Google Home to podstawa ekosystemu inteligentnego domu (Smart Home) Google. Co ciekawe, początkiem systemu Google Home był nieskomplikowany głośnik bezprzewodowy.
Do jego funkcji należało m.in. przyjmowanie poleceń głosowych. Wkrótce oprogramowanie wyewoluowało do systemu IoT – Internet of Things, który aktualnie umożliwia kontrolowanie wielu urządzeń domowych. Jakie są możliwości Google Home?
Opisując funkcje Google Home, nie można nie wspomnieć o Google Nest. Jest to segment inteligentnych urządzeń domowych produkowanych przez Google, które zostały zaprojektowane specjalnie do bezproblemowej pracy właśnie ze środowiskiem Google Home. W ramach ciekawostki można dodać, że Nest był wcześniej osobnym producentem, którego kupił Google.
Do urządzeń Google Nest zaliczają się takie akcesoria, jak na przykład:
Z Google Home można korzystać bez konieczności dysponowania zróżnicowanym zestawem akcesoriów. Potrzebne do tego są wyłącznie urządzenia głośnikowe Google Home, aplikacja Google Home i założone konto na Gmail czy Google.
Dobrze wspomnieć o tym, że sam system aplikacji przeprowadza użytkownika przez konfigurację. Można dodać informacje na temat lokalizacji. Stwarza to opcję do pozyskiwania danych na temat pogody czy o ruchu drogowym.
Google Home stwarza wiele możliwości pod kątem kompatybilności. Z systemem świetnie współpracują setki różnych urządzeń. Trzeba tutaj podkreślić, że ich liczba stale się zwiększa, ponieważ producenci decydują się na coraz to nowsze rozwiązania technologiczne z zakresu automatyki domowej – Smart Home.
Do takich urządzeń zaliczają się inteligentne termostaty i dzwonki do drzwi. Google Home stwarza też możliwość ręcznego sterowania cyklami ogrzewania i chłodzenia w domu. Jedną z bardziej praktycznych funkcji jest geofencing, czyli wyłączanie wszelkiego ogrzewania w przypadku, gdy nikogo nie ma w nieruchomości.
To nie koniec możliwości, jakie oferuje Google Home. System ma też w swoich funkcjach opcję sterowania, na przykład robotami odurzającymi. Co ciekawe, daje też możliwość zablokowania lub odblokowania zamków w drzwiach i oknach. Użytkownicy systemu Google Home mogą też rejestrować i podglądać za sprawą kamer to, co dzieje się na zewnątrz lub w środku pomieszczenia.
Na uwagę zasługuje też fakt, że za sprawą wtyczek Smart można sterować „nieinteligentnymi urządzeniami” – dostarczając i odcinając im prąd. Jedną z nich jest na przykład Google Chromecast 4.0 4K z Google TV.
Podłączając ten odtwarzacz multimedialny poprzez kabel HDMi, można wyposażyć monitor czy telewizor w funkcje Smart – bez ingerencji w system urządzenia czy wieloetapowego procesu konfiguracji. Decydując się na taką wtyczkę, można wydać ok. 200–300 złotych zamiast kupować całkowicie nowy telewizor za kilka tysięcy złotych.
System umożliwia też wydawanie tzw. zestawów poleceń. W tym trybie Google Home daje opcję uruchomienia wielu procesów po usłyszeniu zaledwie jednej komendy. Mówiąc do głośnika urządzenia sterującego systemem, na przykład „Google spać”, Google Home zainicjuje wyłączenie wszystkich świateł w domu, obniży temperaturę w pomieszczeniach czy zablokuje zamki. Te oraz pozostałe funkcje Google Home sprawiają, że warto zdecydować się na ten system w kontekście domowego wyposażenia.
Zdj. główne: Alvaro Reyes/unsplash.com