Folia grzewcza na podczerwień, a wzrost cen energii – czy to się opłaca?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Poszukiwania najlepszych form ogrzewania to zadanie niełatwe, zwłaszcza dlatego, że bardzo dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku. Dostęp do paliw takich jak węgiel jest ograniczony, dlatego ceny drastycznie rosną. Od podwyżek nie jest wolna również energia elektryczna, a jej ceny mocno się wahają. W którą stronę zatem pójść, by ogrzać dom? Czy folia grzewcze to dobre rozwiązanie na obecne czasy?

Jak działa folia grzewcza?

Folie grzewcze są cienkie i dość plastyczne, a układa się je pod ścianami, podłogami i dachami w nieruchomościach, które są właśnie budowane. To jedna z form ogrzewania głównie dla tych, którzy stoją właśnie przed wyborem – jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Zasady jej działania są dość proste. Zasilana jest energią elektryczną. Po uruchomieniu folia grzewcza staje się źródłem fal dalekiej podczerwieni, które działają bardzo podobnie jak promienie słoneczne. Ciepło, które wydzielają owe fale, jest absorbowane przez obiekty, które znajdują się w pobliżu (objęte są zasięgiem fali podczerwieni). Mogą być to nie tylko elementy stałe nieruchomości, czy meble, ale również ludzie. Systematycznie to ciepło jest oddawane przez nagrzane obiekty. Dzięki temu przyjemne ciepło jest odczuwalne w pomieszczeniu na krótko po uruchomieniu ogrzewania, a utrzymuje się dłużej. Mniej ciepła ucieka z pomieszczenia wraz z rozgrzanym powietrzem. Co więcej, jako że nie rozgrzane powietrze jest transmiterem ciepła, nie unosi ono również kurzu i lżej jest oddychać. 

Dlaczego folia grzewcza się opłaca?

Czy w dobie wieszczonego kryzysu energetycznego folie grzewcze mogą się opłacać? W energooszczędnych gospodarstwach domowych są absolutnym numerem jeden. I nie chodzi tylko o wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Odpowiednie rozwiązania są w stanie sprawić, by folia grzewcza okazała się najtańszym system ogrzewania domu. 

Warto się tu pochylić nad opcją fotowoltaiki, która pozwoli na samodzielne produkowanie prądu – bez negatywnego wpływu na środowisko i bez dodatkowych kosztów. W dodatku zmagazynowana energia należy do nas, zatem nie musimy się obawiać żadnych przerw w dostawach. Dzięki tak zorganizowanemu systemowi, ogrzewanie może być bajecznie tanie. 

Folie grzewcze a zdrowie

Czy folia grzewcza na podczerwień jest zdrowa? W domu nie ma żadnych kaloryferów i rur – niczego, co przypala kurz i co sprawia, że w przestrzeni, którą oddychamy, unoszą się drażniące cząsteczki i roztocza. To pierwszy argument na prozdrowotność folii grzewczych. Kolejnym jest fakt używania paneli słonecznych – energia z nich pochodząca jest czysta i zielona – tworzy zdrowsze, bardziej przyjazne środowisko wokół nas. 

Fot.: Steven Ungermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O czym pamiętać przy projektowaniu łazienki?
/
O czym pamiętać przy projektowaniu łazienki?
Planujesz remont łazienki? Zwróć uwagę na te aspekty na etapie projektu, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.
Z czym łączyć kamień na elewacji?
/
Z czym łączyć kamień na elewacji?
Kamień elewacyjny wraca do łask! Coraz chętniej stosuje się ten materiał do wykończenia elewacji. Zobacz, z czym najlepiej go połączyć.
Szczepienia w firmach. Akcja szczepień rusza w maju
/
Szczepienia w firmach. Akcja szczepień rusza w maju
Od połowy maja wystartuje nowy kanał szczepień – zakłady pracy będą miały możliwość zorganizowania szczepień dla pracowników i ich rodzin na terenie swojego zakładu. Poznaj szczegóły!