Wszystkie gospodarstwa domowe wytwarzają dużą ilość ścieków gospodarczo-bytowych. Najlepszym sposobem ich zagospodarowania jest podłączenie domu do sieci kanalizacyjnej. Na niektórych terenach jest to jednak niemożliwe. Rozwiązaniem może być budowa studni głębinowej lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Pomimo tego, że na wielu terenach brakuje podłączonej kanalizacji komunalnej, deweloperzy i tak decydują się budować tam domy, ponieważ taki problem można rozwiązać na kilka sposobów. Najwygodniej jest wybudować studnię głębinową bądź przydomową oczyszczalnię ścieków. Przyglądamy się obu rozwiązaniom.
Podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości:
Projekt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków powinien zostać zaznaczony już na planie zagospodarowania działki, aby podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę domu nie musieć spełniać żadnych dodatkowych formalności.
Największą zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków są niskie koszty eksploatacji. Oczyszczalnia jest znacznie tańsza niż szambo, ponieważ płacimy tylko za zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do napędzania pompy.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków charakteryzuje się również długą gwarancją od producenta. Dla jej użytkowników znaczenie może mieć to, że jej obsługa i używanie nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Musimy tylko dbać o dostarczanie enzymów i bakterii do kanalizacji oraz wywożenie osadu, który powstaje w zbiorniku.
Poza tym przydomowe oczyszczalnie są ekologiczne. Dzięki nim mamy pewność, że szkodliwe ścieki nie przedostają się do gleby w pobliżu domu.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem w przypadku braku dostępu do sieci jest budowa studni głębinowej, którą możemy opisać jako wykopany bądź wywiercony otwór w ziemi, sięgający warstwy wodonośnej. Coraz więcej osób decyduje się na montaż studni, ponieważ w niedługim czasie może przynieść duże korzyści finansowe.
Nie tylko jej koszt wykonania jest niski, lecz także późniejsza eksploatacja nie wiąże się z wysokimi opłatami. Jedynym wydatkiem może być koszt energii elektrycznej potrzebnej do napędu pompy. Zaletą studni jest również jakość wody. Dzięki dużej liczbie warstw filtracyjnych woda jest czysta, bez chloru i zawiera szereg mikroelementów, które pozytywnie wpływają na nasz organizm (w przeciwieństwie do wody z rur wodociągowych).
Podczas budowy studni głębinowej musimy pamiętać, aby:
Studnia o głębokości do 30 m wymaga tylko zgłoszenia.
Zdj. główne: jarmoluk/pixabay.com