Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wady i zalety

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka, a dokonanie złego wyboru może mieć daleko idące konsekwencje. Jednym z najważniejszych czynników przy poszukiwaniu mieszkania do zakupu jest wybór pomiędzy pierwotnym a wtórnym rynkiem nieruchomości. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Jakie?

Trudny wybór między mieszkaniem z drugiej ręki a deweloperką?

Rozpoczynając rozważania dotyczące plusów i minusów obu rozwiązań, warto doprecyzować, przed jakim wyborem tak naprawdę stoimy. Rynek pierwotny jest powszechnie rozumiany jako nowe, nieużywane mieszkania, domy lub lokale użytkowe, zwykle budowane przez dewelopera. Osoby decydujące się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego często mają szeroki zakres terminów oddania nowych inwestycji do użytku. Jednak czas oczekiwania często zależy od etapu, na którym kupujący decyduje się na zakup mieszkania lub domu. Jeśli czas nie gra roli, możemy kupić mieszkania nawet na etapie „dziury w ziemi”. Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego są w standardzie deweloperskim, czyli do samodzielnej aranżacji.

Rynek wtórny, nazywany także rynkiem drugiej ręki, oferuje natomiast nieruchomości, które w chwili sprzedaży mają już swojego właściciela. Nieruchomości na rynku wtórnym są w większości wykończone, a często również umeblowane. Jeśli chcemy samodzielnie zaaranżować przestrzeń, musimy się liczyć z remontem, który może generować dodatkowe koszty. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego należy również liczyć się z różnym stopniem zużycia budynku, co ma wpływ na koszt utrzymania nieruchomości.

Nowe mieszkanie – zalety

Największą zaletą nieruchomości na rynku pierwotnym jest ich nowość i pewność, że mieszkanie nie posiada żadnych większych usterek. Każdorazowo w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w mieszkaniu deweloper jest zobowiązany do ich usunięcia. Pierwszy właściciel ma także pełny i największy wpływ na aranżację miejsca.

Kupujący nieraz może dokonywać zmian w projekcie dewelopera. Mieszkania deweloperskie budowane są z wykorzystaniem nowoczesnych energooszczędnych technologii w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu spełniają coraz wyższe standardy.

Używane mieszkanie – zalety

Główną zaletą nieruchomości na rynku wtórnym jest bogactwo lokalizacji. Naturalnie położenie blisko centrum oznacza wyższą cenę, ale to opłata za dobrze rozwiniętą infrastrukturę ze sprawną komunikacją. Mieszkania dostępne na rynku wtórnym często są gotowe do zamieszkania od zaraz, jednak rzadko zdarza się, że spełniają one oczekiwania estetyczne kupującego. Część mieszkań dostępnych na rynku wtórnym to mieszkania kupione pod inwestycję, czyli wyremontowane i niewymagające żadnych nakładów finansowych.

Nowe mieszkanie – wady

Dla wielu kupujących największą wadą jest zbyt duża odległość od centrum oraz brak infrastruktury użytkowej. Deweloperzy najczęściej budują nieruchomości na obrzeżach miasta i osoba chcąca kupić mieszkanie od dewelopera ma bardzo ograniczony wybór lokalizacji. Kolejnym dużym problemem jest również czas oczekiwania na mieszkanie – często jest to nawet kilka miesięcy.

Używane mieszkanie – wady

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego zawsze należy się spodziewać nieoczekiwanych wydatków. Mieszkanie używane zawsze wymaga drobnego lub większego remontu, np. w przypadku zmiany aranżacji. Utrzymanie nieruchomości na rynku wtórnym jest często wyższe niż na rynku pierwotnym, a stan techniczny bloków czy kamienic jest zróżnicowany.

Zdj. główne: Tierra Mallorca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Okna aluminiowe – co warto o nich wiedzieć?
/
Okna aluminiowe – co warto o nich wiedzieć?
Okna aluminiowe są popularnym wyborem ze względu na ich wytrzymałość, trwałość i elegancki wygląd.
Czym jest PIT-11 i jak go uzyskać? 
/
Czym jest PIT-11 i jak go uzyskać? 
W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem PIT-11.
Tanie grzanie! Ogrzewanie domu folią grzewczą
/
Tanie grzanie! Ogrzewanie domu folią grzewczą
Czy folia grzewcza spełni wymagania inwestorów w Polsce? Oto porcja przydatnej wiedzy o tym tanim sposobie ogrzewania.