Mniej mieszkań w budowie, czy podaż spadnie?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Liczba rozpoczętych budów w 2020 r. zmalała w stosunku do poprzedniego roku. Jednocześnie już teraz deweloperzy podejmują działania ograniczające podaż. W rezultacie taniej na rynku raczej nie będzie i to pomimo pandemii koronawirusa, która w niewielkim stopniu zadziałała na popyt i podaż. 

Mniej mieszkań w budowie

Pomiędzy styczniem a listopadem 2020 r. rozpoczęto budowę 206,7 tys. mieszkań, czyli o 6,6% mniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W szczególnie dużym stopniu spadła liczba budów inicjowanych przez deweloperów, bo aż o 9,2%. Jednocześnie inwestorzy indywidualni chcą budować mniej, ale tylko o 1,4% w stosunku do poprzedniego roku.

Taniej raczej nie będzie

Właśnie działania deweloperów sztucznie ograniczających podaż mogą być jedną z przyczyn, które nie dopuszczą do spadku cen na rynku pierwotnym. Po odbiciu w pierwszych miesiącach po lockdownie, gdy wydawano więcej pozwoleń na budowę, od sierpnia ich liczba znów zmalała. Można się spodziewać, że celowa polityka deweloperów i niepewność wstrzymująca inwestycje sprawią, że obniżek na rynku nieruchomości nie będzie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wypowiedzenie umowy najmu. Jak sporządzić dokument?
/
Wypowiedzenie umowy najmu. Jak sporządzić dokument?
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę najmu? O tych rzeczach trzeba wiedzieć!
Jak rozpoznać czy ściana jest nośna, czy działowa?
/
Jak rozpoznać czy ściana jest nośna, czy działowa?
Aby pomieszczenie stało się przestronne i bardziej funkcjonalne, wiele osób decyduje się na wyburzenie jednej ze ścian. Jak stwierdzić, czy jest ona działowa, czy nośna?
Jakie są najlepsze materiały do budowy domu?
/
Jakie są najlepsze materiały do budowy domu?
Wybór materiałów do budowy domu jest kluczowym elementem w procesie budowania i wpływa na wiele czynników, takich jak wytrzymałość, trwałość, izolacja cieplna i akustyczna, a także koszt budowy. Ostatecznie najlepsze materiały do budowy domu zależą od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także lokalizacji, klimatu i warunków geologicznych.