Działka przy rzece. Czy taka lokalizacja może być ryzykowna?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Znalazłeś ogłoszenie – piękna działka, rozległy teren, dostęp do linii brzegowej rzeki, krajobraz zapiera dech w piersiach. Miejsce idealne na inwestycję? Niekoniecznie! 

Działka przy rzece – czy w nią warto inwestować?

Zanim dasz się ponieść euforii, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim zastanów się, jak chciałbyś wykorzystać działkę przy rzece. Jeśli rozważasz jej zakup w celach typowo rekreacyjnych – chcesz postawić kemping i łowić ryby podczas urlopu – ryzyko nie jest duże.

Jednak nawet w takim przypadku koniecznie sprawdź zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, upewnij się, że nie jest to teren zalewowy i zweryfikuj, czy działka posiada dostęp do drogi publicznej. Jeśli z kolei rozważasz jej zakup pod inwestycję – chcesz ją sprzedać po jakimś czasie z zyskiem lub wybudować na niej na przykład pensjonat – ryzyko znacznie rośnie. Co warto sprawdzić?

Działka przy rzece pod inwestycję – co sprawdzić?

Jeśli chcesz kupić działkę przy rzece pod inwestycję, to pamiętaj, by sprawdzić kilka bardzo istotnych kwestii:

  • czy istnieje możliwość zabudowy tego terenu, 
  • czy działka nie leży w strefach ochronnych, 
  • jaka jest czystość wody w rzece (wbrew pozorom bywa z tym w Polsce różnie),
  • czy zostały wydane pozwolenia na zabudowę,
  • jaka jest istniejąca infrastruktura – poza dojazdem do działki, ważna jest też odległości od dróg krajowych, autostrad, większych miast.

Poza powyższym trzeba oczywiście pamiętać o wspomnianych wcześniej kwestiach, czyli o zweryfikowaniu, czy działka leży na terenie zalewowym, czy ma dostęp do drogi publicznej oraz jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Działka przy rzece – wady

Kupujesz działkę przy rzece z zamiarem wybudowania na niej pensjonatu? Musisz być świadomy, że ten pomysł, poza licznymi zaletami, posiada też kilka bardzo istotnych wad. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że do części Twojego terenu będą mieli dostęp wszyscy – ogrodzisz swój teren, jednak nie zamkniesz go od strony rzeki, więc może zdarzać się tak, że spokój osób odpoczywających w Twoim pensjonacie zakłócą na przykład dobijający do brzegu kajakarze.

Pensjonat tuż nad rzeką może oznaczać też mniejszy spokój. Rzeki, szczególnie te malownicze, są często wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Kajakarze czy osoby pływające rowerkami wodnymi nie są problemem, dopóki nie przepływają ich codziennie setki tuż obok plaży. Taka sytuacja może skutecznie zniechęcić Twoich gości do ponownych odwiedzin.

Działki położone w bezpośrednim sąsiedztwie rzek często leżą na terenach zalewowych lub są narażone na podtopienia, na przykład wskutek intensywnych opadów deszczu. Skutkuje to nie tylko wyższym kosztem ubezpieczenia takiej nieruchomości, ale też może uniemożliwiać wynajmowanie pokoi przez pewien czas. Brak możliwości działania pensjonatu oznacza spore straty finansowe – warto wziąć to pod uwagę już na etapie planowania zakupu działki.

Zanim kupisz działkę przy rzece

Pamiętaj, by nie dać się ponieść euforii, rozważ na spokojnie wszystkie za i przeciw. Działka przy rzece może być zarówno dochodową inwestycją, jak i totalnym fiaskiem. Wszystko zależy od specyfiki działki i od pomysłu na jej wykorzystanie.

Zdjęcie główne: Chait Goli/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny zbiornik betonowy dla twojego domu?
/
Jak wybrać idealny zbiornik betonowy dla twojego domu?
Odkryj kluczowe kryteria wyboru zbiornika betonowego dla twojego mieszkania, mając na uwadze trwałość, bezpieczeństwo i stworzenie idealnej przestrzeni.
Jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń z wykorzystaniem elementów nowoczesnej architektury ogrodowej
/
Jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń z wykorzystaniem elementów nowoczesnej architektury ogrodowej
Odkryj, sposób na tworzenie atrakcyjnej i funkcjonalnej przestrzeni, za pomocą elementów nowoczesnej architektury ogrodowej. Nasz artykuł pokazuje, jak łączyć styl i użyteczność w twoim ogrodzie.
Wynajem kampera. Ile to kosztuje?
/
Wynajem kampera. Ile to kosztuje?
Chcesz wynająć kampera? Przeczytaj, ile może to kosztować?