Wpływ pandemii COVID-19 na działalność galerii handlowych

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown odbiły się negatywnie na galeriach handlowych. W marcu, kwietniu i listopadzie działalność tych obiektów została mocno ograniczona, co przełożyło się na niższe przychody tych wielkopowierzchniowych sklepów.

mężczyzna na zakupach
Photo by Paco Freire/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Dochody galerii niższe o 30%

Z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że dochody galerii handlowych za 2020 rok były aż o 30–35% mniejsze niż za rok 2019. Nawet w okresie pełnego otwarcia galerii, czyli maj–październik, liczba odwiedzin była mniejsza o 10–50% niż przed epidemią. Wpływ na obniżenie liczby klientów galerii miała obawa przed zarażeniem się oraz zamknięcie strategicznych punktów takich jak fitness, kino, kluby, siłownie i restauracje.

mierzenie temperatury na zakupach
Photo by Nazir Aliyev Tayfur/Anadolu Agency via Getty Images

Zapis w tarczy 2.0

Zapis w tarczy 2.0 zwolnił najemców z opłaty czynszu za okres zamknięcia galerii, lecz w żaden sposób nie zostało to zrekompensowane właścicielom obiektów. Zostali oni wykluczeni z tej pomocy w ramach tarczy 4.0.

Trudny rok 2021

Według spekulacji Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) rok 2021 podobnie jak 2020 będzie bardzo trudny dla galerii handlowych. PRCH zakłada, że pod koniec 2021 nastąpi powolne opanowanie epidemii i będzie możliwy wzrost przychodów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie
/
Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie
Zakup nietypowej działki to wyzwanie, które może się okazać bardzo atrakcyjne dla naszego portfela. Zobacz jakie możliwości daje zakup trudnej parceli i jak możesz na tym skorzystać!
Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera?
/
Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera?
Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Przeczytaj, jak je wykończyć.
Zadatek czy zaliczka podczas zakupu mieszkania? Na czym polega różnica?
/
Zadatek czy zaliczka podczas zakupu mieszkania? Na czym polega różnica?
Przymierzasz się do kupna mieszkania lub domu? Podczas podpisywania umowy przedwstępnej zwróć uwagę, czy sprzedający wymaga wpłaty zaliczki, czy może zadatku. Dowiedz się, czym się różnią.