Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najemca wyprowadza się z Twojego mieszkania i zastanawiasz się, jak rozliczyć koszty ogrzewania? Podpowiadamy, jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu, by było to sprawiedliwe dla obu stron.

Rozliczenie kosztów ogrzewania domu

W przypadku wynajmu domu, rozliczenie kosztów ogrzewania jest stosunkowo proste. Dom ogrzewany gazem z sieci – rozliczenie zgodnie z rachunkiem za gaz. Dom ogrzewany piecem na ekogroszek – wynajmujący zazwyczaj sam kupuje węgiel potrzebny do ogrzania domu. Jeśli jednak coś zostaje z jego zapasów lub jeśli to Ty kupowałeś ekogroszek, sprawdźcie, ile worków węgla pozostało i rozliczcie je zgodnie z ceną zakupu.

Rozliczenie kosztów ogrzewania mieszkania

Sytuacja komplikuje się, gdy przedmiotem najmu było mieszkanie. Każda spółdzielnia mieszkaniowa sama określa terminy trwania sezonu grzewczego, od których zależy termin odczytu podzielników ciepła. Warto też dodać, że podzielniki ciepła nie mierzą realnego zużycia ciepła przez lokatorów. Umożliwiają one jedynie w miarę sprawiedliwe podzielenie kosztów ogrzewania całego budynku na poszczególne lokale użytkowe.

Zatem jak rozliczyć koszt ogrzewania podczas najmu? Jeśli wynajmowaliśmy mieszkanie już na początku sezonu grzewczego, a koniec najmu zbiega się w czasie z odczytem podzielników ciepła – sprawa jest prosta. Rozliczenie ogrzewania, czyli nadpłata lub niedopłata dotyczy najemcy.

Trzeba jednak pamiętać, że rozliczenie ogrzewania mieszkania następuje w niektórych spółdzielniach dopiero po jakimś czasie od odczytu podzielników ciepła. Oznacza to, że mimo odczytu, który zbiegł się w czasie z opuszczeniem mieszkania przez najemcę, rozliczymy koszt ogrzewania dopiero po jakimś czasie – warto to zaznaczyć w protokole zdawczo-odbiorczym.

Pamiętaj jednak, że jako wynajmujący jesteś zobowiązany do zwrotu kaucji najmującemu w terminie do 30 dni od opróżnienia lokalu. Jeśli zatem będzie konieczność dopłaty do ogrzewania mieszkania, najemca będzie musiał zwrócić Ci kwotę niedopłaty np. przelewem. Również sposób zwrotu niedopłaty lub zwrotu nadpłaty najmującemu warto zaznaczyć w protokole zdawczo-odbiorczym.

Rozliczenie kosztów ogrzewania mieszkania w trakcie sezonu grzewczego

Najemca wyprowadza się z mieszkania w trakcie sezonu grzewczego? Samodzielne sprawiedliwe rozliczenie kosztów będzie trudne i może rodzić wiele niejasności. Dlatego najlepiej skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową i poprosić o cząstkowy odczyt podzielników ciepła. Oznacza to, że osoba sprawdzająca stan liczników odwiedzi nasze mieszkanie dwukrotnie w danym sezonie: na koniec najmu oraz na koniec sezonu grzewczego. Niektóre spółdzielnie zgadzają się na telefoniczne podanie stanu podzielników ciepła podczas rozliczenia z najemcą. 

W obu przypadkach rozliczenie ze spółdzielni zostanie przesłane dopiero na koniec sezonu grzewczego, gdy odczytane zostaną podzielniki ciepła we wszystkich lokalach użytkowych. Jednak wówczas na rozliczeniu zobaczymy dwie pozycje – za okres od początku sezonu grzewczego do końca najmu oraz za okres od zakończenia najmu do końca sezonu grzewczego.

Również w tym przypadku w protokole zdawczo-odbiorczym warto zaznaczyć, że rozliczenie kosztu odgrzewania podczas najmu nastąpi po przesłaniu przez spółdzielnię rachunku. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Efektywne zarządzanie wynajmem – Klucz do sukcesu w sektorze nieruchomości
/
Efektywne zarządzanie wynajmem – Klucz do sukcesu w sektorze nieruchomości
Zarządzanie wynajmem nieruchomości jest kluczowym aspektem dla właścicieli, którzy chcą osiągnąć sukces w sektorze nieruchomości.
Jak dbać o BHP w halach przemysłowych?
/
Jak dbać o BHP w halach przemysłowych?
W fabrykach i dużych zakładach przemysłowych bardzo łatwo może dojść do wypadków przy pracy. Przepisy BHP mają za zadanie wyznaczać zasady, które ograniczają możliwości wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Podpowiadamy, jak dbać o BHP w halach produkcyjnych.
Flex office. Czym jest nowy sposób najmu biur?
/
Flex office. Czym jest nowy sposób najmu biur?
Chcesz wynająć powierzchnię biurową? Przeczytaj, czym jest flex office, czyli nowy sposób na wynajem biur.