Nowoczesne domy. Trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie w trendach wyraźnie widać przejście od perfekcyjnych wnętrz do przytulnego minimalizmu, od monochromatycznej kolorystyki i industrialnych akcentów po bogate kolory i naturalne, organiczne elementy projektu. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze trendy w budownictwie!

Dlaczego warto przebudować stodołę na dom?

Większość stodół budowana jest przy użyciu trwałych technik szkieletu drewnianego i/lub niezawodnej metody konstrukcji słupowo-ryglowej. Dzięki temu wytrzymają nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Co ważne, zastosowanie ciężkiego drewna jako podparcia strukturalnego pozwala na dużą elastyczność podczas projektowania domu w stylu stodoły. Zyskujesz piękne, przestronne wnętrza z wysokim sufitem, w których panuje niesamowita, relaksująca atmosfera.

>> Zobacz też: Ile kosztuje dom od dewelopera w Rzeszowie?

Chociaż wiele osób jest zaintrygowanych pomysłem przekształcenia stodoły w stylowy dom, należy pamiętać, że cały proces zajmuje sporo czasu. Przeróbki budynków gospodarczych są kosztowne. Niejednokrotnie istnieje wiele wymogów budowlanych, które trzeba spełnić, aby osiągnąć swój cel. 

Szukając odpowiedniego budynku, nie sugeruj się tylko aktualnym wyglądem. Zwróć też uwagę na lokalizację i potencjalny metraż nieruchomości. Chociaż będziesz musiał zachować formę stodoły, nie musisz zachowywać istniejących materiałów. Zamień arkusze azbestu falistego na dobrze izolowane ściany z drewnianych desek.

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły

Nowy dom nie powinien być większy niż obecna konstrukcja. Upewnij się, że nie przekracza 450 metrów kwadratowych. Zamontuj nowoczesne okna i drzwi. Możesz też wymienić dach i ściany zewnętrzne. Ze względu na swoje przeznaczenie budynki rolnicze mają na ogół dużą objętość wewnętrzną, która pozwala stworzyć imponujące dwukondygnacyjne przestrzenie mieszkalne i antresole. Możesz pomyśleć o dużej centralnej przestrzeni rodzinnej z przylegającymi do niej sypialniami i innymi pomieszczeniami.

Stodoły są częścią naszego narodowego krajobrazu od wieków, a przy zanikaniu tych ikonicznych konstrukcji miło jest zobaczyć, jak ich rola została zdefiniowana na nowo. Coraz więcej osób przekształca je w budynki mieszkalne. Jeżeli lubisz niebanalne rozwiązania, dom-stodoła z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Adaptacja stodoły na dom

Dom-stodołę możesz zaprojektować w dowolnym stylu. Doskonale sprawdzi się tutaj rustykalne, nowoczesne i industrialne wzornictwo. Pamiętaj, by dopasować nieruchomość do potrzeb swoich i pozostałych domowników.

Większość domów-stodół ma otwarty plan piętra z poddaszem, ale możesz dopasować projekt do swojego stylu życia. Zanim przystąpisz do realizacji, zapoznaj się z lokalnymi przepisami budowlanymi i uzyskaj niezbędne pozwolenia.

Twarde drewno, laminat, bambus, płytki, polerowany beton – opcje podłóg są tutaj nieograniczone. Wybierz materiał, który najlepiej pasuje do pożądanej estetyki i stylu życia. W tradycyjnej konstrukcji słupowo-belkowej otwarty plan oznacza brak wewnętrznych ścian nośnych. Otwarta przestrzeń, choć piękna, utrudnia instalowanie gniazdek i kanalizacji. Brak ścian wewnętrznych uniemożliwia ukrycie w nich rur i gniazdek. Skorzystaj więc z usług specjalisty, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Czy kiedykolwiek marzyłeś o przytulnym, rustykalnym domu? Jeśli tak, zastanów się, czy możesz przekształcić stodołą w wymarzoną posiadłość. 

Zrównoważone domy

Odnawialne źródła energii i funkcje przyjazne dla środowiska stają się głównym nurtem projektowania i budowy nowoczesnych domów. Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli słonecznych, ponieważ ich ceny spadają, a wydajność rośnie. System fotowoltaiczny można zamontować nie tylko na dachu, lecz także garażu, budynkach gospodarczych lub dowolnej otwartej przestrzeni, do której dociera dużo słońca. Budowanie ekologiczne można również osiągnąć pod względem materiałów budowlanych i cech konstrukcyjnych. Maksymalizacja prawidłowej wentylacji, kontrola wilgotności i akustyki, niska emisja LZO wpływa pozytywnie na zdrowie oraz komfort domowników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O czym pamiętać, odbierając mieszkanie od dewelopera?
/
O czym pamiętać, odbierając mieszkanie od dewelopera?
O czym musimy pamiętać, gdy odbieramy mieszkanie od dewelopera? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru lokalu.
Czy wiesz, co to jest Smart TV? Poznaj główne zalety Smart TV!
/
Czy wiesz, co to jest Smart TV? Poznaj główne zalety Smart TV!
Poznaj inteligentne telewizory, które cieszą się niemałą popularnością!
Ochrona roślin w tunele ogrodowe – jak wybrać odpowiednie akcesoria?
/
Ochrona roślin w tunele ogrodowe – jak wybrać odpowiednie akcesoria?
Poznaj skuteczne metody ochrony roślin w tunele ogrodowe, dowiedz się jak wybrać i zastosować odpowiednie akcesoria ogrodnicze do optymalnej pielęgnacji.