Szkodniki i owady w domu – jak się ich pozbyć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Problem szkodników pojawiających się w dom może być bardzo uciążliwy. Ryzyko jest szczególnie duże, kiedy zaczyna się sezon wiosenno-jesienny, a temperatura rośnie i owady pojawiają się w coraz większej ilości. Problematyczne są również gryzonie, które bardzo często zaczynają poszukiwania miejsca na założenie gniazda.

Jak radzić sobie z owadami i insektami?

Pojawiające się w domu lub jego okolicach owady i insekty są uciążliwe i mogą być niebezpieczne, ze względu na przenoszone choroby i zanieczyszczenia. W zależności od pory roku i warunków otoczenia, gatunki tych „nieproszonych gości” mogą być bardzo różne – rozpoczynając od przenoszących zarazki much, przez uciążliwe komary pozostawiające swędzące bąble na skórze, aż po trudne do usunięcia muszki owocówki, boleśnie gryzące meszki i końskie muchy oraz siejące zniszczenia w domu mole spożywcze i ubraniowe. Sposoby radzenia sobie z insektami są bardzo różne – popularne są na przykład lampy owadobójcze, które przyciągają szkodniki i zabijają je po zetknięciu z urządzeniem. Na niektóre owady skuteczne działanie mogą mieć preparaty odstraszające – olejki, kadzidełka oraz spraye. 

Jak radzić sobie z pchłami?

Niektóre szkodniki pojawiające się w domach bywają trudniejsze do usunięcia niż inne. Tak właśnie może być z pchłami, które często przynoszone są przez pupili – psy i koty. Najskuteczniejszym sposobem walki z pchłami jest więc zadbanie, by domowe zwierzęta nie były ich nosicielami. Jest to również ważne ze względu na zdrowie Twoich podopiecznych – pchły mogą bowiem przenosić wiele groźnych chorób. Co jednak zrobić, kiedy szkodniki pojawią się już w domu? Skuteczne mogą okazać się chemiczne środki na pchły, oraz obroże odstraszające te szkodniki dla zwierząt. Warto również wyprać pościel i ubrania, które miały kontakt ze zwierzętami, w wysokiej temperaturze. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na szybkie rozwiązanie problemu.

Jak radzić sobie z gryzoniami?

Kolejną plagą nawiedzającą domy są gryzonie, w szczególności myszy i szczury. Pojawiają się one przede wszystkim z spichlerzach, piwnicach i na strychach. Raczej unikają ludzi, ale trudno nie zauważyć ich obecności – gryzonie pozostawiają za sobą odchody i zniszczenia, a w dodatku hałasują. Jeżeli zauważysz objawy ich bytności, postaraj się zareagować jak najszybciej, ponieważ kiedy założą gniazdo i powiją młode, Twój problem może stać się jeszcze większy. Możesz wyposażyć się w pułapki na szczury, które złapią zwierzęta. Dzięki temu będzie mógł wypuścić je poza domem. Możesz również zdecydować się na bardziej radykalne kroki i postawić na chemiczne trutki lub deratyzację, wynajmując firmę zajmującą się tego typu problemami.

Zdj. główne: Joshua J. Cotten/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy zielony dach to dobry pomysł dla twojego domu?
/
Czy zielony dach to dobry pomysł dla twojego domu?
Rozważasz ekologiczne rozwiązania dla swojego domu? Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z posiadania zielonego dachu – od oszczędności energii po poprawę bioróżnorodności lokalnej.
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem? Sprawdzamy!
/
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem? Sprawdzamy!
Wiele osób zastanawiając się, w co zainwestować pieniądze, rozważa kupno mieszkania na wynajem. Czy faktycznie jest to opłacalne? I jak rozważnie podejść do sprawy, by nie stracić pieniędzy?
Stolarka okienna godna zaufania
/
Stolarka okienna godna zaufania
Okna muszą znaleźć się w każdym budynku. Bezwzględnie. Z tego zdaje sobie sprawę każda osoba. Gorzej już jednak podjąć finalną decyzję, jeżeli chodzi o wybór dobrych okien. Biorąc pod uwagę liczbę produktów, można mieć nie lada dylemat. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup stolarki okiennej, aby nie żałować swojej decyzji? Oto kilka aspektów, które zawsze należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do takiego zakupu.