Jak dbać o stan nieruchomości komercyjnej?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nieruchomości komercyjne nie posiadają jednoznacznej definicji w polskich przepisach prawa, ale popularnie uznaje się je za lokale niezamieszkałe i możliwe do wykorzystania podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Decydując się na zakup tego rodzaju nieruchomości, można zakupić zarówno pojedynczy lokal usługowy, jak i cały budynek, a nawet ich kompleks. Z racji tego, że nieruchomości te są niezamieszkane, trudno jest utrzymać je w czystości i dobrej kondycji. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz zadbać o stan budynku komercyjnego. 

Rodzaj budynku komercyjnego    

Głównym aspektem, który należy brać pod uwagę przy doglądaniu nieruchomości komercyjnej, jest jej rodzaj. Innego czyszczenia i konserwacji wymagają magazyny, a innego biurowce. Zwróć uwagę na to, kto wynajmuje Twój budynek lub do jakiego wykorzystania ma potencjał. Jeśli jest to przestrzeń na fabrykę czy inne przemysłowe zastosowanie, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu do sprzątania i pracowników z uprawnieniami do operowania takimi maszynami. Więcej na temat wynajmowania budynków przemysłowych i ich utrzymania dowiesz się ze strony https://panattonieurope.com/pl-pl

Z kolei jeśli Twój budynek jest biurowcem, do utrzymania go w dobrym stanie nawet, jeśli nie jest aktualnie wynajmowany i w użytku, wystarczy zatrudnienie ekipy sprzątającej, która raz na jakiś czas odkurzy powierzchnie i umyje podłogi.   

Kontrolowanie stanu nieruchomości   

Przy najmowaniu budynku do celów użytkowych, warto co jakiś czas odwiedzać go, by skontrolować jego stan. Dzięki regularnym wizytacjom utrzymasz pieczę nad ogólną kondycją nieruchomości, zauważysz w porę wszelkie usterki i rzeczy wymagające konserwacji. W ten sposób możesz także wpłynąć na najemców, którzy wiedząc o nadchodzącej wizycie, lepiej będą dbali o budynek i regularnie będą utrzymywać go w czystości i dobrym stanie ogólnym.  

Stan budynku z perspektywy najemcy   

Nie tylko wynajmujący musi martwić się o to, w jakim stanie jest wynajmowany budynek. Podpisując umowę najmu nieruchomości zobowiązujesz się do oddania go w stanie nienaruszonym. Oczywiście w przypadku biur i budynków przemysłowych stan nienaruszony wygląda nieco inaczej, niż przy wynajmie mieszkania. Jeśli jednak przez niedopatrzenie najemcy budynek ulegnie zniszczeniu lub na wypadek celowego działania sprzęty zostaną uszkodzone, koszty naprawy ponosi w większości przypadków najemca, a szkodę należy zgłosić wynajmującemu. 

Z kolei jeśli pojawią się uszkodzenia budynku wynikające z normalnego użytkowania przestrzeni, za naprawę może odpowiadać wynajmujący. Również w kwestii wyposażenia i sprzętów na stanie budynku. Jeśli ich usterki wynikają ze zwykłego zużycia, nowy sprzęt powinien zapewnić właściciel budynku.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Anton Uniqueton

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybieramy idealną wannę dwuosobową – na co zwrócić uwagę?
/
Wybieramy idealną wannę dwuosobową – na co zwrócić uwagę?
Poznaj kluczowe aspekty, którymi należy się kierować przy wyborze idealnej wanny dwuosobowej. Poznaj różne modele, ich funkcje oraz porady dotyczące montażu.
Cena ofertowa podczas sprzedaży domu. Jak ją ustalić?
/
Cena ofertowa podczas sprzedaży domu. Jak ją ustalić?
Chcesz sprzedać dom? Przeczytaj, czym należy się kierować podczas określania ceny ofertowej nieruchomości.
Nowoczesne urządzenia dla gospodarstw rolnych
/
Nowoczesne urządzenia dla gospodarstw rolnych
Rolnictwo i prowadzenie własnego gospodarstwa to niełatwa praca, która wymaga ogromnego wysiłku, by była rzeczywiście dochodowa. Zobacz, jakie nowoczesne urządzenia zwiększają produktywność gospodarstwa.