Czym jest mapa zasadnicza i ile kosztuje?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz sprzedaż nieruchomości? Przygotowujesz dokumentację niezbędną przy jej rozgraniczaniu? A może zależy Ci na jak najszybszym wydaniu decyzji o warunkach zabudowy? W każdym z tych przypadków nie obejdziesz się bez mapy zasadniczej – państwowego, wielkoskalowego opracowania kartograficznego. Jaka jest więc cena mapy? I do czego może Ci się przydać?

Co zawiera mapa zasadnicza?

Mapa zasadnicza, zgodnie z ustawą o prawie geodezyjnym i kartograficznym, zawiera informacje o przestrzennym usytuowaniu całego kraju. Można więc w niej znaleźć wiadomości nt.:

• punktów osnowy geodezyjnej;

• działek ewidencyjnych;

• budynków;

• konturów użytków gruntownych;

• konturów klasyfikacyjnych;

• sieci uzbrojenia terenu – w tym wypadku chodzi o przebieg instalacji gazowych, kanalizacyjnych, wodociągowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz benzynowych;

• budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych.

Oprócz tego z mapy zasadniczej – zwanej także Podstawową Mapą Kraju – skorzystasz również przy sprawdzeniu nazw ulic i oznaczeń dróg publicznych. 

Mapa zasadnicza – do czego jest potrzebna? Jaką skalę wybrać?

Szeroki obszar zasięgu mapy zasadniczej sprawia, że służy m.in. celom gospodarczym, planistycznym czy strategicznym – stanowi niejako podstawę dla pozostałych map geodezyjnych. Oprócz wymiaru krajowego mapa okazuje się pomocna również w pracach indywidualnych inwestorów. Używa się jej przy wycenach i sprzedaży działki, podziale nieruchomości, przygotowywaniu przyłączy oraz w trakcie pozostałych czynności geodezyjnych. Jeżeli chodzi o skalę mapy, jej dobór powinien zależeć od stopnia zurbanizowania obszaru. Skala mapy zasadniczej musi więc rosnąć proporcjonalnie do wzrostu gęstości zabudowy, co umożliwi poprawne odczytanie terenu. Oczywiście, jak od każdej reguły, tak i tutaj występują wyjątki – np. obszary infrastruktury podziemnej o dużym zagęszczeniu, jak metro. Dlatego, jeżeli zależy Ci na przejrzystym układzie mapy zasadniczej działki, dostosuj skalę do konkretnego przypadku. 

Kto wydaje mapę zasadniczą? Jak poprawnie z niej korzystać? 

Jako że mapa zasadnicza jest własnością państwową, za jej prowadzenie odpowiadają starostwa powiatowe, w szczególnych przypadkach gminne. Obecnie mapa dostępna jest w formie cyfrowej, w odniesieniu do układu „2000” – układu współrzędnych geodezyjnych, wprowadzonego w wyniku rozporządzenia Rady Ministrów.

Mapa zasadnicza składa się z różnych oznaczeń, zarówno liter, jak i symboli, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość niezrozumiałe. Do jej prawidłowego odczytania przydatny okaże się wykaz znaków kartograficznych, umieszczony w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Rozporządzenie dostępne jest w wersji online – opis każdego znaku wyszczególnia jego elementy, zawiera uwagi oraz informację o wymiarach w danej skali. 

>> Zobacz też: Działka siedliskowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić dom na takiej działce?

Ile kosztuje mapa zasadnicza?

Zakup mapy zasadniczej nie sprawia większych problemów – jej wydawaniem zajmuje się Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W celu nabycia mapy należy więc udać się do starostwa, gdzie po wypełnieniu odpowiedniego wniosku dokument dostępny jest praktycznie od ręki. Warto przy tym zaznaczyć, że w niektórych urzędach wniosek o udostępnienie mapy zasadniczej można wypełnić i złożyć online. Koszt, z jakim trzeba się liczyć, leży w granicach 30–50 zł za format A4.

Z Podstawowej Mapy Kraju nierzadko korzystają też geodeci, którzy na jej podstawie wykonują inne rodzaje map. W tym wypadku często mówi się o specjalistycznej mapie zasadniczej do celów projektowych, na której fachowiec dokonuje aktualizacji stanu działki i zaznacza jej obecne zagospodarowanie. Zaktualizowany zostaje także obszar do 30 metrów od granicy działki. Jeżeli więc chodzi o czas oczekiwania na mapę do celów projektowych – zdecydowanie się on wydłuża i trwa od 4 do 6 tygodni. Zwiększa się też cena mapy – wynosi nawet do 1000 złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować ogród na sprzedaż domu: praktyczne porady
/
Jak przygotować ogród na sprzedaż domu: praktyczne porady
Podkreśl urok swojego ogrodu i zwiększ atrakcyjność nieruchomości na rynku. Dowiedz się, jak skutecznie przygotować teren zielony do sprzedaży domu.
Jakie zalety ma styropian?
/
Jakie zalety ma styropian?
Styropian, nazywany też polistyrenem ekspandowanym (EPS), to jeden z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Jest to materiał syntetyczny, produkowany z granulatu polistyrenowego. Styropian charakteryzuje się szeregiem zalet, które przyczyniły się do jego popularności na całym świecie. W poniższym tekście omówiono najważniejsze z nich.
Działka siedliskowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić dom na takiej działce?
/
Działka siedliskowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić dom na takiej działce?
Zastanawiasz się nad zakupem działki siedliskowej? Sprawdź, czy jest to dobra inwestycja.