Jak oświetlić biuro?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie ma ogromny wpływ na naszą koncentrację oraz samopoczucie. Jest to szczególnie istotne w miejscu pracy. Dowiedz się więc, jak odpowiednio oświetlić biuro, aby było ono komfortowym miejscem do pracy.

Dobrze dobrane światło decyduje o poziomie koncentracji oraz dobrym samopoczuciu, a co za tym idzie, także o efektywności pracy. Dlatego też jest ono tak istotne w przestrzeniach takich jak biuro. Dowiedz się więc, jak wybrać odpowiednie oświetlenie. 

Wymogi prawne

Zacznijmy od tego, że oświetlenie w miejscu pracy powinno być zgodne z zasadami BHP. Zakładają one, że pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia w biurze takiego oświetlenie, które gwarantuje pracownikowi wygodę widzenia, wydolność wzrokową i bezpieczeństwo. Ponadto prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biura musi również uwzględniać aspekty energetyczne związane z maksymalnym wykorzystaniem światła dziennego oraz doborem optymalnego osprzętu instalacyjnego. Niedopuszczalne są także zbyt duże różnice luminancji w bliższym i dalszym otoczeniu powierzchni pracy. 

Dlaczego światło naturalne jest tak ważne?

Często mówi się o wykorzystywaniu jak największej ilości naturalnego światła, jednak dlaczego jest ono tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że ma ono najkorzystniejszy wpływ na koncentrację i zdrowie oraz jest nieporównywalnie bardziej komfortowe niż światło sztuczne. Światło naturalne sprawia bowiem, że nasze oczy nie męczą się w tak dużym stopniu, a co za tym idzie, mamy też więcej energii do działania. Warto więc ustawić stanowiska pracy w taki sposób, aby padało na nie jak najwięcej światła dziennego.

Światło główne

Światło naturalne jednak nie wystarcza, ponieważ nie wszystkie biura mają dostęp do przeszklonych wnętrz, a w porze zimowej dni są krótsze, a co za tym idzie, bardzo szybko robi się ciemno. Należy więc  wyposażyć biuro w odpowiedni system światła sztucznego, zaczynając od głównego źródła sufitowego. Najpopularniejszym, a zarazem najpraktyczniejszym rozwiązaniem będą świetlówki liniowe, które odpowiadają za równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, a ich dodatkową zaletą jest energooszczędność. W miejscach pracy zastosowanie mają także duże oprawy kloszowe czy też rastrowe. Pamiętaj także o wskaźniku oddawania barw, który w przypadku pomieszczeń biurowych powinien być większy niż 80 Ra.

Światło wspierające

Oprócz światła głównego sporą rolę odgrywa także światło wspierające. W pomieszczeniu biurowym przy każdym stanowisku pracy powinna być umieszczona stojąca lampka biurkowa. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy, co pozwoli koncentrować wiązkę światła na konkretnym miejscu. Światło wspierające powinno pojawić się także na korytarzach. W tej roli świetnie sprawdzi się kinkiet gipsowy zamontowany na ścianie. 

Barwa światła

Ogromne znaczenie ma także kolor światła, szczególnie jeśli pomieszczenia biurowe są niewielkie i chcesz je optycznie powiększyć. Warto więc mieć na uwadze to, że chłodniejsze światło będzie odbijało się od ścian, sufitu i przedmiotów bardziej intensywnie niż to przygaszone i ciepłe, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe. Pamiętaj też, że oświetlenie biurowe musi charakteryzować się jak największą jakością, na której pod żadnym pozorem nie powinno się oszczędzać.

Zdjęcie główne: ATBO/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie cechy powinno mieć dobre biurko?
/
Jakie cechy powinno mieć dobre biurko?
Wybór odpowiedniego biurka rzutuje nie tylko na komfort pracy, lecz także na zdrowie jego użytkownika. Dobrze zaaranżowana przestrzeń do pracy czy nauki zapobiega bólom pleców wywołanym nieprawidłową postawą oraz zwyrodnieniom kręgosłupa. Zobacz, czym powinno się charakteryzować dobre biurko.
Lista dokumentów, które musisz uzyskać przed rozpoczęciem budowy
/
Lista dokumentów, które musisz uzyskać przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Sprawdź, jakie dokumenty musisz skompletować przed rozpoczęciem prac, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem!
Jak efektywnie zarządzać ogrzewaniem w domu dzięki systemowi strefowemu?
/
Jak efektywnie zarządzać ogrzewaniem w domu dzięki systemowi strefowemu?
Zarządzaj ciepłem w domu efektywnie i ekonomicznie. Poznaj korzyści płynące z użycia strefowego systemu ogrzewania i dowiedz się, jak go skutecznie zastosować.