Inteligentny dom – czym jest, jak działa?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Inteligentny dom (znany także pod angielskojęzycznym pojęciem Smart Home) coraz częściej przebija się w przekazach reklamowych czy dyskusjach na temat współczesnej architektury. Zastanawiasz się, czym właściwie jest i jak działa? Zapraszamy do lektury tego krótkiego artykułu, w którym wyjaśniamy istotne zagadnienia związane z ideą inteligentnego domu.

Co to znaczy inteligentny dom?

Najogólniej mówiąc, smart home to określenie wspólne dla wszystkich urządzeń tworzących domowy system wykorzystujący zaawansowaną automatykę. Nie chodzi o jeden, konkretny sprzęt, a raczej o swoistą filozofię wyposażania mieszkania w urządzenia, które w spójny sposób dbają o Twoje bezpieczeństwo i Twój komfort.

Do najczęściej wybieranych produktów tworzących inteligentny dom należą:

  • gniazdka (ang. smart plug), które monitorują zużycie energii i są dostosowane do automatycznego lub zdalnego wyłączania oraz włączania prądu dla podpiętych urządzeń;
  • systemy oświetleniowe, z zasady energooszczędne i umożliwiające swobodną regulację;
  • czujniki (m.in. gazu, dymu, ruchu, temperatury, zalania);
  • ogrzewanie (zdalnie sterowane, zautomatyzowane);
  • systemy audio-video (np. nowoczesne kino domowe);
  • specjalne głośniki do sterowania głosowego oraz integrowania urządzeń w aplikacji mobilnej (np. Google Home).

Do prawidłowego i wydajnego działania smart home potrzebujesz zatem nie tylko wielu różnych urządzeń, ale przede wszystkim niezawodnego zasilania elektrycznego oraz solidnego Internetu. Najkorzystniejsze oferty Internetu stacjonarnego w Polsce znajdziesz pod adresem https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/.

Jak funkcjonuje inteligentny dom?

Tak naprawdę to od Ciebie zależy, czemu będą służyły urządzenia tworzące system inteligentnego domu. Możesz np. skupić się na aspekcie rozrywki, a poprzez zarządzanie głosem i automatyzację cieszyć się jeszcze większą wygodą słuchania muzyki czy oglądania filmów. Jeżeli natomiast zależy Ci w pierwszej kolejności na poczuciu bezpieczeństwa, zainwestujesz zapewne w wiele różnych czujników, które umożliwią działanie złożonego, zaawansowanego systemu alarmowego.

Zasada działania smart home jest dość łatwa do zrozumienia. Potrzebujesz centrali systemu, która spaja funkcjonalność pozostałych komponentów. Współcześnie do zarządzania inteligentnymi urządzeniami służą przede wszystkim aplikacje mobilne. Dzięki nim możesz edytować ustawienia systemu nawet z drugiego końca świata, np. gdy odpoczywasz na wakacjach, ale chcesz mieć kontrolę nad domem.

Dlaczego warto inwestować w inteligentny dom?

Smart home to wciąż urządzenia stosunkowo niszowe, a przez to nie należą do najtańszych, szczególnie jeśli chcesz wykupić wiele różnych elementów tworzących bardzo rozbudowany system. Niemniej jednak inwestycja jest opłacalna z co najmniej kilku powodów, o których piszemy poniżej.

  • Zyskujesz wygodę. Nie ruszasz się z kanapy i nie sięgasz po pilota, żeby odsłonić żaluzje, włączyć oświetlenie czy zmienić playlistę.
  • Czujesz bezpieczeństwo, bo w Twoim domu nie brakuje nowoczesnych czujników ani kompleksowych zabezpieczeń antywłamaniowych.
  • Oszczędzasz pieniądze, ponieważ automatyzacja urządzeń czy podpinanie ich pod inteligentne gniazdka zapewnia realne zmniejszenie zużycia prądu.

Podsumowanie

Zastanawiasz się nad inwestycją w smart home? Skorzystaj z serwisu https://komorkomat.pl/, aby wybrać nowoczesnego smartfona i doskonały Internet. Następnie przejdź do wyboru urządzeń, które stworzą inteligentny, zautomatyzowany, bezpieczny system.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
/
Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
Przeobrażenia na rynku biurowym - przedsiębiorcy będą musieli sięgnąć po nowe, elastyczne rozwiązania. Zobacz prognozy najnowszych raportów!
Producent okularów – co warto wiedzieć?
/
Producent okularów – co warto wiedzieć?
Producent okularów zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją różnego typu okularów.
Czym ocieplić poddasze? Rozwiązanie jest tylko jedno!
/
Czym ocieplić poddasze? Rozwiązanie jest tylko jedno!
Czym ocieplić poddasze, aby spełniło swoją funkcję termiczną zarówno latem, jak i zimą?