Czy lepiej mieć gotówkę czy mieszkanie?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie rynek nieruchomości przeżywa duży kryzys. Przede wszystkim brakuje materiałów budowlanych, a wiele inwestycji jest przeniesionych na późniejszy okres. Ze względu na ograniczoną pracę urzędów wiele pozwoleń czy uzgodnień przeciąga się w czasie, co jest bardzo uciążliwe dla inwestorów. Wiele zachowań konsumpcyjnych zostało zmienionych, jednak osoby posiadające pewne oszczędności na swoim koncie powinny zastanowić się, gdzie je ulokować, by były bezpieczne.

blok mieszkalny
Photo by angor75, from: Freepik.com

Plusy posiadania mieszkania

Mieszkanie jest takim typem nieruchomości, który może przynieść nam podwójną korzyść – mieszkanie kupowane za gotówkę na pewno rozwiąże nasz problem z kredytem hipotecznym. Wiele młodych osób bardzo nieracjonalnie wkłada swoją energię w otrzymanie kredytu hipotecznego, który niestety – ze względu na obecną sytuację na świecie związaną z koronawirusem – jest złym rozwiązaniem. Banki bardzo niechętnie udzielają takich kredytów, a wymogi co do nich rosną. Mieszkanie własnościowe również sprawia, że nie mamy problemu z tym, gdzie będziemy mieszkać oraz jaka będzie nasza sytuacja mieszkaniowa w momencie, kiedy nastąpi wzrost cen czynszów. Niewiele osób może pozwolić sobie na zapłacenie za mieszkanie tylko za pomocą gotówki, jednak jeśli mamy oszczędności lepiej poświęcić je właśnie na mieszkanie, niż na kredyt hipoteczny. Przy kredycie potrzebujemy wkładu własnego, jednak lepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy na kredyt konsumencki, który nie wymaga od nas wielu dokumentów.

Przeczytaj także: Akcja “Mieszkanie Plus” w Nowym Targu

Mieszkanie, które kupimy za gotówkę, możemy również po jakimś czasie sprzedać. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na taki ruch wcześniej, mogą, pomimo trwającej pandemii, liczyć się ze zwrotem inwestycji, a także na niej zarobić. Ze względu na brak materiałów budowlanych oraz problemy ze znalezieniem odpowiedniej firmy budowlanej wiele inwestycji przesunęło się w czasie, dlatego powstałe już mieszkania bardzo szybko znajdują swoich nabywców. Są również sprzedawane znacznie drożej, co pozwoli nam na dobry zarobek. Mieszkanie kupione za gotówkę można również wynająć osobie prywatnej albo firmie, co da nam stały dochód, który jest bardzo przydatny – zwłaszcza w momencie, kiedy istnieje widmo utraty pracy, a co za tym idzie środków do życia.

para w nowym mieszkaniu
Photo by freepik, from: Freepik.com

Plusy posiadania gotówki

Pewna pula środków na koncie na pewno da nam możliwość inwestowania, a także sprawdzi się w momencie niespodziewanej utraty pracy czy płynności finansowej. Przedsiębiorcy, którzy starali się odkładać choć niewielkie kwoty przez cały czas działania swojej firmy, zgodnie twierdzą, że był to dobry pomysł. Jeśli w danym momencie będziemy potrzebowali pieniędzy na leczenie, a także na przebranżowienie się, nasze oszczędności bardzo nam pomogą. Posiadanie gotówki jest dobrym nawykiem, ponieważ w razie utraty pracy czy obrotów w firmie nie stracimy płynności finansowej. Niezależnie od tego czy mamy pożyczki lub kredyty albo spłacamy raty za sprzęt, zawsze powinniśmy część naszych środków odkładać do jednej puli, która pozwoli nam na korzystanie z nich w razie potrzeby.

Co wybrać: gotówkę czy mieszkanie?

Przy tych dwóch możliwościach powinniśmy sprawdzić, czy:

  • mamy wystarczająco dużo środków, by kupić mieszkanie lub zapłacić za nie większą część?
  • wiemy jak inwestować na rynku nieruchomości?
  • mamy możliwość wynajęcia mieszkania firmie bądź osobom prywatnym?
  • możemy zarobić na zakupionym mieszkaniu?

Przed wyborem nieruchomości warto rozejrzeć się, jakie mieszkania w naszej okolicy są dostępne, a także w jakich są cenach. Warto kupować również mieszkania z rynku wtórnego, które wymagają lekkiego odświeżenia, ponieważ również na takich nieruchomościach można zarobić, co da nam kolejne środki na inwestycje lub będzie zabezpieczeniem na wypadek np. utraty zdrowia lub pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podział majątku małżeńskiego – jak to wygląda?
/
Podział majątku małżeńskiego – jak to wygląda?
Podział majątku małżeńskiego: kluczowy krok po rozstaniu.
Z jakich rozwiązań korzystać przy smart domu
/
Z jakich rozwiązań korzystać przy smart domu
Czy jako dziecko czytałeś opowieści science-fiction i zastanawiałeś się, jak byłoby żyć w świecie przyszłości? Dziś możesz tego doświadczyć. Inteligentne domy to rzeczywistość rodem z najlepszych powieści sci-fi!
Jak poprawić plon pomidorów dzięki skutecznym metodom zapylania?
/
Jak poprawić plon pomidorów dzięki skutecznym metodom zapylania?
Poznaj techniki zapylania, które mogą znacząco zwiększyć plon pomidorów. Dowiedz się, jak cieszyć się obfitymi zbiory dzięki sprawdzonym metodą.