Ocieplenia ścian od wewnątrz

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się nad ociepleniem ścian od wewnątrz, ale wciąż nie jesteś do niego przekonany? Dowiedz się, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Kiedy są konieczne?

Ocieplanie ścian od wewnątrz wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyzwyczajeni do komfortu korzystania z najprostszych rozwiązań, odwracamy się od tych najnowszych. Tymczasem zastosowanie wewnętrznej izolacji ograniczy utratę ciepła przy jednoczesnym zachowaniu efektownego wyglądu elewacji. Zaleca się ją szczególnie w następujących przypadkach: 

  • budynek nie może być ocieplony w całości; 
  • dom przynależy do innych: szeregowych, bliźniaczych, wielorodzinnych; 
  • objęto go nadzorem konserwatora; 
  • posiada elewację kamienną, marmurową, drewnianą, szklaną albo klinkierową.

Informacje techniczne

Na samym początku należy dokonać obliczeń wilgotnościowych i cieplnych – na ich podstawie zostanie określona grubość ocieplenia. Konieczne będzie uwzględnienie paroizolacji, która zapobiegnie wnikaniu pary wodnej między jego warstwy. Musisz także znać rodzaj zamontowanej wentylacji. Grawitacyjna ma inne działanie niż mechaniczna, a każda musi być na tyle sprawna, by odprowadzała większą część pary wodnej. Do termoizolacji stosuje się takie materiały jak styropian, wełna mineralna, mineralne płyty izolacyjne. Pierwszy z nich cechuje się wysokim poziomem izolacji cieplnej oraz odpornością na działanie wilgoci, przy czym niestety jest łatwopalny i podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jest za to stosunkowo prosty w montażu. Druga z propozycji równie dobrze zatrzymuje uchodzenie ciepła i ma niską palność. Wymaga jednak zamontowania dodatkowych rusztów, pogarsza akustykę i szkodzi jej wysoki poziom wilgoci. Mineralne płyty izolacyjne są z kolei całkowicie niepalne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, przepuszczają parę i zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Są też odpowiednio droższe.

Wady i trudności

Do wad ocieplania od środka z pewnością należy zmniejszenie powierzchni użytkowej. Strop i ściany zewnętrzne będą się znajdowały w strefie nieogrzewanej. Będą więc bardziej narażone na niekorzystny wpływ niskich temperatur. Często trzeba też zrywać warstwy podłogowe, co oznacza dodatkową pracę i… więcej wydatków. Błędy w projekcie mogą przyczynić się do powstania wilgotnych zacieków, pleśni lub grzyba w sąsiednim pomieszczeniu. Trzeba więc zatrudnić doświadczonego fachowca, ponieważ zakładanie takiej izolacji nie należy do prostych. Najlepiej, aby był to ekspert od materiałów izolacyjnych, specjalista w zakresie znajomości fizyki budowli, audytor energetyczny bądź architekt znający się na projektowaniu domów energooszczędnych.

Zalety

Ogranicza utratę ciepła oraz ilość energii przeznaczonej do jego wytworzenia. Pomieszczenie nagrzeje się też o wiele szybciej, bo ciepło się nie rozproszy. W efekcie obniżone zostaną opłaty za ogrzewanie. Ocieplenie ścian od wewnątrz można wykonać we własnym zakresie, a więc nie ma potrzeby uzyskania zgody od właścicieli domów lub mieszkań przylegających do naszego. Nie wymaga także ingerowania w wygląd zewnętrznej elewacji. Temperatura rozłoży się równomiernie w całym pomieszczeniu, co uniemożliwi zebranie się w jednym miejscu zbyt dużej ilości pary wodnej, a przez to również powstanie pleśni, grzybów i samej wilgoci.

Zdjęcie główne: Sangga Rima Roman Selia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ceny działek budowlanych na Śląsku?
/
Ceny działek budowlanych na Śląsku?
Szukasz działki budowlanej na sprzedaż na terenie Śląska? Zobacz aktualne ceny działek i gruntów w województwie śląskim!
Najbardziej interesujące projekty domów jednorodzinnych od MURATORA
/
Najbardziej interesujące projekty domów jednorodzinnych od MURATORA
becnie na rynku jest wiele takich projektów, a w tym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach, które ich dotyczą oraz przedstawiamy dwa projekty domów z MURATORA , szczególnie godne zainteresowania.
Jak wybrać idealny fotel uszak dla komfortowego wypoczynku
/
Jak wybrać idealny fotel uszak dla komfortowego wypoczynku
Odkryj, jak wybierać fotel uszak, aby dawał Ci komfort i relaks. Przeczytaj o kluczowych aspektach, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu!