Układanie płytek – jak to zrobić?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drobne oraz większe remonty w domu można łatwo wykonać samemu, jeśli tylko masz trochę umiejętności i chęci. Nie wszystkie czynności wykończeniowe w domu są łatwe, ale samodzielnie wykonany remont daje ogromną satysfakcję. Przy odrobinie predyspozycji i pomocy poradników i tutoriali jesteś w stanie wytapetować ściany, położyć panele, a nawet ułożyć kafelki. Zobacz, jak skutecznie położyć płytki w kuchni lub łazience. 

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża pod układanie płytek 

Jeśli chcesz położyć kafelki, nie możesz robić tego byle jak. Zanim zabierzesz się do pracy, musisz oczyścić i przygotować powierzchnię, na której docelowo mają znaleźć się płytki. W zależności od rodzaju podłoża, przygotowuje się je nieco inaczej, Pierwszą, podstawową rzeczą jest oczyszczenie powierzchni pod płytki za pomocą zwykłego odkurzacza oraz nasączonej w roztworze alkalicznym i wodzie ściereczki. Po odkurzeniu i umyciu wytrzyj oczyszczony fragment do sucha, najlepiej bawełnianą szmatką, która nie pozostawi żadnych włosków czy strzępków. Następnie na powierzchnię nałóż jedną do dwóch warstw emulsji do gruntowania. Jeśli powierzchnia na podłodze nie jest równa lub ma pęknięcia, przed emulsją zastosuj samopoziomującą wylewkę. Dzięki wyrównaniu powierzchni, na przykład duża płytka łazienkowa nie będzie pękać przez nierówne podparcie. 

Krok drugi – dopasowanie płytek do ich przeznaczenia

Przy wyborze płytek do łazienki, kuchni czy przedpokoju bardzo ważnym aspektem jest to, czy kafelki są przeznaczone na ściany czy na podłogę. Być może pomyślisz sobie: “A co to za różnica?”, ale jest to kluczowe rozróżnienie. Różnią się one trwałością, odpornością na ścieranie, wytrzymałością na ciężary oraz zastosowanymi materiałami. Płytki do kuchni muszą być odporne na ścieranie, ponieważ w tym akurat pomieszczeniu kafelki często są brudne, zachlapane jedzeniem lub tłuszczem i wymagają regularnego mycia. Jeśli wysoki połysk kafelków nie będzie wystarczająco wytrzymały, płytki szybko stracą swój blask, staną się nieestetyczne i matowe. Ta sama zasada obejmuje płytki przypodłogowe, ponieważ nie każdy rodzaj kafelka nadaje się do takiego zastosowania. Żeby zapewnić sobie jak największą wytrzymałość i trwałość kafelków po remoncie i cieszyć się nimi przez wiele lat, zawsze dopasowuj odpowiednie do danego przeznaczenia płytki. 

Krok trzeci – układanie płytek

Kiedy odpowiednie płytki są już wybrane, masz swój wymarzony projekt, a powierzchnia pod kafelki jest już starannie przygotowana, możesz przystąpić do układania płytek. Najpierw ułóż sobie kafelki w takiej konfiguracji, jak chcesz, by wyglądały finalnie. Dzięki temu lepiej zaplanujesz organizację pracy i osiągniesz lepsze efekty. Płytki układaj z pomocą specjalnych separatorów, które ułatwią Ci zachowywanie równych odstępów między kafelkami. Układaj je ściśle według wymiarów i nie odstępuj od swoich obliczeń. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych komplikacji, nieplanowanego docinania płytek oraz skuwania kafelków, by naprawić swoje błędy. Przed położeniem płytek sprawdź dokładnie, czy pasują one do wzoru, układają się w odpowiedni sposób i są odpowiednio docięte. 

Układanie płytek wiąże się z wieloma czynnościami przygotowującymi do tego procesu – wymierzaniem, obliczeniami i planami. Dodatkowo jest to czasochłonne i bardzo precyzyjne zajęcie, które wymaga ogromnej cierpliwości. Jeśli chcesz położyć kafelki, które będą cieszyć oko przez wiele lat i nie odpadną w kilka tygodni po zakończeniu prac, poświęć temu zadaniu wiele uwagi i czasu. 

Zdjęcie główne: La Miko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Popyt na magazyny. Lepiej zbudować czy wynająć?
/
Popyt na magazyny. Lepiej zbudować czy wynająć?
Ilość powierzchni magazynowych w Polsce od lat nieustannie wzrasta. Właściciele magazynów oferują wynajem przestrzeni na korzystnych warunkach. Czy zawsze jest to bardziej opłacalne od budowy własnego magazynu? Sprawdź!
Stolarka okienna godna zaufania
/
Stolarka okienna godna zaufania
Okna muszą znaleźć się w każdym budynku. Bezwzględnie. Z tego zdaje sobie sprawę każda osoba. Gorzej już jednak podjąć finalną decyzję, jeżeli chodzi o wybór dobrych okien. Biorąc pod uwagę liczbę produktów, można mieć nie lada dylemat. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup stolarki okiennej, aby nie żałować swojej decyzji? Oto kilka aspektów, które zawsze należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do takiego zakupu.
Jak wybrać odpowiedni system powietrzno-spalinowy dla twojego domu?
/
Jak wybrać odpowiedni system powietrzno-spalinowy dla twojego domu?
Odkryj, jak odpowiednio dobrać system powietrzno-spalinowy do swojego domu, aby zapewnić bezpieczeństwo, wydajność i komfort dla swojej rodziny.