Mniej mieszkań w budowie, czy podaż spadnie?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Liczba rozpoczętych budów w 2020 r. zmalała w stosunku do poprzedniego roku. Jednocześnie już teraz deweloperzy podejmują działania ograniczające podaż. W rezultacie taniej na rynku raczej nie będzie i to pomimo pandemii koronawirusa, która w niewielkim stopniu zadziałała na popyt i podaż. 

Mniej mieszkań w budowie

Pomiędzy styczniem a listopadem 2020 r. rozpoczęto budowę 206,7 tys. mieszkań, czyli o 6,6% mniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W szczególnie dużym stopniu spadła liczba budów inicjowanych przez deweloperów, bo aż o 9,2%. Jednocześnie inwestorzy indywidualni chcą budować mniej, ale tylko o 1,4% w stosunku do poprzedniego roku.

Taniej raczej nie będzie

Właśnie działania deweloperów sztucznie ograniczających podaż mogą być jedną z przyczyn, które nie dopuszczą do spadku cen na rynku pierwotnym. Po odbiciu w pierwszych miesiącach po lockdownie, gdy wydawano więcej pozwoleń na budowę, od sierpnia ich liczba znów zmalała. Można się spodziewać, że celowa polityka deweloperów i niepewność wstrzymująca inwestycje sprawią, że obniżek na rynku nieruchomości nie będzie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Stolarka okienna godna zaufania
/
Stolarka okienna godna zaufania
Okna muszą znaleźć się w każdym budynku. Bezwzględnie. Z tego zdaje sobie sprawę każda osoba. Gorzej już jednak podjąć finalną decyzję, jeżeli chodzi o wybór dobrych okien. Biorąc pod uwagę liczbę produktów, można mieć nie lada dylemat. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup stolarki okiennej, aby nie żałować swojej decyzji? Oto kilka aspektów, które zawsze należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do takiego zakupu.
Czy przestrzeń biurowa wpływa na kreatywność twojego zespołu?
/
Czy przestrzeń biurowa wpływa na kreatywność twojego zespołu?
Odkryj, w jaki sposób otoczenie pracownicze kształtuje kreatywność w zespole. Dowiedz się, jak optymalizować przestrzeń biurową dla pobudzania innowacyjności.
Ile wynosi minimalny wkład własny w 2021 r.?
/
Ile wynosi minimalny wkład własny w 2021 r.?
Planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Sprawdź, jaki wkład własny jest konieczny do jego uzyskania.