Prawdziwa, biała zima i obfite opady śniegu sprawiają wiele radości zwłaszcza dzieciom. Niestety dla zarządców nieruchomości i właścicieli oznacza to regularne odśnieżanie. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo przechodniów i osób użytkujących budynki. Kto dokładnie za to odpowiada i co na ten temat mówi prawo? Wyjaśniamy!
Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu lub administracji danej nieruchomości, która zobowiązana jest do usunięcia śniegu i sopli zagrażających bezpieczeństwu przechodniów. Reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (a w szczególności art. 5 tej ustawy) oraz Prawo budowlane art. 61 pkt 2, który mówi, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
“zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.
Sytuacja jest jasna, jeśli chodzi o budynki jednorodzinne, wówczas obowiązek odśnieżania dachu i chodnika spoczywa na właścicielu. Kto zatem odpowiada za odśnieżanie budynków wielorodzinnych? W przypadku bloków mieszkaniowych powinni być wyznaczeni zarządcy, którzy odpowiadają za odśnieżanie i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Jeżeli natomiast budynek nie ma wyznaczonego zarządcy to za odśnieżanie odpowiada każdy współwłaściciel.
Źródło: https://tuz.pl/aktualnosci/odsniezanie-dachow-i-chodnikow/