Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Meble skórzane to wyjątkowo popularny element wyposażenia mieszkań i domów. Nic dziwnego, to niezwykle stylowy i praktyczny wybór, który odnajdzie się we wnętrzach o różnym charakterze. Wysokogatunkowe skóry naturalne to także gwarancja wyjątkowego komfortu, który docenią najbardziej wymagające osoby. Sofy, fotele, pufy czy krzesła biurowe wykonane ze skóry będą służyć, doskonale się prezentując, przez długi czas. Aby cieszyć się ich komfortem oraz wyglądem potrzebna jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Warto dowiedzieć się, jak o nie dbać i czym najlepiej konserwować.
Elegancka, skórzana tapicerka to ozdoba Twojej nowej kanapy lub kompletu wypoczynkowego? Niezależnie od typu skórzanego mebla kupionego w salonie KLER, Vero lub innym, który zagościł w Twoich czterech ścianach, od samego początku warto o niego odpowiednio zadbać. Skóra to materiał niezwykle trwały, któremu mijające lata mogą dodać uroku, jednak jest także narażony na uszkodzenia i działania czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważna jest właściwa i systematyczna pielęgnacja mebli skórzanych. Pierwszą zasadą jest ustawienie nowego elementu wyposażenia w miejscu, które nie będzie negatywnie wpływać na jakość tapicerki. Nowa sofa, puf czy narożnik nie powinny znajdować się zbyt blisko grzejnika – wysoka temperatura zdecydowanie nie służy skórzanym pokryciom, zwiększając ryzyko ich szybkiego popękania. Jeśli nie chcesz, aby wybrany kolor tapicerki szybko wyblakł, unikaj silnego promieniowania UV, wstawiając mebel do pokoju, w którym słońce operuje w mniejszym stopniu. Posiadasz futrzastego przyjaciela? Pamiętaj, że skórzane meble nie przetrwają kontaktu z ostrymi pazurami i zębami – zapewnij psu lub kotu własne legowisko. Ten typ tapicerki nie jest także polecany rodzinom z małymi dziećmi – wyczyszczenie plam z jedzenia czy farb może być bardzo problematyczne.
Jakie metody najlepiej sprawdzają się do regularnego czyszczenia i zabezpieczania skórzanych pokryć? Do usuwania kurzu lub lekkich zabrudzeń należy używać miękkiej ściereczki i profesjonalnych, dedykowanych do skór środków. Nie należy sięgać po mydło, detergenty czy płyny do naczyń, które przesuszą materiał i narażą na pojawienie się pęknięć oraz rys. Po oczyszczeniu mebla warto pamiętać o konserwacji. Znacząco zwiększy ona żywotność obicia, chroniąc go przed blaknięciem, utratą elastyczności i blasku. W tym celu polecamy środki natłuszczające do skór np. w formie wygodnego aerozolu lub specjalnego kremu, który należy pozostawić do wchłonięcia. Ostatnim krokiem jest delikatne polerowanie miękką szmatką.
Jak widać, wystarczy kilka prostych zasad, aby przez wiele lat cieszyć się pięknem skórzanych mebli.
Fot.: Paul Weaver/unsplash.com