobycie decyzji warunków o przyłączeniu mediów. To pozwolenie na podłączenie prądu, wody, gazu i kanalizacji. Aby je dostać, musisz udać się do zakładu energetycznego, gazowego oraz wodno-kanalizacyjnego. Koszt uzyskania decyzji nie powinien przekroczyć 200 zł. W tym momencie warto również uzyskać zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, jeśli jest ono konieczne. 

Pozwolenie na budowę

Kiedy uzyskamy już wcześniej wymienione dokumenty, możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. W trakcie tworzenia wniosku sprawdź, jakie są wymagane w tym celu dokumenty, gdyż w Polsce mogą się różnić w zależności od regionu. Nie możemy również zapominać o obowiązkowym dołączeniu do niego oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 

Dokumenty składamy w Wydziale Architektury w Starostwie Powiatowym. Starostwo ma 65 dni na wydanie decyzji. W przypadku braku koniecznych dokumentów lub błędów wniosek jest cofany do poprawy, a wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę opóźnia się, dlatego w tym momencie warto wszystko dokładnie sprawdzić. 

Prace budowlane 

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy rozpocząć prace budowlane, co również musimy zgłosić w Starostwie Powiatowym na co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem. Oprócz informacji musimy wtedy również dołączyć do dokumentacji: 

  • oświadczenie kierownika budowy o rozpoczęciu prac budowlanych i przejęciu wszelkich obowiązków z nią związanych,
  • informację o prognozowanym terminie zakończenia prac,
  • opis etapów planowanych prac.

Zdj. główne: Sergey Zolkin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym Kindergeld?
/
Co musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym Kindergeld?
Zasiłek rodziny (Kindergeld) to pieniądze, które państwo niemieckie wypłaca na rzecz rodziców lub opiekunów dzieci. Wysokość zasiłku zależy od liczby dzieci w rodzinie i wieku dzieci. W Niemczech zasiłek rodziny jest popularnym świadczeniem, ponieważ pomaga rodzinom w utrzymaniu dzieci i zmniejsza ich koszty.
Jak wybrać profesjonalnie wykonany zestaw wypoczynkowy do naszego domu?
/
Jak wybrać profesjonalnie wykonany zestaw wypoczynkowy do naszego domu?
Odkryj jak wybrać zestaw wypoczynkowy, który spełni Twoje potrzeby i będzie idealnie pasował do stylu Twojego domu. Poznaj nasz krok po kroku poradnik i ciesz się idealnym miejscem do relaksu.
Mieszkanie dla silversa. Jak powinno wyglądać?
/
Mieszkanie dla silversa. Jak powinno wyglądać?
W ostatnich latach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii odpowiedniego dostosowania przestrzeni mieszkalnej do potrzeb osób starszych, często określanych mianem "silvers".