Skąd bierze się wilgoć w murach, jakie niesie zagrożenie i w czym może pomóc izolacja fundamentów pozioma

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wilgoć w murach to poważny problem, który może prowadzić do różnych negatywnych skutków. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego wilgoć w murach to zagrożenie, jakie problemy może spowodować oraz jak można temu zapobiec.

Skąd bierze się wilgoć w budynku?

Problem wilgoci dotyczy wielu budynków, szczególnie tych starszych i mniej wytrzymałych. Może pochodzić z różnych źródeł, takich jak woda opadowa, przesiąkająca z ziemi lub z przylegających ścian budynków. Czasami źródłem kłopotu jest też nieszczelna instalacja wodna. Wilgoć może także powstawać wewnątrz budynku, na przykład w wyniku kondensacji pary wodnej, która jest efektem wykonywania różnych czynności, takich jak gotowanie, pranie czy kąpiele.

Konsekwencje zawilgocenia murów

Wilgoć w murach jest problemem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji dla budynku i jego mieszkańców. Jednym z głównych zagrożeń jest rozwój pleśni i grzybów. Pleśnie i grzyby są mikroorganizmami, które rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. W przypadku wilgoci w murach, rozwój tych organizmów jest nieunikniony. Pleśnie i grzyby są nie tylko brzydkie i nieprzyjemnie pachną, ale też mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi, szczególnie dla osób, które cierpią na alergie lub astmę.

Kolejnym zagrożeniem związanym z wilgocią w murach jest korozja i erozja materiałów budowlanych. Wilgoć może prowadzić do osłabienia konstrukcji budynku, co z kolei skutkuje problemami związanymi z bezpieczeństwem. Wilgoć może powodować korozję metalowych elementów, takich jak śruby, gwoździe, czy pręty, co prowadzi do osłabienia ich wytrzymałości.

Wilgoć w murach może także prowadzić do problemów związanych z izolacją termiczną. Wilgoć powoduje zmniejszenie izolacyjności materiałów, co z kolei prowadzi do wzrostu kosztów energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń.

Izolacja fundamentów pozioma i inne sposoby zapobiegania wilgoci w murach

Jak zatem zapobiegać wilgoci w murach? Istnieje wiele sposobów, aby przeciwdziałać temu problemowi. Niemniej wybór metody walki z problemem należy koniecznie dostosować do jego pochodzenia. Ważnym sposobem na zapobieganie wilgoci w murach jest regularna wentylacja, skuteczna gdy źródłem problemu jest wewnętrzna produkcja pary wodnej. Należy także zadbać o właściwe odprowadzanie wody opadowej. Jeśli woda opadowa zalega wokół budynku, może przedostać się przez ściany i spowodować wilgoć. Warto więc wykonać drenaż wokół budynku, który umożliwi szybkie odprowadzanie wody z powierzchni ziemi.

Innym sposobem na zapobieganie wilgoci w murach jest stworzenie nowej izolacji poziomej fundamentów. Wykonuje się ją głównie w przypadku podciągania kapilarnego. Mowa tutaj o przesiąkaniu wody z gruntu w górę budynku, którego mury nie są całkowicie szczelne. Często jest to woda opadowa, która nagromadziła się w gruncie, rzadziej woda gruntowa. Na czym polega izolacja fundamentów pozioma? To nic innego, jak włożenie w mury płyty izolacyjnej, która ma na celu zablokować przepływu wody. Zabieg ten wykonuje się poprzez poziomie przecięcie murów. Po włożeniu płyty montuje się w niej odpowiednie kliny, dzięki którym nie dochodzi do osiadania budynku.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Biuro Wirtualnej Polski wśród najlepszych projektów nieruchomości w Europie
/
Biuro Wirtualnej Polski wśród najlepszych projektów nieruchomości w Europie
Nowoczesne i ekologiczne biuro polskiego serwisu internetowego doczekało się renomowanej nagrody. Zobacz, jak wyglądają wnętrza Wirtualnej Polski!
Kto może otrzymać zwrot podatku z Niemiec?
/
Kto może otrzymać zwrot podatku z Niemiec?
Czy wiesz, że otrzymanie zwrotu podatku z Niemiec może być możliwe dla niektórych osób?
Ile wynosi minimalny wkład własny w 2021 r.?
/
Ile wynosi minimalny wkład własny w 2021 r.?
Planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Sprawdź, jaki wkład własny jest konieczny do jego uzyskania.