Jaki grzejnik elektryczny wybrać – olejowy czy ceramiczny? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mimo rosnących cen prądu, grzejniki elektryczne nie tracą na popularności. Wręcz przeciwnie – zyskują coraz większe grono zwolenników. Dlaczego? Dużą zaletą jest ich mobilność. Można je przenosić i używać, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Sprawdzą się w mieszkaniu, domku letniskowym, budynku gospodarczym, garażu czy warsztacie. Najczęściej stosuje się dwa typu grzejników elektrycznych: olejowe oraz ceramiczne.

Grzejnik elektryczny olejowy – rodzaje, sposób działania, zastosowanie

Wyróżnia się dwa rodzaje grzejników elektrycznych olejowych:

 • ożebrowane – zbudowane z żeber, dlatego wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki żeliwne, aczkolwiek te olejowe pokrywa stal emaliowana. Im więcej jest żeber, tym większa jest powierzchnia nagrzewania. Najlepszą efektywność cieplną mają grzejniki olejowe z zabudowanymi żebrami, które wykorzystują tzw. efekt komina. Kaloryfer zasysa powietrze od dołu, ogrzewa żeberkami i wydmuchuje górą. Urządzenia niezabudowane ogrzewają nieco słabiej, ale wciąż lepiej niż modele panelowe;
 • panelowe – zbudowane z dwóch, połączonych ze sobą, płaskich płyt. Dużą zaletą grzejników panelowych jest estetyczny wygląd.

Niezależnie od wybranego modelu, olej w kaloryferze podgrzewają znajdujące się wewnątrz grzałki. Ciecz (olej diatermiczny) ma tak wysoką temperaturę wrzenia, że gotuje się wewnątrz układu. Nie trzeba go uzupełniać, ponieważ służy jedynie do kumulacji ciepła. Wprawdzie taki grzejnik dość wolno nagrzewa się do pożądanej temperatury, ale przez długi czas oddaje ciepło do otoczenia. Jest cichy i może pracować w każdym pomieszczeniu, w którym jest dostęp do energii elektrycznej, zarówno w budynku mieszkalnym, jak i w domku letniskowym, magazynie czy warsztacie. W związku z tym, że olejowy grzejnik elektryczny może ważyć nawet powyżej 10 kg, większość modeli jest wyposażona w kółka i uchwyty.

Zalety elektrycznego kaloryfera olejowego

Kaloryfer olejowy na prąd jest wybierany przede wszystkim ze względu na to, że:

 • długo utrzymuje ciepło, nawet przez kilka godzin po wyłączeniu;
 • jest energooszczędny (pobiera prąd tylko podczas podgrzewania oleju);
 • jest bezpieczny w użytkowaniu (ma m.in. automatyczny wyłącznik, czasem też funkcję zabezpieczającą przed poparzeniem);
 • jest przyjazny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych (nie podnosi drobinek kurzu, które mogłyby wywoływać ataki kaszlu i powodować problemy z oddychaniem);
 • pracuje cicho, co ma duże znaczenie w sypialni czy pokoju dziecka;
 • nie wysusza powietrza w pomieszczeniu;
 • nie emituje spalin szkodliwych dla środowiska.

Wady elektrycznego kaloryfera olejowego

Wśród wad elektrycznych kaloryferów olejowych wymienić można:

 • długie nagrzewanie;
 • wyższą wagę niż w przypadku innych grzejników elektrycznych (nawet 15 kg);
 • wyższą cenę niż inne kaloryfery na prąd.

Jak działa grzejnik elektryczny ceramiczny?

Elektryczny grzejnik ceramiczny jest zbudowany z wkładów ceramicznych. Waży mniej niż modele olejowe. Może mieć kolorową obudowę, choć z reguły maluje się go na czarno lub biało. To urządzenia estetyczne, które występują w wielu wariantach (np. modele podłogowe, ścienne, stołowe).

Zasada działania elektrycznych grzejników ceramicznych jest prosta. Po podłączeniu do prądu, zasysają powietrze, ogrzewają je i wydmuchują. Wkłady ceramiczne nagrzewają się szybko, więc prędko zaczynają też oddawać ciepło do otoczenia – to ich główna zaleta. Trzeba jednak pamiętać, że ceramika nie jest najlepszym akumulatorem, więc wyłączony grzejnik dość szybko się schładza. 

Zalety elektrycznego kaloryfera ceramicznego

Ceramiczne kaloryfery na prąd mają wiele zalet. Są często wybierane, ponieważ:

 • szybko się nagrzewają;
 • pozwalają ustawić optymalną temperaturę grzania;
 • występują w wielu wariantach (grzejniki stołowe, podłogowe, ścienne);
 • mają kompaktowe wymiary i niewiele ważą;
 • wyglądają estetycznie, mogą pełnić funkcję dekoracyjną; 
 • można je stosować wszędzie tam, gdzie jest dostęp do energii elektrycznej;
 • są bezpieczne w użytkowaniu (ma m.in. funkcję chroniącą przed przegrzaniem).

Wady elektrycznego kaloryfera ceramicznego

Ceramiczny kaloryfer na prąd posiada też swoje wady, np.:

 • pobiera dużo prądu;
 • może zasysać kurz;
 • podczas nagrzewania generuje dźwięk.

Jaki kaloryfer na prąd wybrać – olejowy czy ceramiczny?

Wybór źródła ogrzewania zawsze jest sprawą indywidualną, również w zakresie grzejników. Kaloryfery ceramiczne są bardziej designerskie, zajmują mniej miejsca i można powiesić je na ścianie. Z kolei urządzenia olejowe są cięższe i mniej estetyczne, ale za to bardziej efektywne i ekonomiczne.

Można założyć, że podczas pracy grzejniki olejowe i ceramiczne pobierają tyle samo prądu. Jednak olej lepiej akumuluje ciepło niż wkłady ceramiczne, dlatego koszt ogrzewania grzejnikiem olejowym będzie znacznie niższy. Poza tym kaloryfery olejowe mogą oddawać ciepło do otoczenia przez wiele godzin po wyłączeniu. Dzięki temu skutecznie dogrzewają nawet większe pomieszczenia. Wybierając grzejnik elektryczny, warto stosować przelicznik 100 W mocy urządzenia na 1 mkw. powierzchni. Innymi słowy, grzejnik o mocy 2000 W skutecznie ogrzeje pomieszczenie mające 20 mkw.

Fot.: materiał prasowy Klienta 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru idealnej umywalki stalowej do twojej łazienki
/
Poradnik wyboru idealnej umywalki stalowej do twojej łazienki
Zobacz jak wybrać idealną stalową umywalkę dla twojej łazienki! Dowiedz się jakie cechy powinna posiadać, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak uniknąć najczęstszych błędów.
W tych wnętrzach warto zawiesić obrazy
/
W tych wnętrzach warto zawiesić obrazy
Zastanawiasz się, w jaki sposób ozdobić swoje mieszkanie, aby nadać mu indywidualnego charakteru? Podpowiadamy, jak udekorować sypialnię, salon oraz kuchnię przy pomocy obrazów.
Jak wybrać odpowiednie rolety – poradnik zakupowy
/
Jak wybrać odpowiednie rolety – poradnik zakupowy
Planujesz zakup rolet, ale nie wiesz, jak dopasować model do aranżacji? Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku zakupowym.