Cena ofertowa podczas sprzedaży domu. Jak ją ustalić?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy właściciel chce sprzedać dom jak najkorzystniej. W jaki sposób ustalić cenę ofertową domu? Co wpływa na jej wysokość?

Co wpływa na cenę nieruchomości?

Na określenie ceny ofertowej nieruchomości ma wpływ wiele czynników. Głównym z nich jest lokalizacja sprzedawanej nieruchomości – im bliżej centrum miasta, tym cena jest wyższa. Znaczenie może mieć również opinia o danej dzielnicy (dzielnice prestiżowe mają wyższe ceny). Większość kupujących jest w stanie zapłacić dużo więcej za dom w dobrej lokalizacji.

Następnymi czynnikami, które brane są pod uwagę, to wielkość i stan domu, układ pomieszczeń mieszkalnych oraz stan prawny nieruchomości. Im mniejszych nakładów będzie wymagał dom, tym będzie droższy. Cena domu jest również zależna od aktualnego stanu rynku.

Jakie znaczenie na cenę ofertową ma popyt i podaż?

Jeśli popyt na nieruchomości jest duży, a nieruchomości jest mało, to ich ceny rosną – jest to bardzo korzystne dla osób sprzedających. Jeśli nieruchomości jest dużo, a kupujących mało, to ceny nieruchomości spadają – sytuacja ta jest idealna dla kupujących. W tym przypadku sprzedający może stracić nawet do 20% ceny nieruchomości.

dom otwarty na sprzedaż
Photo by Raychel Brightman/Newsday RM via Getty Images

Przegląd ofert i dostawanie o nich swojej oferty

Skupiając się na tych wszystkich czynnikach można wstępnie oszacować wartość nieruchomości. Najłatwiej jest to zrobić, porównując oferty sprzedaży domów w tej samej okolicy o podobnym metrażu. Dzięki temu można zorientować się, jak kształtują się ceny. Podczas porównania ofert należy odrzucić ceny skrajne (zbyt wysokie i zbyt niskie), a następnie dalsze porównywanie oprzeć na ofertach podobnych do sprzedawanej nieruchomości.

>> Zobacz też: Kredyt na wykończenie domu. Dlaczego warto się zdecydować?

Jaka jest różnica między ceną ofertową, a ceną transakcyjną?

Cena ofertowa to cena domu w ogłoszeniu. Nigdy cena transakcyjna (sprzedaży) nie jest taka sama, jak cena ofertowa. Cena sprzedaży jest niższa, ponieważ zanim transakcja zostanie sfinalizowana, dochodzi do negocjacji. Kupujący przez negocjacje stara się obniżyć cenę nieruchomości. Najczęściej klientowi udaje się obniżyć ją o 5–10%.

domy
Photo by Matt Cardy/Getty Images

Jakie są najczęstsze błędy w szacowaniu ceny ofertowej?

Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas szacowania ceny nieruchomości są:

  • ustalanie ceny nieruchomości na podstawie ceny, którą za nią zapłaciłeś;
  • ustalanie jej ze względu na niezależny cel, dla którego sprzedajesz nieruchomość, np. potrzebujesz określonej kwoty, lecz jeśli będzie ona wyższa, niż wartość nieruchomości, to będzie problem ze sprzedażą domu;
  • porównanie ceny, za jaką sprzedali nieruchomość sąsiedzi – nie można sugerować się ceną sprzedaży sąsiedniej nieruchomości, ponieważ każdy dom jest inny;
  • opinia znajomych o wartości nieruchomości;
  • koszty poniesione na remont, ulepszenie czy wyposażenie nieruchomości. Bardzo często te koszty są nie do odzyskania, ponieważ sprzedający i kupujący mają różny gust.

W jaki sposób można określić optymalną cenę ofertową?

Podczas określania optymalnej ceny ofertowej, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Specjaliści, szacując wartość nieruchomości, opierają się na obecnych cenach nieruchomości, podaży oraz innych czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą na to wpływać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kredyt na wykończenie domu. Dlaczego warto się zdecydować?
/
Kredyt na wykończenie domu. Dlaczego warto się zdecydować?
Chcesz wziąć kredyt na wykończenie domu? Przeczytaj, co warto o tym wiedzieć.
Czy efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych może zwiększyć sprzedaż nieruchomości?
/
Czy efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych może zwiększyć sprzedaż nieruchomości?
Dowiedz się, jak strategiczne zarządzanie profilami na portalach społecznościowych może przyspieszyć proces sprzedaży nieruchomości.
Remonty i modernizacje: Odświeżenie i ulepszenie istniejących budynków
/
Remonty i modernizacje: Odświeżenie i ulepszenie istniejących budynków
Remonty i modernizacje budynków to kluczowy sposób na odświeżenie i udoskonalenie istniejących przestrzeni.