7 największych bloków z czasów PRL

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jedne z charakterystycznych pamiątek, jakie zostawił po sobie PRL, to wielkie bloki i monstrualne zespoły mieszkaniowe, których zadaniem było pomieścić jak największą ilość ludzi. Zobacz 7 największych bloków mieszkalnych z tamtego okresu.

Budownictwo w epoce PRL-u charakteryzowała masowość. Jego celem było przede wszystkim zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na jak największą skalę. Sama idea tego rodzaju budownictwa zrodziła się we Francji, jej autorem był słynny Le Corbusier. W czasach PRL w Polsce powstało sporo budynków wpisujących się w zamysł wielkich zespołów mieszkaniowych. Oto kilka z nich – cały czas przyciągają uwagę!

1. Falowiec w Gdańsku 

Te charakterystyczne budynki powstawały w Polsce w końcówce lat 60. oraz w latach 70. Ich kilkukrotnie załamana linia zabudowy nadaje obiektom wygląd fali. Poza Gdańskiem falowce spotkamy także na łódzkich Bałutach oraz na poznańskim Żegrzu. 

Gdański falowiec jest jednak najdłuższym powstałym w Polsce budynkiem tego rodzaju – liczy aż 860 m długości. Na 10 piętrach mieszka obecnie około 6000 lokatorów. Blok powstał w latach 1970–73. Zlokalizowany jest na osiedlu Przymorze Wielkie, przy ulicy Obrońców Wybrzeża.

2. Superjednostka w Katowicach

Moloch na żelbetowych nogach – katowicka Superjednostka to jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce. Powstała w latach 1967–72, a zaprojektował ją Mieczysław Król. Blok znajduje się przy alei Wojciecha Korfantego i od 1994 roku posiada status osiedla. 

Jego długość wynosi 187,5 m, posiada 15 kondygnacji nadziemnych oraz 175 garaży w podziemiu. Budynek pomieścić może nawet 3 tysiące mieszkańców. Znajduje się w nim aż 12 wind, jednak zatrzymują się one tylko na co trzeciej kondygnacji!

3. Warszawski Jamnik

Przy ulicy Kijowskiej na warszawskiej Pradze-Południe znajduje się najdłuższy budynek stolicy w całości umiejscowiony pod jednym adresem. Jamnik liczy sobie 508 m długości, posiada 430 mieszkań w 43 klatkach schodowych oraz 132 garaże. Obecnie zamieszkuje go około 1200 osób. 

4. Deska w Poznaniu

Rekordowo długi budynek w Poznaniu mieści się na osiedlu Rusa i liczy aż 435 m długości. Powstał w roku 1982, a obecnie mieszka w nim około 2500 ludzi. Podczas odświeżania elewacji w 2015 r., na poznańskiej Desce pojawiły się charakterystyczne klocki nawiązujące do znanej gry Tetris – wyboru tego motywu dokonali sami mieszkańcy bloku.

5. Mrówkowiec we Wrocławiu

Kiedy w 1967 r. ukończono jego budowę, stał się celem wycieczek turystycznych. Wrocławski „Mrówkowiec” ma 235 m długości, 590 lokali mieszkalnych, 5400 drzwi i ponad 2000 okien. Kiedyś na dachu budynku znajdowało się ogólnodostępne miejsce do opalania się, tzw. plaża. Zamknięto je jednak w 1969 r. po nieszczęśliwym wypadku.

6. Pekin w Warszawie

autor zdj.: Tadeusz Rudzki/commons.wikimedia.org

To najdłuższy warszawski zespół mieszkaniowy, liczący łącznie aż 1,5 km długości. Pekin składa się z 23 bloków mieszkalnych połączonych galeriami. Zlokalizowany jest na osiedlu Przyczółek Grochowski na warszawskiej Pradze-Południe. Potocznie jednak miejsce jego położenia nazywa się osiedlem Hansenów. Określenie to przyjęło się od nazwisk autorów projektu – Oskara Hansena i Zofii Garlińskiej-Hansen. 

7. Mezonetowiec we Wrocławiu

Powstały w 1960 r. galeriowiec zaprojektował zespół architektów w składzie: Jadwiga Granowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria Tawryczewska i Igor Tawryczewski. Był to pierwszy modernistyczny budynek na tle powojennych ruin Wrocławia.

Zlokalizowany jest przy ulicy Kołłątaja. Jego nietypowa nazwa pochodzi od francuskiego słowa maisonette, oznaczającego domek. W przypadku tego budynku funkcjonuje jednak zgodnie z użyciem słowa w języku angielskim, gdzie maisonette oznacza mieszkanie dwupoziomowe. Wrocławski Mezonetowiec posiada bowiem dwukondygnacyjne mieszkania. 

Zdj. główne: Tadeusz Rudzki/commons.wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie zgłosić się o pomoc prawną?
/
Gdzie zgłosić się o pomoc prawną?
Kiedy napotykamy na problemy prawne, zwykle nie wiemy, gdzie szukać pomocy. Czy powinniśmy zgłosić się do adwokata, radcy prawnego czy może do organizacji świadczących bezpłatne porady prawne? Warto znać swoje opcje i wiedzieć, gdzie znaleźć profesjonalną pomoc.
Jakie meble pasują do kuchni nowoczesnej?
/
Jakie meble pasują do kuchni nowoczesnej?
Kuchnia nowoczesna to nie tylko sprzęty elektroniczne ułatwiające gotowanie i przechowywanie składników.
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
/
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
Kiedy następuje właściwy moment na zakup mieszkania? Podpowiadamy.