Skąd bierze się wilgoć w murach, jakie niesie zagrożenie i w czym może pomóc izolacja fundamentów pozioma

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wilgoć w murach to poważny problem, który może prowadzić do różnych negatywnych skutków. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego wilgoć w murach to zagrożenie, jakie problemy może spowodować oraz jak można temu zapobiec.

Skąd bierze się wilgoć w budynku?

Problem wilgoci dotyczy wielu budynków, szczególnie tych starszych i mniej wytrzymałych. Może pochodzić z różnych źródeł, takich jak woda opadowa, przesiąkająca z ziemi lub z przylegających ścian budynków. Czasami źródłem kłopotu jest też nieszczelna instalacja wodna. Wilgoć może także powstawać wewnątrz budynku, na przykład w wyniku kondensacji pary wodnej, która jest efektem wykonywania różnych czynności, takich jak gotowanie, pranie czy kąpiele.

Konsekwencje zawilgocenia murów

Wilgoć w murach jest problemem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji dla budynku i jego mieszkańców. Jednym z głównych zagrożeń jest rozwój pleśni i grzybów. Pleśnie i grzyby są mikroorganizmami, które rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. W przypadku wilgoci w murach, rozwój tych organizmów jest nieunikniony. Pleśnie i grzyby są nie tylko brzydkie i nieprzyjemnie pachną, ale też mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi, szczególnie dla osób, które cierpią na alergie lub astmę.

Kolejnym zagrożeniem związanym z wilgocią w murach jest korozja i erozja materiałów budowlanych. Wilgoć może prowadzić do osłabienia konstrukcji budynku, co z kolei skutkuje problemami związanymi z bezpieczeństwem. Wilgoć może powodować korozję metalowych elementów, takich jak śruby, gwoździe, czy pręty, co prowadzi do osłabienia ich wytrzymałości.

Wilgoć w murach może także prowadzić do problemów związanych z izolacją termiczną. Wilgoć powoduje zmniejszenie izolacyjności materiałów, co z kolei prowadzi do wzrostu kosztów energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń.

Izolacja fundamentów pozioma i inne sposoby zapobiegania wilgoci w murach

Jak zatem zapobiegać wilgoci w murach? Istnieje wiele sposobów, aby przeciwdziałać temu problemowi. Niemniej wybór metody walki z problemem należy koniecznie dostosować do jego pochodzenia. Ważnym sposobem na zapobieganie wilgoci w murach jest regularna wentylacja, skuteczna gdy źródłem problemu jest wewnętrzna produkcja pary wodnej. Należy także zadbać o właściwe odprowadzanie wody opadowej. Jeśli woda opadowa zalega wokół budynku, może przedostać się przez ściany i spowodować wilgoć. Warto więc wykonać drenaż wokół budynku, który umożliwi szybkie odprowadzanie wody z powierzchni ziemi.

Innym sposobem na zapobieganie wilgoci w murach jest stworzenie nowej izolacji poziomej fundamentów. Wykonuje się ją głównie w przypadku podciągania kapilarnego. Mowa tutaj o przesiąkaniu wody z gruntu w górę budynku, którego mury nie są całkowicie szczelne. Często jest to woda opadowa, która nagromadziła się w gruncie, rzadziej woda gruntowa. Na czym polega izolacja fundamentów pozioma? To nic innego, jak włożenie w mury płyty izolacyjnej, która ma na celu zablokować przepływu wody. Zabieg ten wykonuje się poprzez poziomie przecięcie murów. Po włożeniu płyty montuje się w niej odpowiednie kliny, dzięki którym nie dochodzi do osiadania budynku.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zabawki dla przedszkoli
/
Zabawki dla przedszkoli
Musisz kupić zabawki dla przedszkoli? Nie zastanawiaj się dłużej, tylko zapoznaj z naszymi hitowymi propozycjami. Sprawdź, o jakich mowa!
Jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń z wykorzystaniem elementów nowoczesnej architektury ogrodowej
/
Jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń z wykorzystaniem elementów nowoczesnej architektury ogrodowej
Odkryj, sposób na tworzenie atrakcyjnej i funkcjonalnej przestrzeni, za pomocą elementów nowoczesnej architektury ogrodowej. Nasz artykuł pokazuje, jak łączyć styl i użyteczność w twoim ogrodzie.
Tapety w brzozy – propozycja w stylu skandynawskim
/
Tapety w brzozy – propozycja w stylu skandynawskim
Wystrój wnętrz staje się coraz ważniejszym zagadnieniem dla wielu osób. Jest to przede wszystkim spora gratka dla tych, którzy są estetami. Dla nich otoczenie to również źródło dobrego nastroju.