Budowa, rozbudowa, remont i nadbudowa? Jak odróżnić poszczególne prace?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W zależności od statusu prawnego robót budowlanych, które chcesz przeprowadzić w domu, masz różne obowiązki. Dowiedz się, jak klasyfikowane są poszczególne prace i jakie pozwolenia musisz uzyskać.

Jakie są rodzaje robót budowlanych?

Przymierzasz się do generalnego remontu swojego domu i zastanawiasz się, czy wykonywane prace nie będą przypadkiem wpisywać się w definicję rozbudowy lub nadbudowy? Pomożemy Ci w zrozumieniu poszczególnych definicji. Zacznijmy od podstaw, czyli od budowy.

Definicja budowy

Budowa to nie tylko wznoszenie nowego obiektu, ale też rozbudowa budynku, odbudowa i nadbudowa. Mówiąc najprościej, w definicję budowy wpisują się wszystkie prace, które mają wpływ na kubaturę budynku. Koniecznie musisz wiedzieć, że aby móc je legalnie przeprowadzić, potrzebujesz pozwolenia na budowę. Konieczne będzie też:

 • wykonanie przez uprawnioną osobę projektu budowlanego,
 • zatrudnienie kierownika budowy, 
 • zgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, 
 • przedłożenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością, 
 • prowadzenie dziennika budowy.

Rozbudowa domu

Rozbudowa to pierwszy z rodzajów budowy i polega na dobudowaniu do istniejącego już budynku pomieszczeń lub na powiększeniu pomieszczeń, które już istnieją.

Co ważne, rozbudowa charakteryzuje się tym, że nowo powstała część budynku jest osadzona na nowych ławach fundamentowych, płycie fundamentowej lub na słupach, zatem wiąże się z pracami ziemnymi. Rozbudowa powoduje zwiększenie kubatury budynku, jego powierzchni użytkowej oraz powierzchni zabudowy.

Warto wiedzieć, że zabudowa tarasu i stworzenie nowego pomieszczenia wpisuje się również w definicję rozbudowy. Taka sytuacja była przedmiotem postępowania w WSA w Poznaniu, do którego wyrok zapadł w 2013 roku. Inne przykłady rozbudowy to:

 • powiększenie wolnostojącego garażu lub budynku gospodarczego,
 • rozbudowanie istniejących już pomieszczeń,
 • dobudowanie nowych pomieszczeń, np. garażu.

Czym jest nadbudowa?

Kolejnym z rodzajów budowy jest nadbudowa, która wiąże się z powiększeniem kubatury budynku oraz jego powierzchni użytkowej. Jednak w przypadku nadbudowy nie zmienia się powierzchnia zabudowy (co odróżnia ją od rozbudowy). Nowa część budynku powstaje na istniejącym już obiekcie. Przykładem nadbudowy może być:

 • dobudowanie nowej kondygnacji,
 • zbudowanie pomieszczenia nad garażem,
 • podwyższenie istniejącej kondygnacji.

Podobnie jak w przypadku budowy i rozbudowy, trzeba spełnić szereg wymagań, w tym uzyskać pozwolenie na budowę.

Czym jest remont?

Remont to szeroko rozumiane prace naprawcze. Często jest definiowany jako odtworzenie stanu pierwotnego budynku. Jednak co ważne, w definicję remontu nie wpisują się prace konserwacyjne, a jedynie prace naprawcze. Remontem będzie więc na przykład: 

 • wymiana uszkodzonych belek, 
 • wymiana okien (tylko, jeśli nowe mają identyczne wymiary), 
 • wymiana zniszczonych płyt kartonowo-gipsowych, 
 • wymiana instalacji, 
 • wymiana tynków.

Co ważne, cel remontu to przywrócenie pierwotnej wartości budynku. Jeśli podejmujemy się prac, które mają na celu podniesienie pierwotnej wartości użytkowej budynku, to wpisują się one w definicję modernizacji (np. wymiana pieców kaflowych na inny rodzaj ogrzewania, czyli tzw. termomodernizacja).

Zdj. główne: David Mark/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sprzedaż mieszkania ze spadku – o czym trzeba wiedzieć?
/
Sprzedaż mieszkania ze spadku – o czym trzeba wiedzieć?
Często zdarza się, że dostajemy w spadku całe mieszkanie. Co robić, jeśli nie jest nam ono potrzebne? Czy możemy je sprzedać, a jeżeli tak to na jakich zasadach?
Skąd czerpać wiedzę o nieruchomościach?
/
Skąd czerpać wiedzę o nieruchomościach?
Chcesz zacząć inwestować w nieruchomości, ale nie wiesz jak postawić pierwsze kroki? Nie działaj w ciemno! Sprawdź, skąd brać wiedzę i informację na temat inwestycji budowlanych.
Rozpocznij swoją podróż do wymarzonego mieszkania
/
Rozpocznij swoją podróż do wymarzonego mieszkania
Wybór mieszkania - kluczowa decyzja, która kształtuje nasze życie. Odkryj, jak znaleźć wymarzone miejsce do zamieszkania.