Formalności przy zakupie lokalu usługowego

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno lokalu usługowego to dobra inwestycja. Jeśli nie zamierzamy sami go użytkować, możemy go wynająć. O jakich formalnościach należy pamiętać podczas zakupu?

Jeśli dysponujemy nieco większą gotówką, to dobrze jest pomyśleć o kupnie lokalu użytkowego. Szczególnie, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub chcemy zacząć. Trzeba jednak wiedzieć, iż taka transakcja jest inna niż w przypadku kupowania mieszkania. 

Najpierw znajdź odpowiedni lokal

Jeśli szukamy lokalu na własny użytek, musimy określić, czego potrzebujemy. Czy chcemy prowadzić tam sklep, biuro czy wynająć? Jaka powierzchnia będzie nam potrzebna, czy ma to być jedno duże pomieszczenie czy kilka mniejszych? Co musi się znaleźć w środku? 

Miejmy na uwadze, że w przypadku niektórych usług należy spełnić określone wymogi, by móc prowadzić w danym miejscu działalność. Inne prawo dotyczy lokalu, w którym będzie prowadzona gastronomia, a inne tego, gdzie będzie biuro, sklep czy magazyn. Istotne są tu wysokość pomieszczenia, dostęp do bieżącej wody, wielkość czy ilość gniazdek elektrycznych. Dlaczego to jest takie ważne? Otóż, jeśli lokal nie będzie spełniał określonych wymogów, wówczas nie będzie można go używać tak, jak wcześniej zamierzaliśmy. Jeśli obawiamy się, że czegoś nie dopatrzymy i nie doczytamy, wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z usług agencji nieruchomości.

Kwestie formalne

O jakich formalnościach musimy pamiętać, gdy już znajdziemy wymarzony lokal? Pierwszą, istotną kwestią, o której warto wiedzieć, jest to, że w przypadku nieruchomości użytkowej sprzedawca zawsze podaje wartość netto. I ten wydatek to nie koniec kosztów. Do tego chodzi taksa notarialna z VAT-em w wysokości 23% oraz koszt dokonania wpisu lokalu z aktu notarialnego. Zapłacimy również za wpis do księgi wieczystej i za jej założenie. Plusem jest to, że podatnik VAT może odliczyć podatek, ale nie jest to takie proste, więc w tej kwestii najlepiej popytać w urzędzie, jak się o to starać, lub skorzystać z usług doradcy podatkowego (za co też niestety trzeba będzie zapłacić). 

Gdy już wiemy, co i jak, przychodzi pora na zawarcie transakcji. Najpierw trzeba podpisać umowę przedwstępną. Powinna być dobrze skonstruowana i wyjaśniać wszelkie warunki dotyczące zakupu lokalu. Przede wszystkim dokument musi zawierać informację dotyczącą przedmiotu umowy, lokalizacji lokalu, jego standardu i powierzchni. Kluczowy jest też zapis dotyczący zadatku (a dokładnie jego wysokości) i terminu dokonania zapłaty pozostałej części (lub rat, jeśli tak się dogadamy ze sprzedającym). W zapisach nie może zabraknąć terminu podpisania umowy przenoszącej prawo własności oraz informacji o tym, jakie są konsekwencje niewywiązania się z umowy przez którąś ze stron. 

Wszystko wydaje się dość skomplikowane, jeśli jednak kupujący i sprzedający będą odpowiednio przygotowani do transakcji, ta powinna pójść dość sprawnie i bezproblemowo.

Zdj. główne: Sean Pollock/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie działania podjąć, aby ogród stał się atutem przy zakupie nieruchomości?
/
Jakie działania podjąć, aby ogród stał się atutem przy zakupie nieruchomości?
Ogród może znacząco zwiększyć wartość nieruchomości i przyciągnąć potencjalnych nabywców. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby twój ogród stał się głównym atutem przy sprzedaży domu.
Producent okularów – co warto wiedzieć?
/
Producent okularów – co warto wiedzieć?
Producent okularów zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją różnego typu okularów.
Czy warto inwestować w nieruchomości na wynajem?
/
Czy warto inwestować w nieruchomości na wynajem?
Poszukujesz różnych form inwestycji? Dowiedz się, czym jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem, jak to działa oraz jakie korzyści oraz ryzyko się z tym wiąże.