Czy maszyny budowlane lepiej kupić, czy wynająć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wykonanie robót budowlanych wymaga użycia niezbędnego sprzętu budowlanego. Maszyny można zakupić lub wypożyczyć. Która opcja jest lepsza?

Jakie maszyny budowlane są niezbędne?

Podczas wykonywania ziemnych prac budowlanych nie może zabraknąć koparki. Do pracy na niepewnym grząskim gruncie najlepsza będzie koparka z gąsienicami, które ułatwiają przemieszczanie się ciężkiego sprzętu. Jeśli grunt jest utwardzony, to można użyć koparki typu kołowego.

Następną niezbędną maszyną budowlaną są ładowarki, które ułatwiają wykonywanie prac ziemnych, wykopów i przeładunku. Najpopularniejszą maszyną budowlaną jest koparko- ładowarka. Ładowarka z wiertnicą jest niezbędna do wykonywania różnych odwiertów. Bardzo często na budowach stosowany jest również młot wyburzeniowy.

koparka na budowie
Photo by 4045 from Freepik.com

Zakup maszyn budowlanych, czy warto?

Zakup maszyn budowlanych związany jest z bardzo dużymi nakładami finansowymi. Warto zakupić je na własność, gdy potrzebne są do wykonywania regularnych prac budowlanych, a firma będzie miała regularne zapotrzebowanie na ten sprzęt. Na zakup maszyn budowlanych można uzyskać dotację unijną – zwłaszcza jeśli firma rozpoczyna swoją działalność.

Wyposażenie oraz regularne doposażenie w maszyny budowlane jest bardzo ważne w firmach realizujących konkretne zadania. Maszyny budowlane są kapitałem firmy oraz narzędziem pracy jej pracowników. Posiadanie sprzętu na własność ma również swoje wady, czyli koszty eksploatacji i serwisu maszyn budowlanych.

Wypożyczanie maszyn budowlanych, warto?

Jeśli firma nie ma środków finansowych, to dobrą alternatywą jest wynajem sprzętu budowlanego. Firma, która wynajmuje maszyny budowlane, może zaoszczędzić na ich serwisowaniu. Jeśli sprzęt jest potrzebny jednorazowo, to nie warto go kupować, dużo lepszym rozwiązaniem jest jego wypożyczenie.

Firmy wypożyczające sprzęt budowlany regularnie go serwisują, dzięki temu takie maszyny, choć są w stałej eksploatacji, to bardzo rzadko się psują.

Co jest lepsze wypożyczenie czy zakup maszyn?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie lub wynajmie maszyny budowlanej, należy dokładnie przeanalizować potrzeby firmy. Wynajem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli przedsiębiorca potrzebuje maszyny okresowo lub chce zaoszczędzić pieniądze i czas. Jeśli maszyna jest używana regularnie, to warto zakupić ją na własność. Koszt zakupu zwraca się najczęściej po kilku latach użytkowania.

>> Zobacz też: Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

Leasing jako kompromis między wypożyczeniem a zakupem

Kompromisem między wynajmem a zakupem maszyn budowlanych jest leasing. Rozwiązanie to jest najlepsze dla tych firm, które nie mają wolnych funduszy, aby zakupić maszyny, a wynajem jest nieopłacalny, bo np. muszą dłużej korzystać z jakiegoś sprzętu. Leasing daje możliwość ich zwrócenia po zakończeniu umowy leasingowej.

Sprzęt budowlany, do którego nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, warto nabyć na własność. Po zakupie należy pamiętać o jego regularnej konserwacji i naprawie- są to dodatkowe koszty, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wypowiedzenie umowy najmu. Jak sporządzić dokument?
/
Wypowiedzenie umowy najmu. Jak sporządzić dokument?
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę najmu? O tych rzeczach trzeba wiedzieć!
Jak efektywne planowanie przestrzeni biurowej wpływa na produktywność zespołu?
/
Jak efektywne planowanie przestrzeni biurowej wpływa na produktywność zespołu?
Odkryj, jak odpowiednio zaprojektowane i zorganizowane miejsce pracy może zwiększyć produktywność zespołu. Dowiedz się, jak skuteczne zarządzanie przestrzenią biurową wpływa na komfort i efektywność pracy.
W tych wnętrzach warto zawiesić obrazy
/
W tych wnętrzach warto zawiesić obrazy
Zastanawiasz się, w jaki sposób ozdobić swoje mieszkanie, aby nadać mu indywidualnego charakteru? Podpowiadamy, jak udekorować sypialnię, salon oraz kuchnię przy pomocy obrazów.