Szkodniki i owady w domu – jak się ich pozbyć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Problem szkodników pojawiających się w dom może być bardzo uciążliwy. Ryzyko jest szczególnie duże, kiedy zaczyna się sezon wiosenno-jesienny, a temperatura rośnie i owady pojawiają się w coraz większej ilości. Problematyczne są również gryzonie, które bardzo często zaczynają poszukiwania miejsca na założenie gniazda.

Jak radzić sobie z owadami i insektami?

Pojawiające się w domu lub jego okolicach owady i insekty są uciążliwe i mogą być niebezpieczne, ze względu na przenoszone choroby i zanieczyszczenia. W zależności od pory roku i warunków otoczenia, gatunki tych „nieproszonych gości” mogą być bardzo różne – rozpoczynając od przenoszących zarazki much, przez uciążliwe komary pozostawiające swędzące bąble na skórze, aż po trudne do usunięcia muszki owocówki, boleśnie gryzące meszki i końskie muchy oraz siejące zniszczenia w domu mole spożywcze i ubraniowe. Sposoby radzenia sobie z insektami są bardzo różne – popularne są na przykład lampy owadobójcze, które przyciągają szkodniki i zabijają je po zetknięciu z urządzeniem. Na niektóre owady skuteczne działanie mogą mieć preparaty odstraszające – olejki, kadzidełka oraz spraye. 

Jak radzić sobie z pchłami?

Niektóre szkodniki pojawiające się w domach bywają trudniejsze do usunięcia niż inne. Tak właśnie może być z pchłami, które często przynoszone są przez pupili – psy i koty. Najskuteczniejszym sposobem walki z pchłami jest więc zadbanie, by domowe zwierzęta nie były ich nosicielami. Jest to również ważne ze względu na zdrowie Twoich podopiecznych – pchły mogą bowiem przenosić wiele groźnych chorób. Co jednak zrobić, kiedy szkodniki pojawią się już w domu? Skuteczne mogą okazać się chemiczne środki na pchły, oraz obroże odstraszające te szkodniki dla zwierząt. Warto również wyprać pościel i ubrania, które miały kontakt ze zwierzętami, w wysokiej temperaturze. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na szybkie rozwiązanie problemu.

Jak radzić sobie z gryzoniami?

Kolejną plagą nawiedzającą domy są gryzonie, w szczególności myszy i szczury. Pojawiają się one przede wszystkim z spichlerzach, piwnicach i na strychach. Raczej unikają ludzi, ale trudno nie zauważyć ich obecności – gryzonie pozostawiają za sobą odchody i zniszczenia, a w dodatku hałasują. Jeżeli zauważysz objawy ich bytności, postaraj się zareagować jak najszybciej, ponieważ kiedy założą gniazdo i powiją młode, Twój problem może stać się jeszcze większy. Możesz wyposażyć się w pułapki na szczury, które złapią zwierzęta. Dzięki temu będzie mógł wypuścić je poza domem. Możesz również zdecydować się na bardziej radykalne kroki i postawić na chemiczne trutki lub deratyzację, wynajmując firmę zajmującą się tego typu problemami.

Zdj. główne: Joshua J. Cotten/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Domy typu stodoła – funkcjonalność i ergonomia?
/
Domy typu stodoła – funkcjonalność i ergonomia?
Intrygują Cię domy typu stodoła? Zastanawiasz się, czy taki budynek mógłby być dobrą inwestycją? Sprawdź ich wady i zalety!
Jak wybrać idealną odśnieżarkę akumulatorową dla twojego domu?
/
Jak wybrać idealną odśnieżarkę akumulatorową dla twojego domu?
Odkryj, jak wybrać najlepszą odśnieżarkę na baterie dla twojego domu, biorąc pod uwagę czynniki, takie jak wielkość posiadłości, typ śniegu i wydajność baterii.
Jak profesjonalne projektowanie i montaż systemów wentylacyjnych wpływa na komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach
/
Jak profesjonalne projektowanie i montaż systemów wentylacyjnych wpływa na komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach
Poznaj, jak specjalistyczne projektowanie i instalacja systemów wentylacyjnych zwiększa komfort i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Poczuj różnicę, którą profesjonalna wentylacja może wnosić do twojego domu, biura czy obiektu przemysłowego.