Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. To musisz wiedzieć!

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym, co należy wiedzieć i czy zawsze taka transakcja się opłaca? O tym przeczytasz poniżej.

Zgodnie z prawem, kredytobiorca kupujący mieszkanie za kredyt staje się jego właścicielem – poświadcza to odpowiedni wpis w księdze wieczystej (dział II – „Własność”). Jako właściciel może więc swobodnie dysponować zakupioną nieruchomością, a tym samym wystawić ją na sprzedaż.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – co należy wiedzieć?

Według prawa, bank, który udzielił kredytu, jest wierzycielem hipotecznym i dane mieszkanie stanowi dla niego zabezpieczenie kredytu. Z tej racji kredytobiorca, chcący sprzedać zakupioną nieruchomość, ma obowiązek poinformować bank o planowanej transakcji. Właściciel mieszkania musi również powiadomić potencjalnego klienta, któremu miałby sprzedać mieszkanie, o istniejącym obciążeniu kredytowym.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – jakie dokumenty są potrzebne?

Sprzedając mieszkanie z kredytem, tak jak w przypadku innych transakcji, potrzebujemy umowy. Sporządzamy ją z uwzględnieniem takich elementów jak:

  • dane obu stron – sprzedającego i kupującego,
  • data udzielenia kredytu hipotecznego,
  • warunki kredytu,
  • termin, w którym należy spłacić kredyt,
  • kwota pozostała do spłacenia,
  • numer rachunku bankowego, na który kupujący wpłaci sprzedającemu odpowiednią sumę (kwota wynikająca z różnicy ceny mieszkania oraz pozostałego kredytu do spłaty).

Pozostałe dokumenty potrzebne przy transakcji sprzedaży mieszkania z hipoteką to:

  • zgoda banku na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką,
  • zgoda banku na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego,
  • zaświadczenie z banku o bieżącej kwocie kredytu do spłacenia,
  • zgoda na dokonanie jednorazowej spłaty kredytu,
  • oświadczenie zezwalające na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – odsetki

Sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym, kredytobiorca jest zobowiązany do wcześniejszej spłaty kredytu. Tym samym, bank powinien naliczyć kredytobiorcy odpowiednio niższe odsetki – ich kwota sprecyzowana będzie w zaświadczeniu o saldzie zadłużenia.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – ubezpieczenie

W przypadku zakupu mieszkania na kredyt, ubezpieczenie jest obowiązkowe. Jak zatem wygląda kwestia polisy kredytobiorcy, kiedy decyduje się on sprzedać nieruchomość? Zależnie od ubezpieczyciela, można się spotkać z różnymi rozwiązaniami. Ubezpieczyciel może zaoferować przepisanie umowy na kupującego, czyli na nowego właściciela mieszkania, lub rozwiązać umowę z dotychczasowym właścicielem nieruchomości oraz zwrócić mu nadpłacone środki.

Kiedy warto sprzedać mieszkanie z kredytem?

Jeżeli do decyzji o sprzedaniu mieszkania z hipoteką zmuszają nas warunki, np. przeprowadzka do innego miasta czy powiększenie rodziny, wówczas warto wziąć pod uwagę pewne istotne kwestie. Przedterminowa spłata kredytu może wiązać się z obowiązkiem zapłaty dodatkowej prowizji – będzie tak, jeżeli chcielibyśmy sprzedać mieszkanie w pierwszych 3 latach od daty jego zakupu. Należy również wiedzieć, że sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat kredytowania może wiązać się z konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Zatem chcąc sprzedaż mieszkanie z hipoteką, warto poczekać do momentu, kiedy będziemy w stanie uzyskać za nie jak najwyższą cenę i jednocześnie poniesiemy z tytułu sprzedaży możliwie najniższe koszty.

Zdj. główne: Francesca Tosolini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy pozycjonowanie stron może wpłynąć na sprzedaż nieruchomości?
/
Czy pozycjonowanie stron może wpłynąć na sprzedaż nieruchomości?
Na sprzedaż nieruchomości mogą wpłynąć odpowiednie działania marketingowe w internecie. Wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę i o czym pamiętać.
Dach solarny. Przyszłość budownictwa
/
Dach solarny. Przyszłość budownictwa
Coraz częściej na dachach domów spotykane są panele słoneczne. Czym różnią się od nich dachy solarne? Czy warto się na nie zdecydować?
Jak efektywne planowanie przestrzeni biurowej wpływa na produktywność zespołu?
/
Jak efektywne planowanie przestrzeni biurowej wpływa na produktywność zespołu?
Odkryj, jak odpowiednio zaprojektowane i zorganizowane miejsce pracy może zwiększyć produktywność zespołu. Dowiedz się, jak skuteczne zarządzanie przestrzenią biurową wpływa na komfort i efektywność pracy.