Czym różni się projekt budowlany od projektu wykonawczego? Czy obydwa dokumenty są niezbędne podczas planowania budowy? W tym artykule dowiesz się, co charakteryzuje oba projekty. Zapraszamy do lektury.
Przed rozpoczęciem budowy domu czy dowolnej innej inwestycji budowlanej, koniecznie jest zgromadzenie potrzebnej dokumentacji. Jednym z podstawowych dokumentów potrzebnych do realizacji inwestycji jest projekt budowlany. To on przedstawia wizualizację obiektu i jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Kolejny dokument potrzebny podczas budowy to projekt wykonawczy. Od projektu budowlanego różni się przede wszystkim zawartością oraz funkcją, jaką spełnia. Poniżej przeczytasz o tym, czym dokładnie charakteryzują się oba projekty.
Projekt budowlany to wizualizacja twojej inwestycji, która zawiera wszystkie planowane rozwiązania, jakie mają być w niej zastosowane. Ma on charakter aktu podstawowego i jest konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę.
Projekt budowlany musi zgadzać się z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub (jeżeli dla danego terenu nie istnieje taki plan) z pozyskanymi przez inwestora warunkami zabudowy. Projekt budowlany musi również uwzględniać aktualne przepisy prawa budowlanego.
Zawartość projektu budowlanego określa ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz.404). Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego miała miejsce w 2020 r. Zgodnie z nią projekt budowlany musi zawierać:
Projekt wykonawczy nazywa się również projektem technicznym. Jest on sporządzany na podstawie projektu budowlanego. Zawiera informacje precyzujące wybrane elementy projektu budowlanego, np. opis instalacji i konstrukcji.
W dokumencie tym znajdują się szczegółowe wytyczne dla ekipy budowlanej odnośnie sposobu wykonania poszczególnych elementów budowy czy materiałów, które mają być użyte.
Co ważne, sporządzanie projektu wykonawczego jest konieczne w przypadku inwestycji publicznych. Podczas budowy domu jednorodzinnego dokument ten nie jest wymagany. Warto jednak wiedzieć, że znacznie usprawnia on cały proces budowy.
W projekcie technicznym powinny się znaleźć informacje precyzujące takie kwestie jak:
zdj. główne: Sven Mieke/unsplash.com