Spawarki migomaty – charakterystyka

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Spawanie, zwłaszcza na potrzeby warsztatu majsterkowicza, wcale nie jest pracą przesadnie skomplikowaną. Warunkiem udanego spawania jest jednak dobór odpowiedniego urządzenia. To od rodzaju spawarki i towarzyszących jej akcesoriów w największym stopniu zależą możliwości spawania i zakres spawanych materiałów.

Te możliwości będą spore, jeśli postawimy na półautomatyczne spawarki. Migomat, czyli urządzenie, które operuje technikami MIG i MAG, pozwala na dokładne łączenie materiałów i sprawną pracę. Dlaczego warto postawić na spawarki migomaty? Poznaj ich charakterystykę!

Spawarki migomaty – jak są zbudowane?

Spawarki MIG/MAG już na pierwszy rzut oka różnią się od popularnych, prostych urządzeń operujących w trybie MMA. W przeciwieństwie do nich spawarki migomaty nie używają bowiem elektrod. Ich rolę pełni drut spawalniczy, dostarczany za pomocą specjalnego podajnika.

Koniec drutu ląduje w uchwycie spawalniczym. Tam dostarczany jest również gaz osłonowy, potrzebny do spawania w trybach MIG oraz MAG. W technice MIG potrzebny jest gaz obojętny, którym jest najczęściej argon bądź hel. Przy spawaniu MAG dysza w uchwycie spawalniczym dostarcza gaz aktywny na bazie dwutlenku węgla.

W uchwycie znajduje się też końcówka prądowa, która pozwala na wzniecenie łuku elektrycznego. Cały proces spawania odbywa się półautomatycznie, stąd nazwa migomat. Obecnie najpopularniejsze spawarki migomaty to urządzenia inwertorowe, które często pozwalają na precyzyjne ustawienie prądu spawania. O tym, jak wybrać odpowiedni model takiej spawarki, przeczytasz na https://e-graart.pl/spawarki-inwertorowe-jak-wybrac-odpowiedni-model/.

Jakie materiały można spawać migomatami?

Spawarki migomaty umożliwiają łączenie szerokiego wachlarza materiałów. Metody MAG często używa się do łączenia stali niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych.

Pole manewru dodatkowo poszerza metoda MIG. Dzięki niej można skutecznie spawać elementy wykonane z aluminium, magnezu, miedzi oraz wielu innych metali nieżelaznych. Co ważne, takie spawarki poradzą sobie z elementami o różnej grubości, nawet z dość cienkimi blachami.

Charakterystyczną cechą migomatów jest również to, że jakość otrzymanej spoiny w dużym stopniu zależy od umiejętności spawacza. Jeśli ten potrafi dobrze radzić sobie ze spawarką, otrzyma mocne, wytrzymałe i estetyczne spoiny. Przy mniejszych umiejętnościach efekty nie będą aż tak imponujące.

Spawarki migomaty – co jeszcze je wyróżnia?

Do największych zalet migomatów należy wysoka wydajność ich pracy. Półautomaty spawają znacznie szybciej niż zwykłe spawarki MMA czy TIG. Uniwersalność, jaką wyróżniają się spawarki migomaty, dotyczy również szerokiego zakresu możliwych pozycji spawania.Zwraca się też uwagę, że koszty zakupu materiałów do spawania są niższe niż w przypadku pracy elektrodami otulonymi do MMA. Nic wiec dziwnego, że spawarki migomaty są chętnie wykorzystywane zarówno w domowych warsztatach, jak i w zakładach pracy.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
/
Jak wybierać meble online, aby sprostać różnorodności oferty sklepów takich jak MKS?
Odkryj odpowiedzi na pytania o zakupy mebli przez internet i naucz się poruszać w złożonym świecie sklepów online takich jak MKS.
Czy warto montować klimatyzację w Polsce?
/
Czy warto montować klimatyzację w Polsce?
Czy rzeczywiście zainstalowanie klimatyzacji jest skutecznym i dobrym przedsięwzięciem? Przekonasz się o tym, czytając poniższy artykuł.
Rynny dachowe z tworzywa sztucznego (PCV)
/
Rynny dachowe z tworzywa sztucznego (PCV)
Jakie rynny dachowe wybrać? Oto zalety systemów z PCV.