Jaki rodzaj wentylacji wybrać do małego biura?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda przestrzeń biurowa powinna być odpowiednio wentylowana, ma to ogromny wpływ na samopoczucie pracowników oraz efektywność ich pracy. Jakie są rodzaje wentylacji? Jaka najlepiej się sprawdzi do małego biura?

Dlaczego odpowiednia wentylacja w biurze jest taka ważna?

W nowoczesnych małych biurach wentylacja grawitacyjna nie zdaje egzaminu, jest to spowodowane uwarunkowaniami architektonicznymi budynku oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na wymianę powietrza. Aby w małym biurze zapewnić optymalną wymianę powietrza, należy zdecydować się na wentylację mechaniczną lub taką z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Płynna wymiana powietrza przy jednoczesnym zachowaniu stałej temperatury jest bardzo ważna dla zachowania komfortu pracy, czyli zwiększenia efektywności pracy. W biurach mających słabą wentylację u pracowników występują najczęściej: spadek koncentracji, złe samopoczucie oraz senność wynikająca z niewystarczającej ilości świeżego powietrza.

Wymiana mechaniczna powietrza w biurze

Wymuszoną mechanicznie wymianę powietrza w biurze mogą zapewnić: nawiewniki, wentylatory i klimatyzatory.

Nawiewniki 

Nawiewniki umożliwiają najprostszą wymianę powietrza przez okna – mogą być montowane na każdym rodzaju okien. Najpopularniejszymi nawiewnikami są:

  • higrosterowane sterowane automatycznie; posiadają czujnik, który reaguje na poziom wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenia działają, jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu waha się między 30 a 70%;
  • ciśnieniowe – ilość nawiewanego świeżego powietrza jest zależna od różnicy ciśnienia panującego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia;
  • sterowane ręcznie – ilość dostarczanego świeżego powietrza jest zależna od ręcznego ustawienia przesłony.
rekuperacja
Photo from Freepik.com

Wentylatory

Wentylatory są urządzeniami, które służą do mechanicznej wentylacji pomieszczeń. W sklepach dostępnych jest dużo różnych modeli. W pomieszczeniach biurowych montuje się głównie wentylatory ścienno-sufitowe, mają małą wydajność.

Klimatyzatory

Klimatyzatory są rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w biurach, ponieważ posiadają funkcję chłodzenia i ogrzewania, lecz nie zapewniają wymiany powietrza – nie odprowadzają zużytego powietrza ani nie doprowadzają świeżego.

Wentylacja z rekuperacją najlepszym rozwiązaniem? 

Wentylacja z rekuperacją zapewnia stałą wymianę zużytego powietrza na świeże, które, zanim zostanie wprowadzone do wnętrz, jest oczyszczane przez filtry oraz ocieplane. Wentylacja z rekuperacją jest więc znacznie lepsza od zwykłej wentylacji, która nie posiada tych funkcji.

Jaka jest zasada działania rekuperatorów?

W instalacjach wentylacyjnych z rekuperacją następuje pobór zimnego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym wydalaniu zużytego powietrza. Podczas tej wymiany świeże powietrze kierowane jest przez filtry, w których oczyszczane jest ze wszystkich zanieczyszczeń oraz następuje odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Świeże, oczyszczone i ocieplone powietrze jest kierowane do wewnątrz.

Dlaczego wentylacja z rekuperacją jest najlepsza do małego biura?

W większości nowoczesnych biur stosowana jest wentylacja z rekuperacją. Dzięki niej utrzymany jest komfort cieplny w pomieszczeniach biurowych. Poprzez rekuperację następuje szybsza wymiana powietrza oraz usuwany jest nadmiar wilgoci, który może negatywnie wpływać na zdrowie pracowników. Dużą zaletą wentylacji z rekuperacją jest czyste powietrze wolne od wirusów, roztoczy, bakterii i grzybów.

>> Zobacz też: Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jak działa?

Wentylację z rekuperacją można zautomatyzować poprzez montaż czujników temperatury oraz wilgotności powietrza. Dzięki temu za pomocą smartfona lub komputera można ustawić pożądaną wilgotność i temperaturę powietrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać dach?
/
Jak wybrać dach?
W poniższym artykule przedstawione zostaną rodzaje pokryć dachów i informacje, kiedy na jaki się zdecydować.
Planujesz generalną zmianę wystroju mieszkania? To Ci się przyda
/
Planujesz generalną zmianę wystroju mieszkania? To Ci się przyda
Przeczytaj, jak niewielkim kosztem odmienić aranżację mieszkania.
Jak wybrać zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodkości? Przewodnik po produktach niskobiałkowych i bez dodatku glutenu
/
Jak wybrać zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodkości? Przewodnik po produktach niskobiałkowych i bez dodatku glutenu
Znajdź zdrowe zamienniki dla tradycyjnych przysmaków! Odkryj produkty niskobiałkowe i bez dodatku glutenu, które pomogą Ci utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe.