Alternatywne sposoby na ogrzewanie domu

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie pelletem, ekogroszkiem, kolektory słoneczne, a może ogrzewanie podłogowe? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnych instalacji grzewczych. 

Przed podjęciem decyzji o rodzaju instalacji grzewczej, warto zrobić, wszystko, co możliwe, aby wyeliminować straty ciepła w budynku. Sezon grzewczy w Polsce trwa niemal pół roku, dlatego dobrze jest zdecydować się na termomodernizację, dzięki której straty ciepła nie będą generować dodatkowych kosztów. Należy wziąć pod uwagę m.in. docieplenie ścian, podłóg i dachu oraz wyeliminowanie mostków cieplnych. Natomiast przy podejmowaniu decyzji o rodzaju źródła ciepła, warto uwzględnić kwestie, takie jak koszty montażu i przeglądów instalacji, wpływ urządzenia na środowisko czy dostępność i trwałość komponentów. Przykładowo właściciele domów jednorodzinnych i domków letniskowych często decydują się na zakup pieców wolnostojących – podobne modele znajdziesz na stronie: https://net-home.pl/piece-i-kozy – które stanowią tańszą alternatywę dla tradycyjnych kominków, nie wymagają obudowy i wyróżniają się nowoczesnym designem.

Piec na ekogroszek i pellet

Dużą popularnością cieszą się obecnie uniwersalne piece, w których spalane są naturalne źródła opału, takie jak pellet czy ekogroszek. Korzystanie z tego rodzaju surowców opałowych jest bezpieczniejsze dla środowiska niż stosowanie tradycyjnego węgla kamiennego i bardziej komfortowe dla użytkownika, ponieważ ekologiczne produkty wyróżniają się niską zawartością popiołu. Warto zainwestować w wysokogatunkowy, certyfikowany opał, który odznacza się wysoką wartością energetyczną. Workowany, ekologiczny ekogroszek Bielsko-Biała jest wyselekcjonowany, co sprawia, że jest pozbawiony frakcji miału i flotu. Natomiast naturalny pellet Częstochowa to odpad zaliczany do biomasy, który powstał jako efekt uboczny procesu produkcji elementów drewnianych i stanowi w pełni odnawialny surowiec.

Panele fotowoltaiczne 

Wśród nowoczesnych technologii, które pozwalają wytworzyć energię np. do zasilania instalacji grzewczej czy podgrzewania wody, rosnącą popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne. Fotowoltaika polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne stanowią praktyczne rozwiązanie dla gospodarstwa, ponieważ nie emitują zanieczyszczeń, a po zużyciu instalacji mogą zostać poddane recyklingowi.

Ogrzewanie podłogowe

Sytuacja na rynku energetycznym dynamicznie się zmienia, ale według prognoz ekspertów w najbliższym czasie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pompy ciepła przy ogrzewaniu podłogowym. Ogrzewanie podłogowe to instalacja grzewcza, wodna lub elektryczna, która jest poprowadzona pod powierzchnią podłogi w domu. To rozwiązanie może okazać się w przyszłości bardziej ergonomiczne i komfortowe niż używanie tradycyjnych grzejników.

Fot.: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektownie wkomponować motywy z kultowych filmów do wystroju wnętrza
/
Jak efektownie wkomponować motywy z kultowych filmów do wystroju wnętrza
Odkryj, jak czerpać inspiracje z kultowych filmów do wyjątkowego wykończenia Twojego wnętrza. Przytulne filmy, klasyczne, science fiction - każdy gatunek ma coś do zaoferowania.
Wąska działka. Co warto wiedzieć przed zakupem?
/
Wąska działka. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Wąska działka jest wyzwaniem podczas budowy domu, ale nie tylko. Problematyczne może być też jej zagospodarowanie i ulokowanie poszczególnych stref w ogrodzie. Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem.
O czym pamiętać przy projektowaniu łazienki?
/
O czym pamiętać przy projektowaniu łazienki?
Planujesz remont łazienki? Zwróć uwagę na te aspekty na etapie projektu, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.