Jak dbać o stan nieruchomości komercyjnej?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nieruchomości komercyjne nie posiadają jednoznacznej definicji w polskich przepisach prawa, ale popularnie uznaje się je za lokale niezamieszkałe i możliwe do wykorzystania podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Decydując się na zakup tego rodzaju nieruchomości, można zakupić zarówno pojedynczy lokal usługowy, jak i cały budynek, a nawet ich kompleks. Z racji tego, że nieruchomości te są niezamieszkane, trudno jest utrzymać je w czystości i dobrej kondycji. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz zadbać o stan budynku komercyjnego. 

Rodzaj budynku komercyjnego    

Głównym aspektem, który należy brać pod uwagę przy doglądaniu nieruchomości komercyjnej, jest jej rodzaj. Innego czyszczenia i konserwacji wymagają magazyny, a innego biurowce. Zwróć uwagę na to, kto wynajmuje Twój budynek lub do jakiego wykorzystania ma potencjał. Jeśli jest to przestrzeń na fabrykę czy inne przemysłowe zastosowanie, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu do sprzątania i pracowników z uprawnieniami do operowania takimi maszynami. Więcej na temat wynajmowania budynków przemysłowych i ich utrzymania dowiesz się ze strony https://panattonieurope.com/pl-pl

Z kolei jeśli Twój budynek jest biurowcem, do utrzymania go w dobrym stanie nawet, jeśli nie jest aktualnie wynajmowany i w użytku, wystarczy zatrudnienie ekipy sprzątającej, która raz na jakiś czas odkurzy powierzchnie i umyje podłogi.   

Kontrolowanie stanu nieruchomości   

Przy najmowaniu budynku do celów użytkowych, warto co jakiś czas odwiedzać go, by skontrolować jego stan. Dzięki regularnym wizytacjom utrzymasz pieczę nad ogólną kondycją nieruchomości, zauważysz w porę wszelkie usterki i rzeczy wymagające konserwacji. W ten sposób możesz także wpłynąć na najemców, którzy wiedząc o nadchodzącej wizycie, lepiej będą dbali o budynek i regularnie będą utrzymywać go w czystości i dobrym stanie ogólnym.  

Stan budynku z perspektywy najemcy   

Nie tylko wynajmujący musi martwić się o to, w jakim stanie jest wynajmowany budynek. Podpisując umowę najmu nieruchomości zobowiązujesz się do oddania go w stanie nienaruszonym. Oczywiście w przypadku biur i budynków przemysłowych stan nienaruszony wygląda nieco inaczej, niż przy wynajmie mieszkania. Jeśli jednak przez niedopatrzenie najemcy budynek ulegnie zniszczeniu lub na wypadek celowego działania sprzęty zostaną uszkodzone, koszty naprawy ponosi w większości przypadków najemca, a szkodę należy zgłosić wynajmującemu. 

Z kolei jeśli pojawią się uszkodzenia budynku wynikające z normalnego użytkowania przestrzeni, za naprawę może odpowiadać wynajmujący. Również w kwestii wyposażenia i sprzętów na stanie budynku. Jeśli ich usterki wynikają ze zwykłego zużycia, nowy sprzęt powinien zapewnić właściciel budynku.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Anton Uniqueton

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektownie wkomponować motywy z kultowych filmów do wystroju wnętrza
/
Jak efektownie wkomponować motywy z kultowych filmów do wystroju wnętrza
Odkryj, jak czerpać inspiracje z kultowych filmów do wyjątkowego wykończenia Twojego wnętrza. Przytulne filmy, klasyczne, science fiction - każdy gatunek ma coś do zaoferowania.
Czym jest mapa zasadnicza i ile kosztuje?
/
Czym jest mapa zasadnicza i ile kosztuje?
Kliknij i zobacz niezbędne informacje o mapie zasadniczej – m.in. do czego jej potrzebujesz i kto ją wydaje.
Property Forum ONLINE. Trójmiasto i Kraków
/
Property Forum ONLINE. Trójmiasto i Kraków
Tegoroczna edycja Property Forum odbyła się online. Przedstawiciele branży nieruchomości komercyjnych spotkali się 14 kwietnia, by rozmawiać o wyzwaniach i perspektywach na rynku Trójmiasta i Krakowa.