Jak dbać o basen ogrodowy?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Basen to obowiązkowy punkt w ogrodzie latem. Aby jednak móc z niego korzystać przez cały sezon, konieczne jest jego czyszczenie i systematyczna pielęgnacja, przy pomocy specjalnych środków. Poznaj produkty, dzięki którym dbanie o basen ogrodowy będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Chemia basenowa, którą warto stosować

Jeśli chcesz, aby woda w Twoim basenie była czysta, a jej kolor nie zmieniał się wskutek użytkowania, niezbędna Ci będzie chemia basenowa (https://www.bricomarche.pl/ogrod/kemping-zabawa-w-ogrodzie/basen-i-akcesoria/chemia-basenowa). To rozmaite produkty takie jak chlor, których zadaniem jest pozbycie się zabrudzeń, ale także rozwijających się w wodzie bakterii, które mogłyby niekorzystnie wpływać na zdrowie użytkowników zażywających kąpieli. Można nabyć go w formie wygodnych w użyciu tabletek, które umieszcza się w tzw. pływakach, czyli dryfujących w basenie pojemników, co umożliwia stopniowe uwalnianie się cząsteczek.

W zależności od ujęcia wody, z którego będziemy korzystać, może zdarzyć się tak, że zajdzie konieczność regulacji odczynu wody. Ten można zmierzyć przy pomocy specjalnych pasków, które wskażą nam, czy pH nie jest ani za niskie, ani też zbyt wysokie. Jeśli w którąś ze stron pojawia się anomalia, warto sięgnąć po preparaty służące do korygowania odczynu wody, aby uniknąć jej mętnienia, co może prowadzić do zniszczenia używanych pomp.

Woda jest idealnym środowiskiem dla rozwoju glonów, dlatego wśród preparatów do basenów znaleźć można także liczne środki zwalczające glony i algi, uniemożliwiające im rozwój. Są to zazwyczaj wygodne w użyciu płyny, które wystarczy wlać do zbiornika w odpowiedniej ilości, aby uniknąć niepożądanego zielonego odcienia wody. Często dochodzi też do powstawania różnych osadów, będących wynikiem obecności różnych cząsteczek takich jak mangan, czy żelazo. Aby się ich pozbyć, należy zaopatrzyć się w produkty uzdatniające, które zmiękczają wodę, redukując ryzyko powstawania osadów. Należy pamiętać, że ilość zastosowanej chemii basenowej powinna uwzględniać zalecenia producenta, a także być dostosowana do pojemności naszego zbiornika. W innym wypadku można narazić się bowiem na uczulenia, które uniemożliwiają nam korzystanie z wody.

Artykuły przydatne w pielęgnacji basenu

Jednak oprócz środków wpływających na wygląd i jakość napuszczonej do basenu wody, warto zainwestować też w pewne akcesoria, z których pomocą woda będzie filtrowana, a wszystko, co nie powinno się w niej znaleźć, będzie natychmiast usuwane. Najlepszym wyborem są pompy, które oczyszczają wodę, zatrzymując znajdujące się w niej nieczystości. Dobrym pomysłem są także roboty, które zbierają zabrudzenia z dna i odprowadzają je z basenu, ale również akcesoria takie jak sitka na długich wysięgnikach, którymi można zgarnąć znajdujące się na powierzchni pyłki, czy owady.

Jeśli zależy nam na tym, aby do wody nie wpadały liście, czy przenoszona z wiatrem ziemia i inne zabrudzenia, dobrze jest zakrywać powierzchnię basenu, gdy akurat z niego nie korzystamy. Świetnym pomysłem są gotowe pokrywy, które wystarczy dobrać do wymiarów swojego basenu, co dokładnie zabezpieczy taflę przed brudem.

Fot.: Enis Yavuz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?
/
Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?
Chcesz wyremontować budynek zabytkowy? Przeczytaj, co warto o tym wiedzieć.
Jak wybrać skuteczny środek do zmywarki dla uzyskania doskonałego połysku naczyń?
/
Jak wybrać skuteczny środek do zmywarki dla uzyskania doskonałego połysku naczyń?
Poznaj skuteczne strategie wyboru środka do zmywarki, dzięki którym twoje naczynia będą lśniące jak nigdy dotąd. Odkryj, jak wybór odpowiedniego produktu wpływa na wydajność twojej zmywarki i dba o środowisko.
Porównanie ekologicznych paliw: korzyści i wady stosowania biomasę jako alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii
/
Porównanie ekologicznych paliw: korzyści i wady stosowania biomasę jako alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii
Dowiedz się, jak ekologiczne paliwo w postaci biomasy staje się realną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Poznaj korzyści i wady zastosowania tego rozwiązania.